plakat dzien dziecka 2018

 

 

 

{fastsocialshare}

Twórcy 3D mappingu z Politechniki docenieni

Mgr inż. Adrian Widłak z Zakładu Grafiki Komputerowej i Obliczeń Wysokiej Wydajności Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki PK – współtwórca projektów w technice 3D mappingu - otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa za rok 2017. Studenci z Koła Naukowego Grafiki Komputerowej Visgraph zajęli drugie miejsce w konkursie na wizualizacje 3D.
 
Stypendia Twórcze Miasta Krakowa przyznawane są od 1994 r. dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad krakowskimi zabytkami oraz realizacją przedsięwzięć o charakterze artystycznym. Nagrodę w wysokości 10 tys. zł przyznaje prezydent Krakowa na podstawie propozycji przedstawionych przez Komisję ds. Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. Spośród 128 wniosków, które wpłynęły do konkursu, nagrodę finansową za rok 2017 otrzymało 40 osób. W kategorii „niematerialne dziedzictwo Krakowa” wyróżniony został mgr inż. Adrian Widłak z Politechniki Krakowskiej. Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się 21 maja br.
w Pałacu Krzysztofory. 
 
Pszczyna1
 
19 maja br., podczas festiwalu Daisy Days organizowanego przez Urząd Miejski w Pszczynie, studenci Koła Naukowego Grafiki Komputerowej Visgraph z PK zajęli drugie miejsce w konkursie 3D mappingu. Zadanie polegało na trójwymiarowej animacji jednego z budynków pszczyńskiej starówki. Udział w konkursie był dla członków KN Grafiki Komputerowej Visgraph pierwszą okazją do porównania swoich umiejętności z innymi zespołami. 
 
pszczyna2
 
3D mapping łączy sztukę i technologię - jest kompozycją architektury, światła oraz dźwięku. Animację przygotowuje się dla konkretnego budynku i nie może być wykorzystana w innym miejscu. - Podstawą dobrego widowiska jest opracowanie scenariusza, który zawiera pomysł na poszczególne sceny i przejścia pomiędzy nimi. Następnie pracujemy z programami graficznymi nad stroną wizualną. Ważny jest też dobór odpowiedniej muzyki – mówili studenci z KN Grafiki Komputerowej Visgraph, goszcząc w audycji Radia „Nowinki”. 
 

 

Posłuchaj całej rozmowy z przedstawicielami KN Grafiki Komputerowej Visgraph.

 

 
 
 
 
 
Opiekunami Koła Naukowego Grafiki Komputerowej Visgraph są dr inż. arch. Agnieszka Ozimek oraz mgr inż. Adrian Widłak. Studenckie projekty koordynują: dr inż. arch. Paweł Ozimek, dr inż. Piotr Łabędź oraz mgr inż. Mateusz Nytko.
 
 
Strona Koła Naukowego Grafiki Komputerowej Visgraph na Facebook'u
 
 
Na zdjęciach, 3D mapping kamienicy na pszczyńskiej starówce (19.05.2018 r.) / fot. KN Grafiki Komputerowej Visgraph
 
 
 
 
{fastsocialshare}

Akcja „Wampiriada” na Politechnice

Niezależne Zrzeszenie Studentów Politechniki Krakowskiej wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie zaprasza na kolejną edycję Wampiriady - studenckiej akcji honorowego oddawania krwi.
 
wampiriada
 
Wampiriada potrwa przez trzy dni. Punkty oddawania krwi będą działały w godz. od 9.00 do 14.30 w następujących miejscach:
 
- 21.05. br.: Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej (al. Jana Pawła II 37);
- 22.05. br.: Wydział Fizyki, Matematyki i Informatyki Politechniki Krakowskiej (ul. Podchorążych 1);
- 23.05. br.: Galeria Gil” (kampus główny, ul. Warszawska 24).
 
 

 

Posłuchaj materiału Radia "Nowinki" o wiosennej Wampiriadzie

 

 
 
 
 
 
 
{fastsocialshare}

Dzień Dziecka w symulatorze tramwaju

Instytut Pojazdów Szynowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej zaprasza w sobotę 2 czerwca br. wszystkie dzieci wraz z opiekunami na przejażdżkę symulatorem tramwaju. 
 
symulator fotoW godz. 11.00-14.00 drzwi Instytutu Pojazdów Szynowych (kampus Wydziału Mechanicznego, al. Jana Pawła II 37) będą otwarte dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 18 lat. Działający na Politechnice Krakowskiej pierwszy polski symulator tramwaju NGT6 pozwoli odwiedzającym wczuć się w rolę motorniczego i zmierzyć z sytuacjami, które mogą wydarzyć się w czasie jazdy, jak śliskie tory, wtargnięcie pieszego lub samochodu na jezdnię, czy awaria pojazdu. Symulator z PK wiernie odzwierciedla tramwajową kabinę. Od roku 2013 wykorzystywany jest w czasie zajęć dydaktycznych. 
 
Instytut Pojazdów Szynowych Wydziału Mechanicznego PK organizuje obchody Dnia Dziecka wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym S.A. w Krakowie. W niedzielę, 3 czerwca br. w godzinach 11.00-14.00, na terenie Zajezdni Tramwajowej „Podgórze” zostaną przygotowane liczne atrakcji dla dzieci. 
 
 
 
Profil symulatora na Facebook’u: www.facebook.com/symulatortramwajuNGT6
 
 
 
 {fastsocialshare}

Międzynarodowa konferencja ICCHMT 2018

W dniach 21-24 maja br. w Krakowie odbywa się 11. edycja wydarzenia International Conference on Computational Heat, Mass and Momentum Transfer (ICCHMT 2018). Konferencję organizuje Instytut Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Krakowskiej przy współpracy z uniwersytetami: Calgary (Kanada), Sapienza w Rzymie (Włochy) oraz Paryż Saclay (Francja).
 
Tematyka konferencji obejmuje m.in. zagadnienia związane z metodami numerycznymi w rozwiązywaniu równań Naviera-Stokesa, modelowaniem numerycznym przepływów jedno- i wielofazowych, modelowaniem sprzężonych zagadnień przepływu ciepła w ciałach stałych i cieczach oraz przepływami nanopłynów. Jej celem jest prezentacja wyników badań naukowych, wymiana doświadczeń, jak również budowa platformy współdziałania środowiska naukowego z przemysłem.
 
otwarcie 
Do udziału w konferencji zaproszeni zostali przedstawiciele czołowych ośrodków naukowych na świecie, związanych z komputerowym modelowaniem procesów przepływu ciepła i masy. Zagadnienia te znajdują praktyczne zastosowanie podczas projektowania i modelowania pracy wymienników ciepła, zarówno mikro- jak i przemysłowych instalacji energetycznych, systemów klimatyzacji i oczyszczania powietrza, a także wielu innych. 
 
