Naukowcy z pięciu polskich politechnik będą rozwijać dotychczasowe sposoby i poszukiwać nowych – przyjaznych dla ludzi i środowiska – metod ochrony przed hałasem drogowym. Wyzwanie podejmują Politechnika Krakowska (lider konsorcjum) we współpracy z Politechnikami: Białostocką, Rzeszowską, Warszawską i Wrocławską – przy wsparciu finansowym z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 1 października rozpoczynają realizację projektu „Innowacyjne metody redukcji hałasu drogowego i zasady ich stosowania – INREH”. W finale prac zaproponują projektantom, wykonawcom i zarządcom dróg wytyczne i kompleksowe zestawy możliwych rozwiązań dla skutecznej ochrony przed hałasem, generowanym na drogach. – Innowacją projektu będzie też próba wprowadzenia nowego podejścia do wyboru rozwiązań ochronnych w drogownictwie – metod łączonych ochrony z uwzględnieniem tzw. krajobrazu akustycznego – zapowiada dr hab. inż. Janusz Bohatkiewicz, prof. PK z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, kierownik projektu INREH.
Ekran przeciwhałasowy to za mało
Hałas drogowy jest jednym z najbardziej niekorzystnych oddziaływań ruchu drogowego na zdrowie ludzi i środowisko. – Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem przed hałasem drogowym są obecnie ekrany przeciwhałasowe, stosowane w sytuacji kiedy poziom głośności przekracza wartości dopuszczalne. Jest wiele przyczyn ich stosowania, m.in. szybkość budowy czy łatwe uzgodnienia budowlane. W wielu przypadkach stosowanie ekranów ma jednak ograniczony sens, a w niektórych powodują one wręcz negatywne oddziaływanie – począwszy od zakłóceń krajobrazu, monotonię drogową, zwiększone koszty utrzymania drogi, niebezpieczeństwo dla zwierząt np. ptaków aż po tragiczne w skutkach wypadki drogowe po zderzeniu z konstrukcją ekranu. Badania nad innymi metodami redukcji hałasu drogowego wskazują, że najskuteczniejsze są metody zmniejszania hałasu „u źródła”, a więc w miejscu, gdzie on powstaje – mówi prof. PK Janusz Bohatkiewicz. Właśnie z tego punktu wyszli specjaliści z polskich politechnik, planując projekt badawczy, w którym kompleksowo spojrzą na problem drogowego hałasu.
– Celem naszego projektu jest wskazanie efektywnych, zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju rozwiązań dla redukcji hałasu drogowego na polskich drogach. Metody, które wskażemy dzięki projektowi INREH, będą zgodne z kryteriami społecznymi, środowiskowymi i ekonomicznymi w tym technicznymi, a więc zapewnią działania zrównoważone przy równoczesnym ograniczeniu kosztów. Zrealizujemy 9 zadań badawczych i zaproponujemy wytyczne dotyczące tzw. metod łączonych redukcji hałasu czyli różnych zestawów metod i środków chroniących przed hałasem, których zastosowanie jest tańsze i bardziej skuteczne niż dotychczasowe rozwiązania – zapowiada Janusz Bohatkiewicz.
Nawierzchnia, zieleń, akustyczna trwałość dróg i inne – pod lupą naukowców
W ramach dziewięciu zadań badawczych specjaliści sprawdzą jak na poziom hałasu na drogach i wokół nich wpływają rożne czynniki m.in.: rodzaj i stopień zużycia nawierzchni drogowej, zieleń jako element łagodzący oddziaływanie hałasu, różne rodzaje ekranów przeciwhałasowych, trwałość akustyczna i techniczna dróg, hałaśliwość urządzeń dylatacyjnych na mostach, sposoby aktywne ochrony przed hałasem. – Dla przykładu nowe, ciche nawierzchnie mogą redukować hałas średnio o 4 dB, a w skrajnych przypadkach nawet do 8 dB. Pierwszą zmianę usłyszy praktycznie każdy, w przypadku drugiej różnica w odbiorze przez człowieka może nawet dawać efekt dwukrotnego zmniejszenia poziomu hałasu. Większość ośrodków naukowych, które zajmują się problemem hałasu drogowego, poszukuje rozwiązań związanych właśnie z nowymi nawierzchniami. Obecne technologie związane z nawierzchniami drogowymi nie pozwalają bowiem na utrzymanie tego efektu w dłuższym czasie eksploatacji drogi – mówi Janusz Bohatkiewicz. Jak dodaje, badania zastosowania „antyhałasowej” zieleni w otoczeniu dróg są znacznie bardziej zaawansowane niż badania nawierzchni, ale problemem jest w nich kwestia lokalizacji zieleni oraz doboru gatunków ze względu na zanieczyszczenia pochodzące z ruchu drogowego i samej drogi. Efekt redukcji hałasu w przypadku zieleni zależy też od jej gęstości i szerokości pasa przy drodze. W warunkach miejskich zieleń ma głównie efekt łagodzący (efekt psychologiczny) oraz stanowi filtr biologiczny dla zanieczyszczeń powietrznych.
– W naszym projekcie zaproponowane zostaną kompleksowe zestawy rozwiązań np. nawierzchnia redukująca hałas czyli tzw. cicha nawierzchnia, zieleń, ograniczenie prędkości i inne, które tworzą tzw. metody łączne ochrony przed hałasem drogowym – zapowiada ekspert PK. – Istotną nowością i innowacją będzie próba wstępnego określenia i wprowadzenia nowego pojęcia w drogownictwie, jakim jest tzw. krajobraz akustyczny. To wprowadzenie do otoczenia drogi takich rozwiązań, które ograniczą hałas i jednocześnie wprowadzą nowy rodzaj dźwięków, zbliżonych swoim charakterem do środowiska naturalnego.
PK liderem projektu
Projekt „Innowacyjne metody redukcji hałasu drogowego i zasady ich stosowania – INREH”, realizowany będzie w ramach II konkursu „Wspólne przedsięwzięcie NCBR i GDDKiA, polegające na wsparciu badań naukowych lub prac rozwojowych w obszarze drogownictwa pod nazwą „Rozwój Innowacji Drogowych – RID”. Rozpocznie się 1 października 2023 r., potrwa do września 2025 r. Na jego realizację przyznano naukowcom 2 399 400,13 zł (50 proc. z NCBiR, 50 proc. z GDDKiA).
Specjaliści Politechniki Krakowskiej poza koordynacją całego projektu zrealizują w jego ramach zadania związane z badaniami metod aktywnych oraz oceną zielonych rozwiązań wokół dróg, a także analizą efektywności ekranów przeciwhałasowych. Zajmą się też integracją wszystkich zadań i ich wyników. Krakowska uczelnia wesprze również pomiary terenowe i laboratoryjne w zadaniach konsorcjantów. – Praktycznie każde zadanie w projekcie będzie opierało się na badaniach w warunkach terenowych na wybranych odcinkach dróg krajowych, a w niektórych przypadkach również badaniach laboratoryjnych. Część badań zostanie wykonana w tych samych miejscach jak w projekcie RID-I pn. „Ochrona przed hałasem drogowym”, prowadzonym przez konsorcjum kierowane przez prof. Mariana Tracza z Politechniki Krakowskiej w latach 2016-2018. Ich celem będzie przede wszystkim analiza zmian, jakie zaszły w czasie eksploatacji dróg w ciągu 6-7 lat. Porównania powinny pokazać jak zmienia się hałas drogowy w wyniku zużycia nawierzchni drogowych – wyjaśnia prof. PK Bohatkiewicz.
Na PK projekt będzie realizowany w Katedrze Dróg, Kolei i Inżynierii Ruchu WIL PK. Zespół badawczy PK to: dr hab. inż. Janusz Bohatkiewicz (kierownik projektu), dr inż. Krystian Woźniak, dr inż. Piotr Buczek, specjaliści związani z nawierzchniami drogowymi oraz pracownicy Laboratorium Katedry, a także współpracujący z Katedrą akustyk dr inż. Maciej Hałucha.
Politechniki: Warszawska, Białostocka oraz Wrocławska skupią się w badaniach na sprawach hałaśliwości różnych rodzajów nawierzchni (uwzględnią w nich też rodzaj i prędkość pojazdów), a Politechnika Rzeszowska na badaniach ekranów wielokrawędziowych i dylatacji mostowych.
(mas)
Na zdjęciach: 1) dr hab. inż. Janusz Bohatkiewicz / fot. Jan Zych; 2) zdjęcie ilustracyjne / fot. Janusz Bohatkiewicz
{fastsocialshare}
Weź odpady z czyszczenia chodników i ulic, czyli tzw. zmiotki, dołóż odpady z produkcji węgla, dodaj szkło z recyklingu i glinę, żeby się kleiło. Wszystko to wymieszaj i wypal w temperaturze ponad 1000 st. C. Jeśli proporcje są właściwe, to masz... materiał budowlany. Ten rewolucyjny sposób na wykorzystanie śmieci ze zmiatania krakowskich ulic to pomysł prof. Agnieszki Generowicz z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej i dr Anny Gronby-Chyły z Wydziału Nauk Przyrodniczych i Technicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Innowacyjne rozwiązanie przedstawia dziś (26 września 2023 r.) „Gazeta Wyborcza” w materiale red. Sławomira Szymańskiego.