Miejscem konferencji jest hotel Galaxy przy ul. Gęsiej w Krakowie. W ramach sesji plenarnych swoje referaty wygłoszą światowej sławy specjaliści z zakresu modelowania numerycznego procesów wymiany ciepła i masy. Odbędą się łącznie 24 referatowe sesje tematyczne oraz 3 sesje posterowe.
otwarcie2
 
Pierwsza międzynarodowa konferencja ICCHMT 2018 odbyła się na Cyprze (Magusa). Kolejne edycje miały miejsce, m.in. w Brazylii (Rio de Janeiro), Kanadzie (Banff, Canmore), Francji (Paryż), Chinach (Guangzhou) oraz w Turcji (Stambuł). W 2016 r. konferencja została zorganizowana po raz pierwszy w Krakowie.
 
Przewodniczącymi Komitetu Naukowego ICCHMT 2018 są: prof. dr hab. inż. Jan Taler (Politechnika Krakowska), prof. Wen-Quan Tao (Xi’an Jiaotong University, Chiny), prof. Abdulmajeed Mohamad (University of Calgary, Kanada) i prof. dr. Ali Cemal Benim (Duesseldorf University of Applied Sciences, Niemcy). 
 
Konferencja ICCHMT 2018 została objęta patronatem honorowym: Ministerstwa Energii, prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Komitetu Termodynamiki i Spalania Polskiej Akademii Nauk.
 
Strona internetowa konferencji: www.icchmt.conrego.pl
 
 
Na zdjęciach, od góry: otwarcie konferencji ICCHMT 2018 (od lewej rektor PK prof. Jan Kazior, dziekan WM prof. Jerzy Sładek, prof. Jan Taler), uczestnicy konferencji / fot. Jan Zych
 
 
 
{fastsocialshare}

Konferencja Space 4.0 oraz kosmiczny hackathon, 25-26 maja

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki wraz z Krakowskim Parkiem Technologicznym organizują konferencję Space 4.0: Solution From The Sky, połączoną z Hackathonem ActInSpace. Wydarzenie odbędzie się w dn. 25-26 maja 2018 roku w siedzibie Krakowskiego Parku Technologicznego przy ulicy Podole 60.
 
hackathon
 
Podczas konferencji Space 4.0: Solution From The Sky zostanie zaprezentowana pełna ścieżka pracy z danymi satelitarnymi: od możliwości ich pozyskiwania, poprzez sposoby wykorzystania ich w nauce, a następnie przekucia w komercyjny biznes. W piątek 25 maja od godz. 10 odbywać się będą wystąpienia przedstawicieli podmiotów, związanych z sektorem kosmicznym oraz biznesem. Słuchacze będą mogli zapoznać się z problematyką akceleracji startup-ów, przetwarzania danych satelitarnych, finansowania i wsparcia technologii kosmicznych w Polsce. Gościem konferencji będzie Lluc Diaz, koordynator sieci transferu technologii Europejskiej Agencji Kosmicznej, zaangażowany w zarządzanie ESA BIC, gdzie koncentruje się na rozwoju start-up’ów. 
 
W konferencji mogą wziąć udział przedstawicieli środowisk naukowych, instytucji rządowych, duże firmy wdrażające programy w oparciu o satelitarne bazy danych, przedstawicieli biznesu kosmicznego oraz młode firmy, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wykorzystaniem danych satelitarnych. 
 
Udział w konferencji jest bezpłatny. Wymagana jest REJESTRACJA.
 
Bezpośrednio po konferencji o godz. 15 rozpocznie się Hackathon ActInSpace. Jest to międzynarodowe wydarzenie, odbywające się jednocześnie w 71 miastach w 35 krajach. Hackathon organizowany jest z inicjatywy Francuskiej Agencji Kosmicznej i wspierany przez Europejską Agencję Kosmiczną. W Polsce wydarzenie to ma miejsce w Warszawie i Krakowie. Jego celem jest zachęcenie młodych, ambitnych ludzi do opracowania innowacyjnych rozwiązań w obszarze technologii kosmicznych oraz wykorzystania rozwiązań sektora kosmicznego w nowych dziedzinach gospodarki.
 
Jednym z challenge'ów dostępnych podczas ActInSpace w Krakowie jest BalticSatApps. Jego celem jest opracowanie innowacyjnego rozwiązania, wykorzystującego dane satelitarne z obszaru krajów bałtyckich, gromadzone w systemie Copernicus. Podczas Hackathonu zawodników wspierać będą specjaliści sektora kosmicznego, przetwarzania danych satelitarnych, danych przestrzennych, informatycy oraz eksperci biznesowi. Organizatorzy przekonują, że uczestnicy nie muszą być biegłymi programistami, liczą na dobre, zweryfikowane pomysły i ciekawe prezentacje.
 
Nagrodą przewidzianą dla zwycięzcy challenge'u BalticSatApps jest wyjazd do Tuluzy (Francja) na wielki finał ActInSpace, który odbędzie się 27 czerwca 2018 roku. Nagroda została ufundowana z budżetu projektu BalticSatApps, finansowanego przez Interreg oraz Komisję Europejską.
 
Główną nagrodą dla zwycięzcy Wielkiego Finału jest lot samolotem zero gravity, podczas którego uczestnicy będą doświadczać stanu nieważkości.
 
Wydarzenie Space 4.0 na Facebook'u: https://www.facebook.com/events/167566740608977/ 
 
 
 
{fastsocialshare}

PK gospodarzem II Sympozjum „BIM w edukacji”

21 maja br. Instytut Technologii Informatycznych w Inżynierii Lądowej wspólnie z Instytutem Zarządzania w Budownictwie Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej organizują II Sympozjum pt. „BIM w edukacji”, poświęcone problemom wdrażania metodyki BIM (Building Information Modelling) do programów studiów na uczelniach technicznych w Polsce.
 
bannerSympozjum
 
Celem spotkania jest wspieranie współpracy przedstawicieli wszystkich uczelni technicznych w kraju, zainteresowanych bądź zaangażowanych w prowadzenie lub przygotowanie zajęć dotyczących metodyki BIM. Owocem ubiegłorocznej edycji „BIM w edukacji” była m.in. propozycja opracowania i wdrożenia wspólnych podstaw programowych nauczania BIM oraz stworzenia platformy współpracy o roboczej nazwie Forum Akademickie BIM. W ciągu roku przeprowadzono szereg konsultacji. Ukazała się też książka pt. „BIM w praktyce. Standardy. Wdrożenie. Case study”. Jej współautorem jest dr inż. Jacek Magiera, pracownik Wydziału Inżynierii Lądowej
 
bim1
 
II Sympozjum „BIM w edukacji” jest skierowane do przedstawicieli władz i pracowników wydziałów szkół wyższych, które prowadzą zajęcia dla przyszłych architektów, konstruktorów, projektantów infrastruktury, instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, klimatyzacji, elementów inteligentnego budynku, a także do kadr średniego szkolnictwa zawodowego, zainteresowanych tą tematyką. 
 
Komitet Naukowy Sympozjum tworzą: przedstawiciele Politechniki Krakowskiej - prof. dr hab. inż. Witold Cecot, dr hab. inż. Marek Słoński, prof. PK, dr inż. Jacek Magiera - oraz dr hab. inż. Marek Salamak (Politechnika Śląska), dr hab. inż. Adam Glema, prof. PP (Politechnika Poznańska), dr inż. Marzena Lendo-Siwicka (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego), dr inż. Janusz Bohatkiewicz (Politechnika Lubelska) i dr inż. Ireneusz Czmoch (Politechnika Warszawska). 
 
II Sympozjum „BIM w edukacji” odbędzie się na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24 w Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym „Działownia”.
 
Patronat nad wydarzeniem objął prof. dr hab. inż. Jan Kazior, rektor Politechniki Krakowskiej.
 
Szczegółowe informacje na stronie internetowej: www.bim-w-edukacji-2018.pl 
 
 
Na zdjęciu, od lewej: dr inż. Jacek Magiera (Politechnika Krakowska), Bohdan Lisowski, jr (SARP Oddział Kraków), Wiktor Piwkowski (PZITB) / fot. Jan Zych
 
 
 
{fastsocialshare}
 

Zapraszamy na otwarcie wystawy „PARTYTURA”

kucaba

 

Dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Jerzy Sładek oraz Pracownia Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego Politechniki Krakowskiej zapraszają na wystawę rzeźb z cyklu „PARTYTURA” - autorstwa prof. Jacka Kucaby z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek 25 maja 2018 r., o godz. 12.30 w Galerii Wydziału Mechanicznego „Przewiązka”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

{fastsocialshare}

 

 

Projekty naukowców z Politechniki Krakowskiej sfinansuje Narodowe Centrum Nauki

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki 14. edycji swoich najpopularniejszych konkursów OPUS i PRELUDIUM. W ich ramach cztery projekty naukowców z Politechniki Krakowskiej otrzymają finansowanie.

 

logo poziom

 

Jak podkreśla w komunikacie NCN, OPUS i PRELUDIUM to flagowe konkursy Narodowego Centrum Nauki. Od lat cieszą się największym zainteresowaniem spośród całej oferty konkursowej. W 14. edycji oceniający wnioski eksperci przyznali polskim naukowcom 397 576 609 zł. W obu konkursach złożono łącznie 3122 wnioski, z czego do finansowania skierowano 669 projektów.

 

W konkursie OPUS z 1968 wniosków do finansowania zakwalifikowano 394 projekty, w tym trzy naukowców z Politechniki Krakowskiej:

1. „Badania aktywności i stabilności barwników gomfreninowych z ekstraktów Basella alba L.” - dr hab. inż. Sławomir Wybraniec (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej) - wartość finansowania 986 000 zł
 
2. „Nowe nanostrukturalne kompozyty hybrydowe poliuretan bezizocyjanianowy / funkcjonalizowany POSS” - prof. dr hab. inż. Krzysztof Jerzy Pielichowski (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej) - wartość finansowania 1 060 600 zł
 
3. „Wieloskalowy model mechanizmów pękania materiałów niejednorodnych w warunkach obciążeń złożonych w ekstremalnie niskich temperaturach” - prof. dr hab. inż. Błażej Skoczeń (Wydział Mechaniczny) - wartość finansowania 1 125 406 zł
 
W konkursie OPUS nie ma ograniczeń ze względu na staż badawczy czy posiadany stopień naukowy. – OPUS to nasz podstawowy konkurs, na który przeznaczamy ponad połowę naszego budżetu, rywalizują w nim zarówno młodzi, jak i bardziej doświadczeni naukowcy – podkreśla prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN.
 
W rama konkursu PRELUDIUM 14, przeznaczonego dla młodych naukowców, którzy nie posiadają jeszcze stopnia naukowego doktora, złożono 1154 wnioski. Finansowanie w wysokości ponad 41 mln zł otrzyma 275 projektów. Wśród nagrodzonych znalazł się projekt mgr inż. Macieja Gruzy z Wydziału Mechanicznego PK „Modelowanie dokładności pomiaru realizowanego na laserowych systemach nadążnych wykorzystujących w swoim działaniu zarówno pomiar odległości jak i pomiar pozycji kątowej”. Wartość finansowania to 201 000 zł (opis projektu: http://ncn.gov.pl/sites/default/files/listy-rankingowe/2017-09-15/streszczenia/397235-pl.pdf). 
 
Listy rankingowe wszystkich projektów zakwalifikowanych do finansowania w konkursach OPUS 14 i PRELUDIUM 14 można sprawdzić na stronie Narodowego Centrum Nauki: http://ncn.gov.pl/aktualnosci/2018-05-15-wyniki-konkursow-opus-14-preludium-14 
 
Narodowe Centrum Nauki (NCN) jest agencją wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołaną w wyniku reformy systemu finansowania nauki z 2010 r. NCN wspiera badania podstawowe, czyli prace eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. Misją NCN jest działanie na rzecz wzrostu znaczenia polskiej nauki na arenie międzynarodowej oraz podniesienie jakości i efektywności badań naukowych dzięki konkurencyjnemu systemowi przyznawania grantów. Centrum regularnie ogłasza konkursy na projekty badawcze, stypendia doktorskie i staże podoktorskie.
 