Naukowcy z Politechniki Krakowskiej, pod kierunkiem prof. Agnieszki Generowicz, wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Krakowie przeprowadzili w 2015 r. eksperymenty z czyszczeniem wybranych ulic miasta. Ich celem było sprawdzenie czy regularne sprzątanie ulic pomaga poprawić jakość powietrza w Krakowie. Badania kontynuowali w późniejszych latach, sprawdzają min. skład zebranych śmieci. Wykazali, że sprzątanie ulic korzystnie wpływa na jakość powietrza. W raporcie, który powstawał we ekspertów PK, MPO z oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, informowali, że analiza próbek z kolejnych dni eksperymentu jednoznacznie wskazała na znaczący spadek poziomu zanieczyszczeń, głównie czasową redukcję poziomu pyłów zawieszonych (zwłaszcza PM10) w powietrzu. Stąd wniosek, że regularne czyszczenie ulic i mycie nawierzchni oczyszcza powietrze. Ale...
– Przy okazji czyszczenia ulic produkuje się odpady, i to sporo. Którejś zimy z kilometrowego odcinka ulicy zebraliśmy 5 ton zmiotek. Zmiotki stały się w Krakowie znacznym strumieniem odpadów – opowiada prof. Agnieszka Generowicz z WIŚiE, jedna z najlepszych w Polsce ekspertek w dziedzinie gospodarowania odpadami, w artykule Gazety Wyborczej pt. „Pozamiatali i wyszedł materiał budowalny”.
Co można zrobić z odpadami ze sprzątania ulic, żeby nie ponosić wysokich kosztów ich składowania (to ok. 400-500 zł za tonę!) Sposób na recykling ulicznych śmieci znalazły prof. Agnieszka Generowicz i jej doktorantka, dziś już dr Anna Gronba-Chyła. Młoda naukowczyni z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaproponowała, by ze zmiotek zrobić... materiał budowlany. Wspólnie ze swoją krakowską promotorką pracy doktorskiej opracowały przepis na taki materiał. Brały na warsztat różne mieszanki. Chodziło głównie o to, żeby scalić jak najwięcej zmiotek i w ten sposób uniknąć ich składowania. Autorki pomysłowego rozwiązania badały gęstość nasypową, nasiąkliwość, wytrzymałość, mrozoodporność, starzenie się materiału. Sprawdzały też, czy nie ma tzw. wymywalności, czyli czy nic się nie uwalnia do środowiska. – I wyszedł materiał budowlany. Nadaje się jako kruszywo do różnego rodzaju robót, na przykład do wysypywania dróg – mówi prof. Generowicz.
Jak opisuje w artykule dr Gronba-Chyła, obecnie pracowniczka naukowa Wydziału Nauk Przyrodniczych i Technicznych KUL, produkt przypomina kruszywo lekkie, można z niego zrobić na przykład betony lekkie: – Porównywałam parametry z dostępnymi na rynku betonami z recyklingu i nasze kruszywo spełnia warunki. Koszty produkcji autorki rozwiązania szacują na mniejsze lub przynajmniej porównywalne ze zwykłym kruszywem budowlanym, a przecież takie rozwiązanie przynosiłoby dodatkowy zysk przedsiębiorstwom oczyszczającym miasta w postaci redukcji wysokich kosztów składowania zmiotek.
Teraz badaczki sprawdzają możliwość recyklingu materiału, a więc tego, czy po zmieleniu można go ponownie wykorzystać.
Zachęcamy do lektury artykułu w dodatku Gazety Wyborczej „Mój Biznes” i na Wyborcza.biz
(m)
{fastsocialshare}


PKP Intercity – największy polski operator kolejowy – ogłosiło wyniki konkursu „Kolej na naukę – #IC2030”, który skierowany był do studentów i kadr naukowych uczelni, a także przedstawicieli jednostek badawczych, wchodzących w skład start-upów. I miejsce zajęli studenci Politechniki Krakowskiej z Wydziału Mechanicznego, Dorota Zawadzka i Krzysztof Swałdek. Jury doceniło ich projekt „Solarny system wspomagania energetycznego wagonów pasażerskich”, dotyczący zastosowania paneli fotowoltaicznych na dachach wagonów, w celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej pobieranej z sieci trakcyjnej.
Konkurs PKP Intercity został ogłoszony w marcu br. Uczestnicy musieli uwzględnić w swoich projektach zadania zawarte w strategii przewoźnika, zaś zakres poszczególnych zagadnień wyznaczały tematy: wykorzystanie sztucznej inteligencji w pasażerskim transporcie kolejowym; kolej – najbardziej ekologiczny środek transportu zbiorowego; wygoda i bezpieczeństwo podróży koleją; zakup biletu – początek wspaniałej podróży. Zgłoszone projekty oceniała kapituła. W jej skład weszli przedstawiciele różnych obszarów merytorycznych PKP Intercity, którzy zwracali uwagę na kilka kryteriów: spójność merytoryczną, korzyści wprowadzenia w życie proponowanego rozwiązania, innowacyjność i oryginalność. Jury oceniało także aspekt wpływu na środowisko naturalne i społeczeństwo oraz możliwość skalowania rozwiązania i koszt jego wdrożenia.
W konkursie „Kolej na naukę – #IC2030” I miejsce (15 tys. zł) zdobył projekt „Solarny system wspomagania energetycznego wagonów pasażerskich”. Autorami rozwiązania są Dorota Zawadzka i Krzysztof Swałdek studiujący na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Studenci w swojej pracy przedstawili możliwości wykorzystania paneli fotowoltaicznych do zasilania podzespołów kolejowych wagonów pasażerskich. Jak wskazują, pozyskaną w ten sposób energię będzie można wykorzystać do oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji czy też gniazdek 230 V udostępnianych pasażerom.
– Popularność paneli fotowoltaicznych w Polsce wzrasta z roku na rok. Są coraz częściej instalowane na dachach budynków mieszkalnych, czy też użyteczności publicznej. Głównym celem ich montażu jest wytwarzanie ekologicznej energii elektrycznej, dzięki której można obniżyć zużycie prądu z sieci energetycznej. Powyższe przesłanki były powodem do rozważenia zabudowy paneli fotowoltaicznych na dachach wagonów pasażerskich – mówi Dorota Zawadzka z PK, współautorka zwycięskiego projektu. Celem ambitnych studentów jest ograniczenie poboru prądu z sieci trakcyjnej przez lokomotywę. Młodzi inżynierowie podeszli do swojej pracy rzetelnie i wypunktowali też zagrożenia związane z montażem fotowoltaiki, np. zwiększenie masy pojazdu, a w konsekwencji nacisku na oś. Żacy zwrócili również uwagę na fakt, iż nasłonecznienie niektórych szlaków kolejowych może nie być wystarczające do wytworzenia niezbędnej energii elektrycznej. Jednak dla młodych i kreatywnych inżynierów wyzwania stanowią dodatkowy bodziec do pracy.
Autorami projektu docenionego przez PKP Intercity są studenci innowacyjnej specjalności inżynieria pojazdów szynowych, prowadzonej w systemie dualnym (w ramach kierunku środki transportu i logistyka), a realizowanej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Obydwoje należą do Koła Naukowego TRANSPORT, którego opiekunem jest mgr inż. Tymoteusz Rasiński z Katedry Pojazdów Szynowych i Transportu WM. Dorota Zawadzka nie tylko interesuje się pojazdami szynowymi, ale sama jest motorniczą krakowskiego MPK S.A. Mgr inż. Krzysztof Swałdek pracuje w Katedrze Informatyki Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK. Stara się połączyć dwie pasje – informatykę i pojazdy szynowe.
Przypomnijmy, że spółka PKP Intercity zawarła w grudniu 2022 r. z Politechniką Krakowską umowę o współpracy naukowo-technicznej i edukacyjnej. Staże i praktyki studenckie, wizyty studyjne, specjalistyczne wykłady, kursy i szkolenia, dualne kierunki i specjalności, a także wspólne projekty badawczo-rozwojowe oraz promocja ekologicznego podróżowania to główne obszary współpracy między obydwiema instytucjami. Przedmiotem umowy jest także współpraca naukowo-techniczna – wzajemne wsparcie merytoryczne oraz stała wymiana doświadczeń na rzecz rozwoju i badań branży kolejowej m.in. przez realizowanie wspólnych projektów naukowo-badawczych, przygotowywanie analiz i ekspertyz, organizowanie wizyt studyjnych dla kadry naukowej uczelni w jednostkach organizacyjnych Intercity. W programie stażowym PKP Intercity uczestniczy obecnie kilku studentów.
(bk)
Na zdjęciu, Krzysztof Swałdek i Dorota Zawadzka / fot. archiwum prywatne
Grafika użyta w tekście – wizualizacja projektu „Solarny system wspomagania energetycznego wagonów pasażerskich”
{fastsocialshare}

Kolejni młodzi badacze Politechniki Krakowskiej otrzymali środki na realizację działań naukowych w ramach konkursu MINIATURA 7. Na liście ogłoszonej 20 września br. przez Narodowe Centrum Nauki są trzy młode badaczki z PK.
Badania wstępne w ramach projektu „Analiza wpływu procesu matowienia powierzchni zewnętrznej obiektu mierzonego na niepewność współrzędnościowego pomiaru optycznego” realizować będzie dr inż. Danuta Owczarek z Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej Wydziału Mechanicznego. Otrzyma finansowanie w wysokości 49 973 zł.
Projekt „Ocena komfortu wiatrowego przechodniów w obszarze miejskim” zrealizuje dr inż. Agnieszka Kocoń z Laboratorium Inżynierii Wiatrowej Wydziału Inżynierii Lądowej PK. Na badania wstępne w jego ramach otrzyma wsparcie w wysokości 49 975 zł.
Finansowanie uzyskał także projekt pn. „Wpływ fluoru na właściwości szkieł tellurowych o niskiej energii fononów”. Badania w jego ramach przeprowadzi dr inż. Bożena Burtan-Gwizdała z Katedry Fizyki Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki PK. Przyznane finansowanie to 39 207 zł.
To już kolejni tegoroczni beneficjenci programu MINIATURA 7 z Politechniki Krakowskiej. Politechniczni laureaci konkursu znaleźli się także na listach ogłoszonych w czerwcu i sierpniu. Celem konkursu MINIATURA jest wspieranie działań naukowych prowadzących do przygotowania założeń projektu badawczego, który zostanie złożony w konkursach NCN lub innych konkursach ogólnokrajowych i międzynarodowych. W ramach środków z MINIATURY badacze realizują pojedyncze działania naukowe, takie jak badania wstępne, pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, wyjazdy badawcze albo wyjazdy konsultacyjne. Uzyskują na nie finansowanie w wysokości od 5 do 50 tys. zł. Budżet całego konkursu wynosi 20 mln złotych.
Fot. Canva
{fastsocialshare}



10 różowych skrzyneczek ze środkami higieny osobistej dla członkiń społeczności Politechniki Krakowskiej – studentek i pracownic – zostało zamontowanych w budynkach Politechniki Krakowskiej. "Różowa skrzyneczka" to akcja społeczna fundacji pod taką samą nazwą, walcząca z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym, a promująca powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej w przestrzeni publicznej. Politechnika dołącza do niej dzięki inicjatywie organizacji studenckiej Erasmus Student Network PK i pierwszej edycji "Budżetu studenckiego na PK", z którego skrzyneczki zostały sfinansowane.
Akcję wieszania w instytucjach i innych miejscach publicznych w całej Polsce różowych skrzyneczek, wypełnionych darmowymi podpaskami i tamponami, promuje od 2019 r. Fundacja "Różowa skrzyneczka". Za ideą stoją m.in. badania społeczne, z których wynika, że jednej na pięć kobiet w Polsce nie stać na comiesięczne kupowanie podpasek, tamponów i innych środków menstruacyjnych. Co trzecia, którą dotyka ubóstwo, rezygnuje z zakupu tych środków na rzecz innych niezbędnych do życia produktów. Brak środków na zakup podpasek sprawia, że jedna na sześć uczennic opuszcza lekcje w szkole, gdy ma okres, a co dziesiąta w ogóle nie wychodzi z domu w trakcie miesiączki. Według ankiety przeprowadzonej w 2020 r. wśród studentek śląskich uczelni ponad 60 proc. nosi podpaski/tampony zbyt długo niż zaleca się na opakowaniu, choć to niebezpieczne dla zdrowia. Robią tak, żeby zaoszczędzić kilka podpasek na następny okres.
Różowe skrzyneczki na Politechnice Krakowskiej to projekt, który zwyciężył w I edycji Budżetu Studenckiego na PK, wzorowanego na budżecie obywatelskim. Studenci i doktoranci mogli w jego ramach sami wskazać inicjatywy, które uważają za ważne i warte zrealizowania na uczelni, a następnie w głosowaniu wybrali projekt, który zostanie zrealizowany. Budżet Studencki na PK to wspólna inicjatywa Fundacji Politechniki Krakowskiej, uczelni i Samorządu Studenckiego. Spośród kilku projektów zgłoszonych do I edycji studenckiego budżetu na PK projekt różowych skrzyneczek – zaproponowany przez Weronikę Zielińską z Erasmus Student Network PK - zdobył największą liczbę głosów.
Zakup skrzyneczek oraz środków higienicznych do nich został sfinansowany ze środków Fundacji Politechniki Krakowskiej. Skrzyneczki działają zgodnie z zasadą: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar! Teraz, gdy skrzyneczki już są na PK, w ich bieżące uzupełnianie – oprócz promotorów akcji – mogą włączać się wszyscy członkowie społeczności PK.
Różowe skrzyneczki zawisły w 10 damskich toaletach w budynkach dydaktycznych Politechniki Krakowskiej na kampusie przy ul. Warszawskiej:
- na I i na III piętrze budynku Wydziału Architektury
- na II piętrze w bud. Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej (przy sali nr 203)
- na II piętrze w Studium Języków Obcych
- na IV piętrze głównego budynku Wydziału Inżynierii Lądowej
- na parterze bud. Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki (obok windy)
- na parterze budynku "Houston" (przy sali nr 18)
- w bud. "Działowni" na parterze
- na I piętrze w Galerii Gil
- na parterze bud. Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej (naprzeciw sali nr 110)
Wkrótce skrzyneczki mogą też trafić do budynków przy ul. Podchorążych i na Wydział Mechaniczny.
![]() |
![]() |
![]() |
Politechnika Krakowska należy do tych uczelni technicznych w Polsce, w których udział studentek w całej społeczności studenckiej jest wyższy niż średnia dla uczelni technicznych i każdego roku rośnie. Według ostatnich danych (na grudzień 2022), kobiety stanowią blisko 38 procent w ogólnej liczbie studentów I i II stopnia na PK. Liczba kobiet rośnie stale na wszystkich wydziałach, a są już takie, na których kobiety stanowią zdecydowaną większość w społeczności studenckiej. Tak jest np. na Wydziale Architektury (80 procent osób studiujących to kobiety) czy na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej (77 procent). Wśród osób kształcących się na studiach doktoranckich liczba kobiet jest zbliżona do liczby mężczyzn. Politechnika Krakowska była jedną z pierwszych uczelni w Polsce, które podjęły prace nad Planem równości i jedną z pierwszych, która taki Plan przyjęła – w 2022 roku.
(m)
Fot. Weronika Kowalczyk
{fastsocialshare}

Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata otrzymał wczoraj Nagrodę Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”. Wręczenie tego ważnego wyróżnienia odbyło się podczas VII Gali Kultury Bezpieczeństwa Urzędu Transportu Kolejowego, którą zorganizowano w Gdańsku.
Wydarzenie było m.in. okazją do uczczenia 20 rocznicy działalności Urzędu Transportu Kolejowego – instytucji powstałej 1 czerwca 2003 r. w wyniku przekształcenia Głównego Inspektoratu Kolejnictwa. UTK zajmuje się m.in. bezpieczeństwem i regulacją rynku kolejowego oraz prawami pasażerów. Urząd weryfikuje czy zarządcy infrastruktury utrzymują i modernizują linie kolejowe zgodnie z europejskimi i krajowymi normami. Wydaje także licencje maszynistom. Ponadto UTK prowadzi działania edukacyjne, szkolenia i warsztaty, np. w ramach Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego. Jest inicjatorem „Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa” oraz konkursu „Kultura bezpieczeństwa”, związanego z upowszechnianiem zasad bezpieczeństwa wśród pracowników spółek kolejowych. Działania edukacyjne obejmują też najmłodszych („Kampania Kolejowe ABC”). UTK składa się z 8 oddziałów terenowych w Warszawie, Lublinie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie.
Wyróżnienie „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym” zostało przyznane prof. Andrzejowi Szaracie jako docenienie wkładu Politechniki Krakowskiej w rozwój transportu kolejowego, przekładający się na poprawę bezpieczeństwa tego sektora, a także za prowadzenie kształcenia w obszarze transportu kolejowego.
Politechnika Krakowska to jeden z najmocniejszych w Polsce ośrodków eksperckich w obszarze transportu szynowego i inżynierii pojazdów szynowych. Specjaliści PK służą eksperckim wsparciem największym firmom z branży kolejowej oraz jednostkom samorządów i instytutów badawczych. We współpracy z grupą NEWAG i innymi partnerami z branży kolejowej, od 2017 r. na Wydziale Mechanicznym PK prowadzona jest w systemie dualnym specjalność inżynieria pojazdów szynowych, w ramach kierunku środki transportu i logistyka. Firmy z branży kolejowej na mocy umowy o współpracy, podpisanej z Wydziałem Inżynierii Lądowej, fundują stypendia dla studentów PK kształcących się na kierunku budownictwo w specjalnościach związanych z kolejnictwem. Na PK działa też Szkoła Transportu Politechniki Krakowskiej – międzywydziałowe przedsięwzięcie Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Inżynierii Lądowej, stanowiące odpowiedź na potrzeby dynamicznie rozwijającego się sektora transportu i idące za nimi zapotrzebowanie na wszechstronnie wykwalifikowaną kadrę inżynierską w tej branży.