 
 
{fastsocialshare}
 

Śladami niepodległości z MCK PK

 
W sobotę 26 maja o godz. 9.00 Międzynarodowe Centrum Kształcenia Politechniki Krakowskiej organizuje dla swoich studentów grę miejską pn. „W 100 minut - krakowskimi śladami niepodległości”. 
 
mck logo
Tematyka gry nawiązuje do przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zabawa będzie okazją do przybliżenia studentom z zagranicy historii naszego kraju. Uczestników czeka spacer ulicami Krakowa, w poszukiwaniu pamiątkowych tablic, pomników i nazw ulic związanych z odzyskaniem niepodległości. 
 
Rywalizacja rozpocznie się w Parku Strzeleckim przy ul. Lubicz 16. Gra polega na pokonaniu wyznaczonej trasy i rozwiązaniu wszystkich zadań przygotowanych dla uczestników. Zawodnicy podzieleni na maksymalnie 4-osobowe zespoły będą musieli wykazać się kreatywnością, dociekliwością, poczuciem humoru, a także talentem wokalnym. 
 
Inicjatorkami gry są lektorki Międzynarodowego Centrum Kształcenia PK: Kinga Górecka-Rokita, Monika Szymaniak i Beata Zaręba.
 
Międzynarodowe Centrum Kształcenia PK jest jedną z pięciu jednostek w kraju, zajmujących się prowadzeniem kursów przygotowujących cudzoziemców, którzy chcą podjąć studia w Polsce. To jedyna tego typu jednostka w Krakowie, która posiada uprawnienia do kierowania swoich absolwentów na bezpłatne studia w polskich uczelniach publicznych. Co roku młodzi ludzie z zagranicy uczestniczą w rocznym kursie nauki języka polskiego i słownictwa specjalistycznego.
 
 
 
 
{fastsocialshare}

Fotografie starego Krakowa na wystawie BPK

plakat wlasciwy ver2
Od 14 maja do 31 lipca br. w Czytelni Głównej Biblioteki Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24 będzie można obejrzeć wystawę „Jak zmienił się Kraków. Królewskie miasto w obiektywie i na kartach ksiąg z końca XIX wieku”.
 
Inspiracją do powstania wystawy były - znajdujące się w zbiorach Biblioteki PK - dwa albumy introligatorskie z fotografiami wykonanymi przez Ignacego Kriegera oraz jego dzieci, Natana i Amalię. Zawierają łącznie 131 oryginalnych odbitek z klisz, które wykonano w 1929 r. w krakowskim Miejskim Muzeum Przemysłowym na potrzeby Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu. 
 
Wystawa prezentuje wybrane fotografie rodziny Kriegerów, na których uwieczniono najbardziej charakterystyczne i znane zabytki oraz miejsca starego Krakowa, a także ich współczesne ujęcia. Dopełnieniem zdjęć są wartościowe, pod względem historycznym i merytorycznym, książki pochodzące z kolekcji Cracoviana w zbiorach Biblioteki PK.
 
Wystawa dostępna jest także wirtualnie pod adresem: cracow.biblos.pk.edu.pl
 
 
 
 
 
{fastsocialshare}

Święto studentów Politechniki Krakowskiej - Czyżynalia 2018

Od środy 23 maja do piątku 25 maja br. będą trwały Czyżynalia – doroczne święto studentów Politechniki Krakowskiej. Na Osiedlu Akademickim PK przy ul. Skarżyńskiego 1 odbędą się m.in. gry i zabawy sportowe, wspólne grillowanie, stand-up oraz koncerty. Wstęp na wydarzenia w ramach Czyżynaliów jest wolny.

 

Więcej informacji na stronie Samorządu Studentów PK pod adresem www.samorzad.pk.edu.pl oraz portalu Facebook.

 

 

Posłuchaj wywiadu na temat Czyżynaliów 2018. Gościem audycji "Poranek w Nowinkach" był Łukasz Krzowski z Samorządu Studentów PK.

 

 

 

 

 

czyzynalia

 

 

 

 

{fastsocialshare}

Grupa Azoty wyróżniona Medalem „Zasłużony dla Politechniki Krakowskiej”

Grupa Azoty SA otrzymała Medal „Zasłużony dla Politechniki Krakowskiej” podczas piątkowego (11 maja br.) święta uczelni. Z rąk rektora PK prof. Jana Kaziora medal odebrał Witold Szczypiński, wiceprezes zarządu i dyrektor generalny Grupy Azoty. W czasie uroczystego posiedzenia Senatu PK 25 naukowców Politechniki Krakowskiej, wyróżniających się wybitnymi osiągnięciami badawczymi, po raz pierwszy w historii uczelni zostało uhonorowanych zwiększonym okresowo wynagrodzeniem.
 
nagroda
 
Od tego roku akademickiego rektor PK ustanowił specjalny fundusz, z którego wypłacane są nagrody w postaci podwyższonych pensji dla naukowców z dorobkiem o międzynarodowym zasięgu, przyczyniających się do rozwoju uczelni i wzmocnienia jej pozycji w polskiej i europejskiej przestrzeni badawczej.  – Uczelniany program wyróżniania dodatkowym wynagrodzeniem liderów naukowych służy wspieraniu i godnemu uhonorowaniu wybitnych pracowników. W 2018 roku takie wsparcie otrzyma 25. naukowców PK, przez rok ich wynagrodzenie będzie zwiększone o 1,5 tys. zł miesięcznie – powiedział rektor PK prof. Jan Kazior.
 
Możliwość wypłaty dodatkowego wynagrodzenia dla wyróżniających się pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych została zdefiniowana w zmienionym w grudniu 2017 r. – z inicjatywy rektora uczelni - regulaminie wynagradzania pracowników PK. Dodatkowe wynagrodzenie ze środków celowych rektora trafi do pracowników, którzy mają wyróżniające osiągnięcia w pracy naukowej – znaczące publikacje w prestiżowych czasopismach naukowych, opatentowane czy skomercjalizowane efekty pracy badawczej, stoją na czele zespołów badawczych realizujących prestiżowe projekty finansowane ze źródeł zewnętrznych. – Spośród kandydatów wskazanych przez rady i dziekanów wydziałów, a następnie rekomendowanych przez Senacką Komisję Rozwoju Kadr, w tym roku wyłonionych zostało 25 wybitnych naukowców, których dorobek buduje pozycję wydziałów przy ewaluacji jednostek naukowych, a w międzynarodowej przestrzeni badawczej podnosi  prestiż całej uczelni. Mamy nadzieję, że program wspierania uczelnianych liderów zainspiruje innych pracowników PK do równie owocnej aktywności, zwłaszcza w obszarze pozyskiwania środków grantowych na znaczące tematy badawcze  – zaznaczył podczas wręczenia wyróżnionym listów gratulacyjnych rektor PK.
 
Medalem Zasłużony dla Politechniki Krakowskiej uhonorowana została Grupa Azoty SA. W jej imieniu wyróżnienie odebrał wiceprezes zarządu i dyrektor generalny Witold Szczypiński. – Z Grupą Azoty wiąże Politechnikę Krakowską wieloletnia, owocna współpraca w realizacji projektów badawczych i dydaktycznych. Dziękujemy za nią i mamy nadzieję na kontynuację – podkreślił rektor PK prof. Jan Kazior. 
 SwietoPK2018MedaldlaAzotow1
 
Grupa Azoty ufundowała program stypendialny dla studentów Politechniki Krakowskiej, którzy osiągają sukcesy naukowe w dziedzinach odpowiadających profilowi działalności firmy: chemii, inżynierii chemicznej lub technologii chemicznej. Program jest elementem zawartego w 2010 r. porozumienia o współpracy pomiędzy Azotami a uczelnią. Współpraca naukowo-badawcza i edukacyjna PK i Azotów obejmuje także m.in.: organizację na PK seminarium „Technologia Źródłem Biznesu”, prowadzonego przez ekspertów Grupy, programy praktyk oraz stażów studenckich i doktoranckich, realizację prac inżynierskich i magisterskich na potrzeby firmy. W programie studiów magisterskich na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej znalazł się także przedmiot „Nowoczesne rozwiązania inżynieryjne w technologiach Grupy Azoty SA”. Zajęcia prowadzą pracownicy Grupy Azoty i PK, a studenci w zakładach firmy w Tarnowie realizują projekty dotyczące bilansowania energetycznego wybranych instalacji technologicznych i odbywają zajęcia laboratoryjne.
 
W nawiązaniu do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wiceprezes Azotów Witold Szczypiński wygłosił podczas święta PK okolicznościowy wykład pt. „Ignacy Mościcki i Eugeniusz Kwiatkowski – przemysłowcy, politycy, wizjonerzy”, przypominający wybitne postaci związane z powstaniem polskiego przemysłu chemicznego.
 
 
Na zdjęciach, od góry: wręczenie nagród rektora PK za wyróżniające osiągnięcia naukowe, wręczenie Medalu Zasłużony dla Politechniki Krakowskiej Grupie Azoty SA (medal odbiera wiceprezes zarządu i dyrektor generalny Grupy Azoty Witold Szczypiński) / fot. Jan Zych.
 
 
 
{fastsocialshare}

3D mapping pałacu w Łobzowie

 

plakat mappingW czwartek 24 maja o godz. 21.30 na zachodniej ścianie dawnego Pałacu Królewskiego w Łobzowie odbędzie się 3D mapping – widowisko łączące światło, dźwięk i animację. Organizatorami wydarzenia są studenci II stopnia kierunku informatyka specjalności grafika komputerowa i multimedia oraz członkowie Koła Naukowego Grafiki Komputerowej Visgraph, działającego przy Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki 
 
Projekt został zainspirowany wybitnymi polskimi wynalazcami, m.in. Marią Skłodowską-Curie, Mieczysławem Wolfke i Kazimierzem Prószyńskim. Na ścianie budynku PK przy ul. Podchorążych 1 zostaną zwizualizowane odkrycia bohaterów widowiska, a nowoczesna technologia przeniesie widzów do ich czasów. Animacja zostanie wpisana w elementy architektoniczne pałacu. Pokazy w Łobzowie będą odbywały się od godz. 21.30 co 30 minut.
 
19 maja br. studenci Koła Naukowego Grafiki Komputerowej Visgraph zajęli drugie miejsce w konkursie 3D mappingu podczas festiwalu Daisy Days w Pszczynie. Zadanie konkursowe zostało wykonane na jednym z budynków pszczyńskiej starówki. 
 
3D mapping łączy sztukę i technologię - jest kompozycją architektury, światła oraz dźwięku. Animację przygotowuje się dla konkretnego budynku i nie może być wykorzystana w innym miejscu. Widowisko już kilkukrotnie gościło na Politechnice Krakowskiej: na budynku Międzywydziałowego Centrum Edukacyjno-Badawczego „Działownia” przy ul. Warszawskiej 24 oraz akademikach w Czyżynach. 
 
 
 
 
Strona KN Grafiki Komputerowej Visgraph na Facebook'u: www.facebook.com/skn.grafiki.komputerowej
 
 
 
 
 
{fastsocialshare}

Święto Szkoły 2018 - odznaczenia i nagrody dla pracowników PK

11 maja pracownicy i studenci Politechniki Krakowskiej obchodzili Święto Szkoły. Po uroczystym pochodzie senatorów PK, z budynku głównego uczelni do Międzywydziałowego Centrum Edukacyjno-Badawczego „Działownia”, odbyło się otwarte posiedzenie senatu, podczas którego zostały wręczone odznaczenia państwowe, resortowe i uczelniane przyznane w bieżącym roku akademickim oraz nagrody rektora za rok 2017:
 
wito Szkoy
 
Złoty Krzyż Zasługi:
1. Prof. dr hab. inż. Witold Cecot
2. Prof. dr hab. inż. arch. Krystyna Pawłowska
3. Prof. dr hab. inż. arch. Maciej Złowodzki
 
Srebrny Krzyż Zasługi: dr hab. inż. arch. Jadwiga Środulska-Wielgus
 
Brązowy Krzyż Zasługi:
1. Dr inż. arch. Urszula Forczek-Brataniec
2. Dr inż. arch. Kinga Racoń-Leja
 
Medal Złoty za Długoletnią Służbę:
1. Prof. dr hab. inż. arch. Anna Mitkowska
2. Dr hab. inż. arch. Sabina Kuc, prof. PK
3. Dr hab. inż. arch. Wojciech Chmielewski
4. Dr hab. inż. Zbigniew Latała
5. Dr inż. Tomasz Stypka
6. Dr Jan Kurzyk
7. Dr Katarzyna Pałasińska
8. Mgr inż. Anna Stypka
9. Lucyna Bielińska
10. Agata Cholewka
11. Teresa Kubarek
12. Małgorzata Mika
 