Przypomnijmy, że kilka lat temu UTK wyróżnił Politechnikę Krakowską za uruchomienie Laboratorium Inżynierii Ruchu Kolejowego (LIRK). Pracownia ta umożliwia studentom PK praktyczną naukę zasad kierowania ruchem i działań w nietypowych sytuacjach. LIRK składa się ze stanowisk komputerowych, będących odzwierciedleniem stanowisk pracy współpracujących ze sobą dyżurnych ruchu. Założenia i funkcjonalność systemu symulacji zbliżone są do symulatorów używanych w procesie szkolenia i doskonalenia zawodowego dyżurnych ruchu. Podczas zajęć w laboratorium ruch kolejowy symulowany jest według zadanego rozkładu jazdy, a osoby wykonujące ćwiczenia kierują ruchem pociągów zgodnie z obowiązującymi przepisami, prowadzą dokumentację oraz obsługują symulowane urządzenia srk (sterowania ruchem kolejowym), a także inne systemy. Stacje i inne posterunki ruchu połączone są w zamkniętą pętlę, a ich układ i wyposażenie zostały zaprojektowane przy założeniu możliwie dużego zróżnicowania pod względem technicznym i ruchowym.
Środowa gala Kultury Bezpieczeństwa Urzędu Transportu Kolejowego to nie jedyne gdańskie wydarzenie z udziałem przedstawicieli Politechniki Krakowskiej. Od 19 września trwają Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2023, a więc największe i najbardziej prestiżowe w Polsce wydarzenie z branży transportu szynowego. Rektor PK prof. Andrzej Szarata i pracownicy Katedry Pojazdów Szynowych i Transportu Wydziału Mechanicznego uczestniczą w tym evencie. Zespół naukowców z PK wraz ze studentami przedstawiał ofertę edukacyjną dla branży kolejowej podczas seminarium pt. „Kształcenie kadry inżynierskiej dla branży pojazdów szynowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej”. Prof. Andrzej Szarata wziął udział w panelach dyskusyjnych, m.in. w debacie pt. „Planowanie w transporcie z wykorzystaniem narzędzi wspierających podejmowanie decyzji”, organizowanej przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Czytaj więcej o udziale przedstawicieli PK w targach TRAKO
(bk)
Fot. Maciej Szkoda
{fastsocialshare}

- ścisła współpraca na rzecz stworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego gospodarki wodorowej w regionie Śląska i Małopolski, w tym opartej o produkcję wodoru, w szczególności w procesie elektrolizy, z wykorzystaniem energii produkowanej z instalacji OZE, jak również opartą na biometanie w procesie reformingu oraz wychwytu dwutlenku węgla;
- wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego, w szczególności regionów Śląska i Małopolski, w celu podejmowania m.in. innowacyjnych przedsięwzięć naukowych, technologicznych, przemysłowych oraz projektów inwestycyjnych, których celem jest budowa wspólnych łańcuchów wartości gospodarki wodorowej;
- wspieranie działań biznesowych, np. poprzez tworzenie analiz biznesowych, identyfikację możliwości inwestycyjnych, tworzenie i wdrażanie rozwiązań technologicznych, łączenie i aktywne wspieranie członków stowarzyszenia w realizacji projektów biznesowych, reprezentowanie interesów wszystkich członków lub poszczególnych ich grup w ramach realizowanej przez nich działalności w obszarze gospodarki wodorowej;
- prowadzenie prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych, ukierunkowanych na zastosowanie wodoru jako zeroemisyjnego (lub niskoemisyjnego) paliwa w energetyce, w tym poprzez współspalanie wodoru z gazem;
- prowadzenie prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych, ukierunkowanych na zastosowanie wodoru jako źródła energii w zeroemisyjnym oraz niskoemisyjnym transporcie;
- podjęcie działań zmierzających do stworzenia na terenie regionów Śląska i Małopolski z wykorzystaniem infrastruktury przemysłowej, optymalnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w obszarach prowadzących do budowy gospodarki wodorowej, w tym przy wykorzystaniu zasobów, instrumentów i potencjału Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., w tym jej katowickiego Oddziału;
- organizowanie i uczestniczenie w dialogu pomiędzy interesariuszami (ekspertami, przedstawicielami instytucji publicznych, przedsiębiorstwami energetycznymi, operatorami i dystrybutorami, a także środowiskiem naukowym), zainteresowanymi działaniami w obszarze gospodarki wodorowej, jak również integracją branży;
- działanie na rzecz ochrony środowiska, w tym propagowanie postaw proekologicznych zwłaszcza wśród młodzieży, przedsiębiorców i społeczności lokalnych, dotyczących w szczególności ochrony i poprawy stanu środowiska naturalnego;
- tworzenie programów edukacyjnych mających na celu kształcenie przyszłych ekspertów od technologii wodorowych oraz rynku wodorowego;
- współpraca na rzecz wykorzystania obecnie istniejącej w regionach infrastruktury członków Stowarzyszenia, w tym skupionej w ramach Centrum Czystych Technologii Węglowych, umożliwiającej rozwój gospodarki wodorowej;
- aktywizacja i stwarzanie warunków na przebranżowienie firm z tzw. otoczenia górniczego – wykorzystanie ich potencjału, zdolności projektowych i wytwórczych;
- podejmowanie działań zmierzających do wykorzystania potencjału naukowo-badawczego regionów, w tym zaimplementowania rozwiązań z zakresu termochemicznego przetwórstwa paliw kopalnych w połączeniu z technologiami CCS, CCU i CCUS, które stanowić będą istotne źródło wodoru w okresie przejściowym.
Kilka dni temu poznaliśmy laureatów krajowych konkursu Nagroda Jamesa Dysona 2023. Wśród wyróżnionych zgłoszeń znalazł się projekt „Innowacyjne materiały do regeneracji kości”, opracowany przez zespół młodych wynalazców z Politechniki Krakowskiej, w składzie: Julia Radwan-Pragłowska, Łukasz Janus, Aleksandra Sierakowska, Julita Śmietana. – Nasze rozwiązanie jest wyjątkowe, gdyż łączy w sobie takie aspekty, jak możliwość przywrócenia zdrowia pacjentom oraz dbałość o środowisko. Mamy nadzieję, iż w ciągu kilku lat projekt zamieni się w biomateriał dostępny dla każdego pacjenta wymagającego przeprowadzenia procesu sterowanej regeneracji kości – mówi dr inż. Julia Radwan-Pragłowska.
W konkursie o Nagrodę Jamesa Dysona mogą brać udział studenci lub absolwenci, a także zespoły ze szkół wyższych w dziedzinach inżynieria, projektowanie produktowe i przemysłowe, z jednego z następujących krajów: Australia, Austria, Belgia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Hongkong, Indie, Irlandia, Włochy, Japonia, Malezja, Meksyk, Holandia, Nowa Zelandia, Filipiny, Polska, Portugalia, Singapur, Korea Południowa, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Tajwan, Tajlandia, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Konkurs jest organizowany przez Fundację Jamesa Dysona, instytucję wspomagającą edukację inżynierów. Działania Fundacji oraz Instytutu Inżynierii i Technologii Dyson zachęcają młodych wynalazców do wykorzystywania swojej wiedzy w praktyce i poszukiwania nowych sposobów na poprawienie jakości życia.
W gronie wicemistrzów krajowych Nagrody Jamesa Dysona 2023, znalazł się zespół z Politechniki Krakowskiej, który zaproponował „Innowacyjne materiały do regeneracji kości”. W skład grupy młodych badaczy wschodzą: dr inż. Julia Radwan-Pragłowska (absolwentka biotechnologii na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej PK, gdzie realizowała również doktorat i obroniła pracę pt. „Mikrofalowa synteza i badanie właściwości nowych biomateriałów chitozanowych jako uniwersalnych wyrobów medycznych”, pracowniczka Katedry Biotechnologii i Chemii Fizycznej WIiTCh), dr inż. Łukasz Janus (absolwent biotechnologii na WIiTCh PK, gdzie realizował swój doktorat i obronił pracę pt. „Synteza i badanie właściwości węglowych kropek kwantowych do zastosowań w medycynie”, współpracownik Katedry Biotechnologii i Chemii Fizycznej WIiTCh), mgr inż. Aleksandra Sierakowska (absolwentka biotechnologii na WIiTCh, uczestniczka Szkoły Doktorskiej PK), mgr inż. Julita Śmietana (absolwentka biotechnologii na WIiTCh PK).