Medal Srebrny za Długoletnią Służbę:
1. Dr inż. Waldemar Łatas
2. Dr inż. arch. Rafał Malik
3. Dr inż. Piotr Mika
4. Dr inż. Wojciech Średniawa
 
Medal Brązowy za Długoletnią Służbę:
1. Dr hab. inż. Agnieszka Leśniak
2. Dr inż. arch. Jakub Błachut  
3. Mgr Małgorzata Rekuć
 
Medal Komisji Edukacji Narodowej:
1. Prof. dr hab. inż. arch. Marek Kowicki
2. Dr hab. inż. Marek Kozień, prof. PK
3. Dr hab. Jan Koroński
 
Medal „Zasłużony dla Politechniki Krakowskiej”:
1. Grupa AZOTY S.A.
2. Prof. dr hab. inż. Józef Gawlik
3. Prof. dr hab. inż. Leszek Mikulski
4. Dr inż. arch. Krzysztof Wielgus
5. Mgr Barbara Korta-Wyrzycka
6. Mgr Małgorzata Kurowska
 
Złota Odznaka Politechniki Krakowskiej:
1. Prof. dr hab. inż. Błażej Skoczeń
2. Dr hab. inż. arch. Teresa Kusionowicz
3. Dr inż. arch. Janusz Barnaś
4. Dr inż. Antoni Bojarski
5. Dr inż. Małgorzata Duraj
6. Dr inż. Stefan Kurek
7. Dr inż. Jerzy Rosiński
8. Dr inż. Krzysztof Zima
9. Mgr Grażyna Cholewa
10. Mgr Anita Łagosz-Michalec
11. Mgr inż. Marzena Marcinek
12. Inż. Krystyna Hartel
 
Honorowa Odznaka Politechniki Krakowskiej:
1. Prof. dr hab. Piotr Zieliński
2. Dr hab. inż. Agnieszka Generowicz, prof. PK
3. Dr hab. inż. arch. Dominika Kuśnierz-Krupa, prof. PK
4. Dr hab. inż. Aleksander Kuranowski, prof. PK
5. Dr hab. inż. Michał Zielina, prof. PK
6. Dr hab. inż. arch. Patrycja Haupt
7. Dr hab. Piotr Romańczyk
8. Dr hab. inż. Mariusz Zych
9. Dr inż. Wojciech Drozd
10. Dr inż. Andrzej Drwal
11. Dr inż. Renata Dwornicka
12. Dr inż. Zygmunt Dziechciowski
13. Dr inż. Damian Grela
14. Dr inż. Krzysztof Ostrowski
15. Dr inż. arch. Łukasz Stożek
16. Dr inż. Jan Wrona
17. Dr inż. arch. Katarzyna Zawada-Pęgiel
18. Mgr Dorota Lipińska
19. Mgr Maria Pietrukowicz
20. Mgr inż. Marek Popczyk
21. Mgr Agnieszka Słupska
22. Mgr Marta Tomczyk
23. Inż. Bogusława Solarz
24. Katarzyna Jankowska
25. Tadeusz Kobza
26. Roman Spolitakiewicz
 
Nagrody Rektora Politechniki Krakowskiej za rok 2017:
 
Nagroda za najwyżej punktowaną publikację naukową - ex aequo dr inż. Łukasz Hojdys i dr inż. Piotr Krajewski
 
Nagroda za najwyżej punktowaną publikację naukową opracowaną wspólnie z partnerem zagranicznym - ex aequo dr inż. Łukasz Hojdys i dr hab. inż. Piotr Michorczyk, prof. PK
 
Nagroda za największą liczbę cytowań - dr hab. inż. Agnieszka Leśniak
 
Nagroda dla najmłodszego pierwszego autora publikacji naukowej w czasopiśmie wskazanym w części A aktualnego wykazu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - mgr inż. Agnieszka Kumorkiewicz
 
Nagroda dla najmłodszego wypromowanego doktora habilitowanego - dr hab. inż. Marek Hebda
 
Nagroda dla najmłodszego wypromowanego doktora - dr inż. Adam Ciszkiewicz
 
Nagroda dla promotora najmłodszego wypromowanego doktora - dr hab. inż. Grzegorz Milewski, prof. PK
 
 
Nagrody Rektora Politechniki Krakowskiej za wyróżniające osiągnięcia naukowe (przyznane po raz pierwszy):
 
Wydział Architektury
1. Dr hab. inż. arch. Tomasz Kozłowski, prof. PK
2. Dr inż. arch. Hanna Hrehorowicz-Gaber
3. Dr inż. arch. Przemysław Markiewicz
 
Wydział Fizyki, Matematyki i Informatyki
1. Dr hab. inż. Lesław Bieniasz
2. Dr Marek Malinowski
 
Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej
1. Dr inż. Krzysztof Tomczyk
 
Wydział Inżynierii Lądowej
1. Dr hab. inż. Arkadiusz Kwiecień, prof. PK
2. Dr hab. inż. Jan Jaśkowiec
3. Dr hab. Piotr Kozioł
4. Dr inż. Mariusz Kieć
5. Dr inż. Teresa Stryszewska
 
Wydział Inżynierii Środowiska
1. Prof. dr hab. inż. Dawid Taler
2. Dr Mariola Kędra
3. Dr inż. Agnieszka Lechowska
 
Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej 
1. Dr inż. Katarzyna Bizon
2. Dr inż. Przemysław Jodłowski
3. Dr inż. Katarzyna Matras-Postołek
 
Wydział Mechaniczny
1. Prof. dr hab. inż. Aleksander Muc
2. Prof. dr hab. inż. Błażej Skoczeń
3. Dr hab. inż. Piotr Duda, prof. PK
4. Dr hab. inż. Jan Łuczko, prof. PK
5. Dr hab. inż. Artur Krowiak
6. Dr inż. Magdalena Niemczewska-Wójcik
7. Dr inż. Paweł Romanowicz
8. Dr inż. Ryszard Wójtowicz
 
Nagrody Rektora Politechniki Krakowskiej za przygotowanie e-kursów:
 
Nagroda indywidualna I stopnia - mgr inż. Dawid Łątka;
 
Nagroda indywidualna II stopnia - dr inż. Elżbieta Jarosińska;
 
Nagroda indywidualna III stopnia - mgr inż. Nina Szczepanik-Ścisło;
 
Nagroda zespołowa I stopnia - dr hab. inż. Agnieszka Leśniak, dr inż. Michał Juszczyk, dr inż. Krzysztof Zima;
 
Nagroda zespołowa II stopnia - dr hab. inż. arch. Tomasz Kozłowski, prof. PK, dr inż. arch. Przemysław Bigaj, dr inż. arch. Marek Początko, mgr inż. arch. Wojciech Ciepłucha;
 
Nagroda zespołowa III stopnia - dr hab. inż. Konrad Weinreb, prof. PK i mgr inż. Jarosław Tulicki.
 