– W ramach prac prowadzonych w naszym zespole badawczym, zajmujemy się opracowywaniem innowacyjnej technologii dotyczącej otrzymywania całkiem nowych biomateriałów o strukturze nanowłóknistej do zastosowania w regeneracji tkanek i kości – tłumaczy Julia Radwan-Pragłowska. –Nanowłókniste biomateriały „szyte na miarę” zapewniają odpowiednie warunki dla odbudowy kości, zaś właściwości bioaktywne sprawiają, że nowopowstała tkanka będzie w pełni funkcjonalna – dodaje. Jak tłumaczą członkowie działającego na PK zespołu, prace dotyczące nagrodzonego rozwiązania miały złożony charakter. – Wszystko zaczęło się od zapoznania się z realnymi potrzebami środowiska medycznego, jak i pacjentów, a także producentów wyrobów medycznych. Efektem naszych analiz było opracowanie technologii otrzymywania nowatorskich biomateriałów, które będą proste w produkcji oraz przyspieszą proces regeneracji tkanki. Po zweryfikowaniu skali problemu – ilości odrzucanych przeszczepów – zdecydowaliśmy się na zastosowanie jedynie nietoksycznych substancji pochodzenia naturalnego oraz technik wytwórczych, które pozwalają na otrzymywanie materiałów dostosowanych do potrzeb danego pacjenta – opowiada dr inż. Julia Radwan-Pragłowska.
Realizacja dalszych działań była możliwa dzięki uzyskaniu dofinansowania w ramach programu Inkubator Innowacyjności – Konkurs TRL 4.0 (projekt pn. „Opracowanie technologii otrzymywania innowacyjnych materiałów błonowych o zaawansowanej nanostrukturze do zastosowań w zabiegach sterowanej regeneracji kości (GBR)”). Prace naukowców wspierało politechniczne Centrum Transferu Technologii, a w szczególności mgr inż. Marlena Marek oraz mgr inż. Małgorzata Ciesielska z Zespołu ds. Komercjalizacji. Badaczom udało się zsyntezować nowe związki chemiczne oraz otrzymać szereg membran na zwiększoną skalę. Biomateriały zostały poddane analizom morfologii i właściwości fizykochemicznych, ale również ocenie biologicznej zgodnie z dedykowaną normą dotyczącą nowych wyrobów medycznych, które jednoznacznie potwierdziły pozytywny wpływ uzyskanych membran na proces namnażania się komórek kościotwórczych. Warto podkreślić, że zastosowanie nowoczesnych technik, a więc elektroprzędzenia oraz promieniowania mikrofalowego umożliwiło znaczące zredukowanie zużycia energii i wody, a także maksymalne ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów. I co najważniejsze w kontekście ekologicznym – opracowane biomateriały są w stu procentach biodegradowalne.
Julia Radwa-Pragłowska i jej koledzy rozumieją potencjał swojego wynalazku i patrzą z optymizmem w przyszłość: – Ze względu na unikatowy skład chemiczny oraz zaawansowane właściwości biologiczne, opracowywane przez nas rozwiązanie może znaleźć zastosowanie aż w 8 tys. klinik stomatologicznych, które znajdują się w Polsce. Jesteśmy w stanie znacząco zwiększyć komfort pacjentów przy dziesiątkach tysięcy zabiegów rocznie. Dalsze działania będą nakierowane na uzyskanie międzynarodowej ochrony IP, a także przeprowadzenie badań in vivo na modelu zwierzęcym lub eksperymentu medycznego oraz innych niezbędnych analiz w certyfikowanych ośrodkach. Wszystko po to, by przeprowadzić ocenę kliniczną, wymaganą do uzyskania certyfikatu wyrobu medycznego i wdrożenia go na rynek.
(bk)
Na zdjęciu, zespół naukowców z PK, od lewej: dr inż. Łukasz Janus, dr inż. Julia Radwan-Pragłowska, mgr inż. Aleksandra Sierakowska / fot. archiwum prywatne
{fastsocialshare}

22 września w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej odbyła się kameralna uroczystość podczas której tytuł doktora honoris causa został nadany pośmiertnie prof. Jiřiemu Jaromírowi Klemešowi z Politechniki Brneńskiej. Zmarły w styczniu 2023 r. czeski naukowiec o światowej renomie posiadał ogromne doświadczenie w badaniach nad integracją procesów, zrównoważonymi technologiami i energią odnawialną. Senat PK podjął decyzję o nadaniu Jiřiemu Klemešowi tytułu doktora honoris causa Politechniki Krakowskiej na mocy uchwały z dnia 28 września 2022 r. W piątkowej uroczystości na PK wzięła udział rodzina śp. Profesora oraz jego współpracownicy z macierzystej uczelni.
Specjalnemu posiedzeniu Senatu Politechniki Krakowskiej przewodniczył rektor prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata. – Senat Politechniki Krakowskiej w dniu 28 września 2022 r. nadał 46. w swojej historii tytuł doktora honoris causa. Godnością tą uhonorował Profesora Jiřía Jaromíra Klemeša, jednego z najwybitniejszych czeskich naukowców, światowego eksperta w zakresie integracji procesów energetycznych, z uwzględnieniem efektów ekologicznych. Osobowość naukową ogromnie zaangażowaną w działalność organizacyjną w ramach instytucji akademickich, rządowych oraz międzynarodowych zajmujących się problematyką wspomagania podejmowania decyzji strategicznych w złożonych systemach energetycznych – powiedział rektor PK. – Śp. prof. Jiří Jaromír Klemeš od wielu lat poprzez ścisłą współpracę projektową, naukową wspierał pracowników i studentów Politechniki Krakowskiej, wprowadzając ich w światowe trendy z zakresu niskiej emisji, ochrony środowiska oraz efektywności energetycznej.
Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prowadził prorektor ds. nauki PK prof. dr hab. inż. Dariusz Bogdał. Przebieg postępowania w sprawie nadania tytułu przedstawił dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, dr hab. inż. Stanisław M. Rybicki, prof. PK. Laudację wygłosił prof. dr hab. inż. Jan Taler, kierownik Katedry Energetyki Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki: – Prof. Klemeš był wybitnym uczonym działającym w obszarze energetyki, inżynierii środowiska oraz inżynierii chemicznej, prowadzącym badania naukowe na poziomie światowym. Ściśle współpracował z Katedrą Energetyki na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz z Centrum Doskonalenia Badań Naukowych Politechniki Krakowskiej. Znacząco przyczynił się do rozwoju współpracy międzynarodowej Politechniki Krakowskiej z uniwersytetami europejskimi. Wykład przybliżający niezwykły dorobek naukowy czeskiego badacza wygłosi prof. Petar Varbanov z Wydziału Mechanicznego Politechniki Brneńskiej. Uroczystości towarzyszył Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata”.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
W wydarzeniu udział wzięła żona śp. prof. Jiřiego Jaromíra Klemeša, Eva Klemesova, a także syn i córka oraz wnuki uczonego. Obecny był również dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Brneńskiej dr Jiří Hlinka: – Mam nadzieję, że współpraca między naszymi uczelniami, w której zapoczątkowaniu brał czynny udział prof. Jiři Jaromír Klemeš, będzie dalej żywa. Po zakończeniu uroczystości w Sali Senackiej, małżonka Profesora wraz z rektorem PK prof. Andrzejem Szaratą odsłonili nazwisko doktora honoris causa Politechniki Krakowskiej na pamiątkowej tablicy w głównym budynku uczelni.
Prof. Jiří Jaromír Klemeš urodził się w 1945 r. w Brnie. Studiował inżynierię mechaniczną i chemiczną na politechnice w Brnie, gdzie w 1977 r. uzyskał tytuł doktora. Swoją karierę kontynuował następnie za granicą, m.in. na czołowych uniwersytetach w Wielkiej Brytanii – The University of Manchester i Uniwersytecie Edynburskim. Pracował także na Węgrzech, gdzie na Uniwersytecie Panońskim w Veszprém założył i przez wiele lat kierował Centrum Integracji i Intensyfikacji Procesów – CPI2. W 2017 r. powrócił do Brna. Na Wydziale Mechanicznym Politechniki Brneńskiej zbudował zespół badawczy o międzynarodowej renomie – Laboratorium Zrównoważonej Integracji Procesów (Sustainable Process Integration Laboratory, SPIL). Był profesorem seniorem w Centrum Inżynierii Systemów Procesowych i Zrównoważonego Rozwoju przy Katolickim Uniwersytecie Pétera Pázmánya w Budapeszcie.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Zmarły w styczniu 2023 r. naukowiec prowadził badania nad integracją procesów, zrównoważonymi technologiami i energią odnawialną. Prace te zaowocowały wieloma udanymi wdrożeniami przemysłowymi. W swoim dorobku ma zarządzanie i koordynację 96 dużych projektów, w tym projektów know-how realizowanych przez NATO. Aktywnie uczestniczył w rozwijaniu współpracy międzynarodowej z licznymi ośrodkami z całego świata, m.in. uniwersytetami z Chin, USA, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Słowenii, Węgier i Polski. Brał czynny udział w pięciu projektach bilateralnych: węgiersko-południowoafrykańskim, węgiersko-słoweńskim, węgiersko-austriackim, węgiersko-słowackim i węgiersko-greckim. Swoje wykłady wygłaszał na 61 uniwersytetach na całym świecie. Otrzymał tytuł doktora honoris causa kilku uczelni: Narodowego Technicznego Uniwersytetu – Politechniki Charkowskiej (Ukraina), Uniwersytetu Mariborskiego (Słowenia), Politechniki Bukaresztańskiej (Rumunia), Universiti Teknologi Malaysia (Malezja) oraz Széchenyi István University Györ (Węgry). Prof. Jiří Klemeš był promotorem i współpromotorem 33 doktoratów.