 
W trakcie uroczystości wykład pt. „Ignacy Mościcki i Eugeniusz Kwiatkowski – przemysłowcy, politycy, wizjonerzy” wygłosił Witold Szczypiński, wiceprezes Zarządu i dyrektor generalny Grupy Azoty S.A. Wręczono także nagrody w konkursie wiedzy „Tadeusz Kościuszko - inżynier i żołnierz”.
 
Po oficjalnych uroczystościach odbył się tradycyjny piknik dla pracowników i studentów.

                                                                                                   

Zachęcamy do obejrzenia relacji ze Święta Szkoły:

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zapraszamy też do naszej Fotogalerii
 
 
Na zdjęciach, Święto Szkoły na Politechnice Krakowskiej, 11 maja br. / fot. Jan Zych.
 
 
 
{fastsocialshare}

Program stypendialny dla studentów Wydziału Inżynierii Lądowej

W poniedziałek w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej zostały podpisane porozumienia pomiędzy Wydziałem Inżynierii Lądowej PK a siedmioma firmami branży kolejowej w sprawie stypendiów fundowanych dla studentów drugiego i trzeciego semestru studiów II stopnia kierunku budownictwo w specjalnościach związanych z kolejnictwem (drogi kolejowe, konstrukcje budowlane i inżynierskie, technologia i organizacja budownictwa oraz mosty i budowle podziemne).
 
umowa2Porozumienia zawarte zostały z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Kolejowymi Zakładami Nawierzchniowymi „Bieżanów” Sp. z o.o., Budimex S.A., Przedsiębiorstwem Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie Spółka z o.o., Grupą ZUE S.A., STRABAG Sp. z o.o. oraz Track Tec S.A. W imieniu Wydziału Inżynierii Lądowej umowy podpisał dziekan WIL dr hab. inż. Andrzej Szarata, prof. PK. Zgodnie ze stosownymi zapisami, każdy ze stypendystów będzie otrzymywał 1000 zł miesięcznie przez dwa ostatnie semestry studiów. Stypendyści będą mogli także odbyć staż i praktykę w jednej z firm, a po zakończeniu studiów zyskają możliwość zdobycia zatrudnienia. 
 
 
Studenci kształceni będą nie tylko przez dydaktyków PK, ale również specjalistów-praktyków z firm, zgodnie z przygotowanym wspólnie programem kształcenia. W planach są m.in. specjalistyczne wykłady i ćwiczenia związane z budownictwem kolejowym. Studenci wezmą udział w wyjazdach tematycznych, szkoleniach prowadzonych przez doświadczonych specjalistów z Małopolskiej Izby Inżynierów Budownictwa w zakresie uprawnień budowlanych ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki budownictwa kolejowego, a także konferencjach naukowych i branżowych. W ramach kół naukowych i w pracach magisterskich będą rozwiązywać rzeczywiste problemy badawczo-techniczne wskazane przez firmy. 
 
umowa1
 
Pierwsi absolwenci budownictwa, wykształceni we współpracy z firmami z branży kolejowej, wejdą na rynek pracy w 2019 r. Kandydaci, zainteresowani rekrutacją do udziału w programie stypendialnym na kierunku budownictwo i udziałem w kształceniu zamawianym przez pracodawców, znajdą więcej informacji na stronie wil.pk.edu.pl oraz w dziekanacie Wydziału (ul. Warszawska 24).
 

 

Rozmowa Radia "Nowinki" z dziekanem WIL dr hab. inż. Andrzejem Szaratą, prof PK oraz dyrektorem Zakładów Linii Kolejowych w Krakowie Włodzimierzem Zembolem o współpracy PK z branżą kolejową

 

 
 
 
 
 
Na zdjęciach, od góry: podpisanie porozumienia z PKP PLK S.A. (członek zarządu PKP PLK Radosław Celiński i dziekan WIL PK dr hab. inż. Andrzej Szarata, prof. PK); przedstawiciele firm branży kolejowej w towarzystwie rektora PK prof. Jana Kaziora i dziekana WIL / fot. Jan Zych
 
 
Więcej zdjęć w Fotogalerii.  
 
 
 
{fastsocialshare}

Otwarta Szkoła Letnia na WIŚ

W czerwcu na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej zainauguruje swoją działalność Otwarta Szkoła Letnia. Zajęcia będą odbywały się w dniach 4-15 czerwca br., a udział w nich mogą wziąć wszyscy zainteresowani. 
 
OSL nowa
 
Głównym założeniem Otwartej Szkoły Letniej jest wsparcie działalności dydaktyczno-naukowej Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej. Ponadto organizatorzy chcą podtrzymywać wieloletnie kontakty pracowników WIŚ PK z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami akademickimi oraz współpracę z ich wykładowcami. Docelowo planowane jest włączenie Politechniki Krakowskiej do konsorcjum, w skład którego wchodzą German Police University, Roma Tre University, Uniwersytet Łódzki oraz Kaunas University of Technology (Litwa).
 
Podstawową formułą zajęć Otwartej Szkoły Letniej będą wykłady, warsztaty doskonalące wiedzę oraz indywidualne konsultacje, a tematem przewodnim Research Methodology and Statistics. W tajniki planowania eksperymentu z elementami statystyki wprowadzi słuchaczy prof. Robert C. Rickards z German Police University.
 
W zajęciach Otwartej Szkoły Letniej WIŚ PK mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani. W przypadku studentów studiów doktoranckich, decyzją opiekuna studiów, zajęcia mogą zostać wliczone w zakres kursów realizowanych podczas regularnych semestrów (4 punkty ECTS).
 