Prof. Klemeš był autorem i współautorem 942 prac w 101 czasopismach naukowych. W latach 2019, 2020 i 2021 został wyróżniony przez Web of Science i Publons w rankingu najczęściej cytowanych naukowców – Highly Cited Researcher, Top Peer Reviewer i Top Handling Editor. Uczony był redaktorem renomowanych czasopism naukowych z zakresu ochrony środowiska i energetyki, w tym Journal of Cleaner Production, Chemical Engineering Transactions oraz Energy. Pełnił również funkcję redaktora naczelnego Cleaner Technologies and Engineering i Cleaner Chemical Engineering (Elsevier). Za swoją działalność naukową, prof. Klemeš otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Został nagrodzony przez Komisję Europejską tytułem Marie Curie Chair of Excellence. Otrzymał honorowe członkostwo Czeskiego Towarzystwa Inżynierii Chemicznej, a także nagrodę za życiowe osiągnięcia Europejskiej Federacji Inżynierów Chemików oraz złoty medal Pro Universitaire Pannonica.
![]() |
![]() |
![]() |
Prof. Jiří Jaromír Klemeš intensywnie współpracował z Politechniką Krakowską m.in. z Wydziałem Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz Centrum Doskonalenia Badań Naukowych, realizując wspólne międzynarodowe projekty badawcze i konferencje naukowe. Badacz był kierownikiem ds. wykorzystania i upowszechniania wiedzy w projekcie RESHeat, a także wsparł zespół naukowy w staraniach o pozyskanie finansowania projektu z programu Horyzont 2020. Zaangażował się także w przygotowanie i podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Politechniką Krakowską a Politechniką Brneńską. Na jej podstawie Laboratorium Zrównoważonej Integracji Procesów z czeskiej uczelni uzyskało pozwolenie na udział w pracach zespołów interdyscyplinarnych Centrum Doskonalenia Badań Naukowych Politechniki Krakowskiej. Prof. Jiří Klemeš trzykrotnie gościł na PK z cyklem wykładów (jako profesor wizytujące w Katedrze Energetyki) w takiej tematyce, jak: „Energia, woda, emisja i odpady w przemyśle i miastach”, „Metody efektywnego oszczędzania energii i redukcji zanieczyszczeń”, „Integracja procesów – podsumowanie doświadczeń redaktorskich”. Wykłady pozwoliły studentom i naukowcom Politechniki Krakowskiej zapoznać się ze światowymi trendami z zakresu niskiej emisji, ochrony środowiska oraz efektywności energetycznej. Czeski uczony prowadził również wykłady plenarne i inauguracyjne na konferencjach międzynarodowych organizowanych przez Katedrę Energetyki Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki. Pracownicy PK wspólnie z prof. Klemešem opublikowali 7 artykułów naukowych.
(bk)
Zdjęcie portretowe prof. Jiříego Klemeša / fot. Igor Šefr, Brno University of Technology
Na zdjęciach z uroczystości nadania tytułu DHC PK: 1) uczestnicy wydarzenia, m.in. rodzina prof. Klemeša; 2) dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki prof. Stanisław M. Rybicki; 3 i 4) od lewej: prof. Petar Varbanov, małżonka śp. prof. Jiříego Klemeša, Eva Klemesova, rektor PK prof. Andrzej Szarata; 5) od lewej: Eva Klemesova, prof. Jan Taler, prorektor ds. nauki PK prof. Dariusz Bogdał; 6) prof. Petar Varbanov; 7) dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Brneńskiej dr Jiří Hlinka; 8) wpis do pamiątkowej księgi, od lewej: dr Jiří Hlinka, prof. Petar Varbanov, dyrektor Centrum Doskonalenia Badań Naukowych PK prof. Paweł Ocłoń; 9) Eva Klemesova i prof. Andrzej Szarata; 10) rodzina śp. prof. Jiříego Klemeša przy pamiątkowej tablicy; 11) tablica pamiątkowa w głównym budynku PK / fot. Jan Zych
Zobacz więcej zdjęć z wydarzenia w naszej fotogalerii
{fastsocialshare}

22 września Politechnika Krakowska zawarła z Małopolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa w Krakowie umowę o współpracy. W imieniu PK podpis pod dokumentem złożył rektor PK prof. Andrzej Szarata, zaś z ramienia Izby, przewodniczący Rady MOIIB Mirosław Boryczko. W spotkaniu uczestniczyła też dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK. Jednym z celów umowy jest stałe podnoszenie kwalifikacji kadry inżynierów budownictwa i studentów kształcących się w tym obszarze, m.in. poprzez opiniowanie programów studiów przez MOIIB czy wspieranie działalności kół naukowych.
Umowa zawarta pomiędzy PK a Małopolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa w Krakowie zakłada różne wzajemne działania, w wyniku których wzmocnione zostaną kompetencje małopolskich inżynierów budownictwa i osób kształcących się w tym kierunku. – Na Politechnice Krakowskiej kształcimy specjalistów w zakresie budownictwa – nowoczesnych inżynierów, na których wiedzę i kompetencje jest nieustanne zapotrzebowanie. Zależy nam, aby nasi studenci, ale także kadra naukowa mogli korzystać z różnych możliwości wsparcia merytorycznego i nie tylko, ze strony partnerów branżowych. Umowa z Małopolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa w Krakowie jest jednym z przykładów tak pomyślanej współpracy, która przyniesie korzyści dla obydwu stron. Wymiana doświadczenia i wiedzy między instytucjami, skupienie uwagi na praktycznych aspektach związanych ze ścieżką rozwoju przyszłych specjalistów od budownictwa to dla nas niezwykle ważne kwestie – mówi rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata.
MOIIB zobowiązała się do opiniowania programów studiów realizowanych na Politechnice pod kątem możliwości uzyskania uprawnień budowlanych. Izba wesprze też działalność studenckich kół naukowych na wydziałach: Inżynierii Lądowej, Inżynierii Środowiska i Energetyki, Architektury, Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, a także będzie propagować informacje na temat działalności naukowej prowadzonej na tych wydziałach. Ponadto MOIIB wesprze i zaangażuje się w organizację konferencji naukowych i naukowo-technicznych organizowanych przez wydziały i jednostki Politechniki Krakowskiej.
![]() |
![]() |
![]() |
Na mocy zawartej umowy, PK wesprze swoją kadrą ekspercką organizowane przez Małopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa szkolenia i seminaria o tematyce dotyczącej wykonywania zawodu inżyniera budownictwa. Uczelnia deleguje też swoich specjalistów z dziedziny budownictwa, instalacji sanitarnych, architektury i elektrotechniki do zespołów eksperckich powoływanych przez MOIIB. PK będzie również dzielić się z MOIIB najnowszymi technologiami, metodami badań konstrukcji i ich stanu, by wesprzeć prace projektowe i eksperckie członków Izby. Co ważne, umowa daje Politechnice Krakowskiej podstawę do wydawania zaświadczeń, że ukończone studia na kierunkach związanych z budownictwem realizowano w oparciu o programy opracowane przy współpracy z MOIIB.
Małopolska Izba Inżynierów Budownictwa jest jednostką organizacyjną samorządu zawodowego inżynierów budownictwa – Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, powołanej na mocy ustawy z 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa. W Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa zrzeszeni są inżynierowie posiadający uprawnienia budowlane w następujących specjalnościach: konstrukcyjno-budowlanej, instalacyjnej – instalacje sanitarne, instalacyjnej – instalacje elektryczne, instalacyjnej – instalacje telekomunikacyjne, inżynieryjnej drogowej, inżynieryjnej mostowej, inżynieryjnej kolejowej, inżynieryjnej hydrotechnicznej, inżynieryjnej wyburzeniowej oraz projektowe i/lub wykonawcze w zakresie ograniczonym oraz bez ograniczeń. Według ustawy o samorządach zawodowych, podstawowymi zadaniami PIIB są reprezentowanie i ochrona interesów zawodowych członków oraz realizowanie innych celów ustawowych i statutowych. PIIB prężnie działa także na arenie międzynarodowej. Jest m.in. członkiem i jednym z założycieli ECEC czyli Europejskiej Rady Inżynierów Budownictwa, której zadaniem jest reprezentowanie interesów inżynierów budowlanych – członków narodowych izb budownictwa – na forum Komisji i Parlamentu Europejskiego.
(bk)
Na zdjęciach, 1 i 2) przewodniczący Rady MOIIB Mirosław Boryczko (od lewej) i rektor PK prof. Andrzej Szarata; 3) Mirosław Boryczko, dziekan WIL prof. Lucyna Domagała i rektor PK prof. Andrzej Szarata / fot. Jan Zych
{fastsocialshare}

3 października Politechnika Krakowska zainauguruje uroczyście 79. rok akademicki. Wydarzenie odbędzie się o godz. 10.30 w Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym „Działownia” na kampusie głównym PK. Poprzedzi je Msza Święta (o godz. 9.00) w Bazylice św. Floriana przy ul. Warszawskiej 1. W tym roku Politechnika wraca do tradycji pochodu, który – na czele Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej – przejdzie, po zakończeniu mszy, z kościoła do budynku „Działowni”. Uroczystości w dniu 3 października towarzyszyć będzie Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata”. Zgodnie z akademickim obyczajem, studenci reprezentujący wydziały PK zostaną immatrykulowani, a zaproszony gość wygłosi wykład inauguracyjny. Uroczystość będzie transmitowana on-line za pośrednictwem strony internetowej PK.
Msza w Bazylice św. Floriana i pochód na kampus
Inaugurację roku akademickiego poprzedzi Msza św. o godz. 9.00 w Bazylice św. Floriana przy ul. Warszawskiej 1. O godz. 8.55 przed głównym wejściem do kościoła zostanie sformowany pochód – do kościoła wejdą uroczyście Władze Rektorskie, Dziekani i Senatorowie poprzedzeni przez poczty sztandarowe.
Po zakończeniu mszy, na placu przed bazyliką zostanie sformowany pochód na czele z Krakowską Orkiestrą Staromiejską. Pochód przejdzie chodnikiem wzdłuż ul. Warszawskiej do głównego budynku PK i dalej – przez hol – na kampus. Dokładną trasę przemarszu można sprawdzić tutaj.
Gdyby warunki pogodowe nie były optymalne, wówczas pochód przejdzie do „Działowni” najkrótszą możliwą drogą.
Międzywydziałowe Centrum Edukacyjno-Badawcze „Działownia”
Początek inauguracji roku akademickiego w budynku „Działownia” zaplanowano na godz. 10.30. Prosimy, aby osoby, które nie będą uczestniczyć w mszy i pochodzie, przybyły na miejsce uroczystości wcześniej i zajęły swoje miejsca. Dla gości inauguracji przygotowane zostały miejsca we wszystkich aulach, a więc w głównej, a także aulach bocznych, gdzie będzie można śledzić uroczystość za pośrednictwem zamieszczonych tam ekranów.
Program uroczystości:
- Powitanie gości przez rektora Politechniki Krakowskiej prof. dr. hab. inż. Andrzeja Szaratę;
- Wystąpienie rektora PK;
- Immatrykulacja studentów;
- Wykład inauguracyjny „Inżynieria w praktyce – doświadczenia rodu książąt Lubomirskich” wygłosi prezes Grupy Landeskrone i Fundacji Książąt Lubomirskich książę Jan Lubomirski-Lanckoroński;
- Wystąpienie Włodzimierza Bernackiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, pełnomocnika rządu ds. monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki;
- Wręczenie odznaczeń państwowych i medali KEN;
- Wręczenie Nagród im. Profesora Zbigniewa Engela;
- Wręczenie Nagród Fundacji Wspierania Młodych Talentów Profesora Janusza Magiery;
- Wręczenie Pucharu im. profesora Izydora Stella-Sawickiego dla wyróżniającego się wydziału PK;
- Wystąpienie mgr Izabeli Paluch, Prezes Stowarzyszenia Wychowanków PK oraz wręczenie honorowych nagród SWPK;
- Wystąpienie Marty Tyrki, przewodniczącej Parlamentu Samorządu Studenckiego PK.
Wszyscy uczestnicy inauguracji są zaproszeni na poczęstunek bezpośrednio po zakończeniu uroczystości.
Oprawę muzyczną wydarzenia zapewni Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” pod dyrekcją Marty Stós. Po zakończeniu inauguracji, w Sali Senackiej nastąpi wpis do Złotej Księgi Wychowanków PK. To już 25. edycja tego ważnego dla absolwentów i całej społeczności akademickiej Politechniki Krakowskiej wydarzenia.
{fastsocialshare}

Noc Naukowców z udziałem PK. W ofercie wykłady, pokazy, warsztaty i doświadczenia z różnych dziedzin
Politechnika Krakowska po raz kolejny zaprasza w swoje progi wszystkich miłośników nauki! 29 września odbędzie się kolejna edycja Małopolskiej Nocy Naukowców, w ramach której atrakcje przygotowują Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki, Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej, a także Wydział Mechaniczny. Rejestracja na niektóre wydarzenia ruszyła już 21 września. Decydująca będzie kolejność zgłoszeń.
Przed nami kolejna odsłona wydarzenia, które wpisało się w małopolski kalendarz imprez popularnonaukowych. Pozwala ono zapoznać się z pracą naukowców i poszerzyć swoją wiedzę na temat fascynujących zagadnień naukowych. Odbywające się podczas Nocy Naukowców prezentacje, pokazy, warsztaty i wykłady to szansa na to, by skorzystać z wiedzy ekspertów i zapoznać się z ich osiągnięciami naukowymi. Jednym z miejsc, które włącza się w to wydarzenie jest Politechnika Krakowska, na której odbędzie się niemal 40 różnorodnych atrakcji!
Na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki odbędą się dwa pokazy. Jeden z nich pozwoli uczestnikom zrozumieć metody zagęszczania materiałów przy użyciu prasy, a drugi związany będzie z metodami wyrobu hydrożeli. Noc Naukowców to także okazja do tego, by dowiedzieć się więcej na temat ich przydatności.
Uczestnicy Nocy Naukowców będą mogli zwiedzić także wybrane pracownie i laboratoria Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej. Jednym z nich jest Laboratorium Leków, w którym nie tylko poznają oni nietypowe metody syntezy, ale także dowiedzą się jaką rolę pełnią komputery w procesie poszukiwania substancji aktywnych. Z kolei w Laboratorium Nanocząstek uczestnicy będą mieli m.in. możliwość uczestniczenia w procesie otrzymywania i charakterystyki nanocząstek o właściwościach antymikrobiologicznych.
Kolejnym niezwykłym miejscem otwartym dla uczestników Nocy Naukowców będzie Laboratorium Światła. To właśnie tu odbędą się widowiskowe pokazy z pogranicza fotochemii oraz fizyki. Tematem przewodnim wydarzenia będzie światło ultrafioletowe oraz jego praktyczne wykorzystanie przez człowieka. Nie zabraknie także warsztatów dla najmłodszych uczestników. Podczas nich dzieci zapoznają się z techniką pisania światłem oraz tworzenia wiadomości szyfrowanych światłem UV. Równie ciekawie zapowiadają się pokazy pirotechniczne, które (o ile pozwolą na to warunki atmosferyczne) odbędą się na parkingu przed budynkiem WIiTCh.
Chemia wielu osobom kojarzy się głównie z doświadczeniami, których oczywiście nie zabraknie na Politechnice Krakowskiej podczas tegorocznej Nocy Naukowców. Będą to eksperymenty z różnych dziedzin chemii. Uczestnicy wydarzenia mogą wziąć także udział w pokazie, który wyjaśni im zasadę działania fitotestów, czyli testów, w których rośliny służą jako wskaźniki zanieczyszczenia środowiska. W ramach wydarzenia „Wielka ekspansja – spienianie poliuretanów” realizowany będzie pokaz związany z otrzymywaniem materiałów piankowych.
Podczas Nocy Naukowców będzie można wziąć udział w różnych warsztatach. Jedne z nich, o nazwie „Studio piękna w domu” to okazja do tego, by zapoznać się z surowcami stosowanymi do produkcji kosmetyków oraz z tajnikami technologii wytwarzania różnego rodzaju preparatów kosmetycznych. Z kolei warsztaty „Zbadaj swoją wodę z kranu!” to doskonała okazja do tego, by zbadać przyniesioną przez siebie wodę pitną pod kątem wybranych parametrów.
Na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej odbędą się też popularnonaukowe wykłady, które m.in. wyjaśnią jak można wykorzystać osiągnięcia nanotechnologii do ochrony życia i zdrowia, w tym do walki z nowotworami czy przedstawią główne założenia biomonitoringu. Warto jednak pamiętać, że większość wydarzeń odbywających się na WIiTCh wymaga wcześniejszej rejestracji.
Najwięcej wydarzeń w ramach Nocy Naukowców dostępnych będzie na Wydziale Mechanicznym PK. Fani motoryzacji będą mogli poznać projekt PK MechPower i zobaczyć bolid elektryczny, który projektują i budują – od podstaw – studenci KN Pojazdy Samochodowe oraz KN Automatyki i Robotyki. Noc Naukowców to także okazja do tego, by poczuć się jak kierowca rajdowy i sprawdzić swoje umiejętności w symulatorze wyścigowym, który został zbudowany w oparciu o replikę bolidu Formuły 1. Jeśli ktoś woli jednak pojazdy poruszające się po torach to będzie mógł skorzystać z symulatora Tramwaju NGT6, który od 2021 r. wspomaga szkolenie kandydatów na motorniczych krakowskiego MPK.