Informacji na temat OSL udziela dr inż. Jarosław Müller: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 
 
 
 
{fastsocialshare}

21. edycja „Pól Nadziei” na PK

W środę 23 maja, Politechnika Krakowska po raz kolejny włączy się w akcję „Pola Nadziei”. Na wszystkich kampusach uczelni odbędzie się kwesta na rzecz osób terminalnie chorych z Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.
 
polanadziei PLAKAT2018 1920x1080 750x310
 
W ubiegłym roku społeczność akademicka Politechniki Krakowskiej zebrała ponad 6 tys. złotych, najwięcej na Wydziale Mechanicznym - 1 365,30 zł i Wydziale Inżynierii Środowiska - 1 356,69 zł. 
 
Celem kampanii „Pola Nadziei” jest nie tylko pozyskanie środków finansowych na opiekę nad chorymi w ostatnim okresie ich życia, ale również szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie na potrzeby osób chorych.
 
Akcję „Pola Nadziei”, w którą włącza się Politechnika Krakowska, organizuje Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza”. Towarzystwo obejmuje całościową i profesjonalną opieką osoby terminalnie chore głównie na nowotwory. Pomoc świadczona jest na oddziale stacjonarnym, a także w domu pacjenta. Dzięki staraniom członków Towarzystwa w 1996 r. został wybudowany dom - Hospicjum św. Łazarza.
 
Więcej informacji o kampanii pod adresem: www.polanadziei.pl
 
 
 
{fastsocialshare}

Ponad 17 mln zł dofinansowania dla PK w konkursie Zintegrowane Programy Uczelni

Politechnika Krakowska znalazła się w gronie 28 polskich uczelni, które otrzymają dofinansowanie w ramach konkursu Zintegrowane Programy Uczelni ogłoszonego w 2017 r. przez wicepremiera Jarosława Gowina. Na początku lutego br. wyniki ogłosiło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W poniedziałek 26 lutego br. minister Gowin wręczył rektorowi PK prof. Janowi Kaziorowi  symboliczny czek na 17,5 mln zł (na zdjęciach / fot. Jan Zych) . Takiej wysokości dofinansowanie na program doskonalenia kształcenia i zarządzania otrzyma Politechnika Krakowska. Całkowity koszt nagrodzonego projektu PK to ponad 18 mln zł.

 

 

 

Nagrodzony projekt Politechniki Krakowskiej pod nazwą „Programowanie doskonałości - PK XXI w. Program Rozwoju Politechniki Krakowskiej na lata 2018-2022” rozpocznie się w październiku 2018 r. i będzie trwał do września 2022 roku. Wartość projektu to 18 048 774,96 zł.

 

Projekt zakłada realizację zadań w ujęciu programowym. Każdy z programów będzie wspierał inny obszar i inną grupę odbiorców. W realizację zaangażowane są wszystkie wydziały PK oraz administracja centralna.

 

Cel główny projektu to podniesienie poziomu doskonałości w kształceniu oraz zarządzaniu Politechniką Krakowską (m.in. dzięki dostosowaniu oferty dydaktycznej do potrzeb rynku pracy i społeczeństwa, podniesieniu kompetencji studentów i studentek, zwiększeniu dostępności programów kształcenia w językach obcych dla studentów z Polski oraz dla cudzoziemców, podniesieniu kompetencji kadr dydaktycznych, administracyjnych i zarządczych oraz wsparciu zmian organizacyjnych związanych z dostosowaniem PK do ustawy 2.0.).

 

Zakres działań w ramach projektu „Programowanie doskonałości - PK XXI w.” jest bardzo szeroki. Planowane jest doskonalenie programów kształcenia we współpracy i przy udziale praktyków z otoczenia gospodarczego, wspólne z partnerami przemysłowymi prowadzenie zmodyfikowanych i nowych specjalności na kilkunastu kierunkach studiów, otwarcie nowych specjalności w języku polskim (m.in. cyberbezpieczeństwo, eksploatacja dróg wodnych) oraz w języku angielskim (m.in. w ramach kierunków informatyka, fizyka techniczna, architektura, inżynieria środowiska, energetyka), wprowadzenie do polskojęzycznych programów studiów zajęć w języku angielskim realizowanych przez zagranicznych wykładowców.

 

Dla studentów PK przygotowano także programy szkół letnich w partnerstwie uczelniami z Europy i Stanów Zjednoczonych, a także szeroką ofertę certyfikowanych szkoleń, warsztatów i kursów podnoszących kompetencje zawodowe i językowe. Z kolei dzięki wizytom studyjnym w firmach, instytucjach i samorządach współpracujących z uczelnią przy realizacji projektów badawczo-rozwojowych studenci PK będą mieli jeszcze więcej okazji do bezpośredniego kontaktu z praktyką inżynierską. Temu celowi służyć będzie także powołanie międzywydziałowego laboratorium Future Lab PK, w którym - w ramach zespołów projektowych - studenci różnych kierunków, przy wsparciu opiekunów z PK i mentorów z firm, będą rozwiązywać rzeczywiste problemy inżynierskie i realizować konkretne zadania zlecone przez pracodawców. To pozwoli na jeszcze lepsze praktyczne przygotowanie do zawodu inżyniera.

 

Program rozwoju PK przewiduje także działania podnoszące kompetencje pracowników dydaktycznych (m.in. szkolenia i warsztaty z nowoczesnych narzędzi dydaktycznych i wysokospecjalistycznych programów informatycznych, zagraniczne staże dydaktyczne, szkolenia z nauczania w językach obcych i metodami e-learningowymi). Z kolei w ramach programów doskonalenia zarządzania uczelnią przewidywane są m.in. działania w obszarze informatyzacji, finansów i księgowości, gospodarki materiałowej, zarządzania kadrami i zasobami ludzkimi.

 

Konkurs Zintegrowane Programy Uczelni to kolejny projekt Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - agencji wykonawczej Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego - którego celem jest rozwijanie szkolnictwa wyższego tak, by mogło ono jak najpełniej realizować aktualne potrzeby społeczne i gospodarcze.

 

W ramach drugiej ścieżki konkursu środki przeznaczone są dla publicznych i niepublicznych szkół wyższych, które kształcą co najmniej 200, ale nie więcej niż 20 tys. studentów. Do rozdysponowania było niemal 250 mln zł, a dofinansowanie zdobyło 28 szkół wyższych z całej Polski, wśród nich Politechnika Krakowska.

 

Zobacz: Pełna list projektów ocenionych w konkursie na Zintegrowane Programy Uczelni w ramach Ścieżki II, Działanie 3.5 Zarządzanie w instytucjach szkolnictwa wyższego, Oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

 

 

 

{fastsocialshare}

Podkategorie