Na Wydziale Mechanicznym odbędą się również liczne pokazy. Jeden z nich będzie dotyczył osadzania kropli wody na różnych powierzchniach. W ramach doświadczenia laboratoryjnego uczestniczący będą mogli zapoznać się z metodami ochrony przed kroplami deszczu. Organizatorzy zaplanowali także pokaz wykorzystania kamery termowizyjnej, praktycznego wykorzystania grawerki oraz warsztaty z technologii druku 3D.
Podczas Nocy Naukowców na Wydziale Mechanicznym będzie można poznać różne roboty. Zaprezentowane zostaną m.in. roboty podwodne – cyberryby, autonomiczne roboty przemysłowe oraz mobilne. Z kolei wydarzenie „Poznaj zasady ruchu zbiorowego” to okazja do tego by zapoznać się z materiałami edukacyjnymi, które dotyczą budowy i eksploatacji pojazdów szynowych.
Noc Naukowców to doskonała okazja do tego, by zbadać techniki pracy inżyniera dzięki zabawom z modelowaniem 3D i analizami w programie SolidWorks, zapoznać się ze systemami do tworzenia skanów 3D czy systemami bezpieczeństwa w taśmociągach przemysłowych.
Ciekawe pokazy będą dotyczyły wirtualnej rzeczywistości. Uczestnicy wydarzeń dowiedzą się w jaki sposób techniki rzeczywistości wirtualnej wykorzystywane są w przygotowaniu produkcji czy w pracy designera, także będą mogli zobaczyć prezentację rzeczywistości wirtualnej z wykorzystaniem okularów 3D Google Oculus Rift.
Podczas Nocy Naukowców odbędzie się demonstracja kaskadowego systemu chłodniczego, który wykorzystuje energię słoneczną do zasilania pierwszego stopnia. Komora chłodnicza może być również wykorzystywana jako komora termoklimatyczna, w której zakres kontrolowanych temperatur to od około -45 do +90 stopni Celsjusza.
Noc Naukowców na PK to okazja do tego, by zaglądnąć w głąb różnych przedmiotów. Będzie to możliwe podczas prezentacji przemysłowego tomografu pomiarowego. Ciekawym miejscem, które zostanie udostępnione uczestnikom Nocy Naukowców jest stanowisko do wizualizacji oddymiania budynków wysokich. Z kolei w ramach wydarzenia „Cyfrowa korelacja obrazu” zaprezentowane zostanie stanowisko obrazujące za pomocą kolejno wykonanych fotografii pomiar przemieszczenia konstrukcji i działanie obciążeń zewnętrznych.
Podczas Nocy Naukowców będzie możliwość zwiedzenia laboratorium wyposażonego w Multisensoryczny Współrzędnościowy System Pomiarowy oraz optyczne i stykowe urządzenia do obrazowania topografii powierzchni. Uczestnicy wydarzenia będą mogli obejrzeć również pokaz działania referencyjnej Współrzędnościowej Maszyny Pomiarowej.
Oczywiście na Wydziale Mechanicznym nie zabranie atrakcji dla najmłodszych. Wśród nich są: warsztaty graficzne dla dzieci w pracowni artystycznej, design studio – pokazy wirtualnej rzeczywistości oraz techniki projektowania i modelowania przedmiotów codziennego użytku na przykładzie wykonanych projektów.
Podczas Nocy Naukowców odbędzie się także mini wykład dot. obserwacji jesiennego nieba oraz zasad korzystania z aplikacji Stellarium. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych zaplanowana jest także obserwacja nieba przez teleskop.
Dokładny program wydarzenia dostępny tutaj
Na zdjęciach Noc Naukowców 2022 / fot. Jan Zych
{fastsocialshare}


Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata oraz specjaliści z Katedry Pojazdów Szynowych i Transportu WM z jej kierownikiem dr hab. inż. Maciejem Szkodą, prof. PK na czele, uczestniczą w Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO 2023, największym i najbardziej prestiżowym w Polsce wydarzeniu z branży transportu szynowego. Targi TRAKO to także jedne z największych, obok berlińskich, targów kolejowych w Europie. Odbywają się w dniach 19-22 września 2023 r. w Gdańsku w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo.
Dziś na targach zespół Katedry Pojazdów Szynowych i Transportu Wydziału Mechanicznego wraz ze studentami WM PK podczas seminarium pt. „Kształcenie kadry inżynierskiej dla branży pojazdów szynowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej” przedstawiał ofertę edukacyjną dla branży kolejowej:
- specjalność inżynieria pojazdów szynowych, innowacyjny model dualnego kształcenia studentów w ramach kierunku środki transportu i logistyka;
- kierunek inżynieria wzornictwa przemysłowego;
- studia podyplomowe „Budowa i eksploatacja pojazdów szynowych”.
W prezentacji brali udział dr hab. inż. Maciej Szkoda, prof. PK, dr Maciej Górowski, mgr inż. Bartosz Szachniewicz, dr inż. Maciej Michnej i dr hab. inż. Grzegorz Zając, prof. PK. Na Targach TRAKO obecny jest także rektor PK prof. Andrzej Szarata, który bierze udział w panelach dyskusyjnych, m.in. w debacie pt. „Planowanie w transporcie z wykorzystaniem narzędzi wspierających podejmowanie decyzji”, organizowanej przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Debatę będzie można śledzić dzięki transmisji on-line od godz. 14.30.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Jak podają organizatorzy gdańskich targów, wydarzenie zgromadzi ponad 500 wystawców oraz ponad 25 tys. gości branżowych z ponad 40 krajów, a jego celem jest prezentacja najnowszych trendów, rozwiązań technologicznych, rozwoju systemów transportowych, infrastruktury kolejowej i nowości w tym obszarze, zarówno w Polsce, jak i w Europie oraz na świecie.
Politechnika Krakowska to jeden z najmocniejszych w Polsce ośrodków eksperckich w obszarze transportu szynowego i inżynierii pojazdów szynowych. Specjaliści PK służą eksperckim wsparciem największym firmom z branży kolejowej oraz jednostkom samorządów i instytutów badawczych. Uczelnię łączą wspólne projekty badawczo-rozwojowe oraz inicjatywy edukacyjne m.in. z takimi partnerami, jak PKP Intercity, ALSTOM ZWUS, NEWAG, Zespół Doradców Gospodarczych TOR, Siemens Mobility, MPK Kraków, Instytut Kolejnictwa, Urząd Transportu Kolejowego, MEDCOM, Knorr-Bremse. We współpracy z grupą NEWAG i innymi partnerami z branży kolejowej od 2017 r. na Wydziale Mechanicznym PK prowadzona jest w systemie dualnym specjalność inżynieria pojazdów szynowych, w ramach kierunku środki transportu i logistyka. Firmy z branży kolejowej (PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe „Bieżanów” Sp. z o.o., Budimex S.A., Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie Spółka z o.o., Grupa ZUE S.A., STRABAG Sp. z o.o., Track Tec S.A.) na mocy umowy o współpracy, podpisanej z Wydziałem Inżynierii Lądowej, fundują stypendia dla studentów PK kształcących się na kierunku budownictwo w specjalnościach związanych z kolejnictwem.
Unikatową w skali kraju inicjatywą jest Szkoła Transportu Politechniki Krakowskiej – międzywydziałowe przedsięwzięcie Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, obejmująca studentów kierunków studiów: transport (na Wydziale Inżynierii Lądowej), środki transportu i logistyka (ze specjalnością inżynieria pojazdów szynowych) oraz pojazdy samochodowe na Wydziale Mechanicznym, a także kilku specjalności na I i II stopniu studiów. To odpowiedź na potrzeby dynamicznie rozwijającego się sektora transportu i idące za nimi zapotrzebowanie na wszechstronnie wykwalifikowaną kadrę inżynierską w tej branży.
(mas)
Na zdjęciach, przedstawiciele PK na Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO 2023, obok pociągu (od lewej) kierownik Katedry Pojazdów Szynowych i Transportu dr hab. inż. Maciej Szkoda, prof. PK oraz rektor PK prof. Andrzej Szarata / fot. Katedra Pojazdów Szynowych i Transportu
{fastsocialshare}

Centrum Badawcze Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki powstało w Krakowie w ramach Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Będzie integrować wiedzę naukową z realnymi potrzebami przemysłu budowlanego w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i ochrony przed hałasem. W powstanie centrum i współpracę badawczą z wykorzystaniem jego potencjału zaangażowane są krakowskie uczelnie, w tym Politechnika Krakowska. W uroczystości otwarcia nowego ośrodka badawczego, unikatowego w skali kraju, uczestniczył rektor uczelni prof. Andrzej Szarata.
W nowym centrum prowadzona będzie działalność badawczo-rozwojowa w zakresie badań ogniowych, bezpieczeństwa pożarowego oraz ochrony przed hałasem. Jego głównym celem jest wdrażanie innowacyjnych technologii przemysłowych, które podwyższają bezpieczeństwo i komfort użytkowników budynków, a jednocześnie są bardziej energooszczędne i przyjazne dla środowiska, ograniczają negatywny wpływ na ekosystemy zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
![]() |
![]() |
Intencję współpracy dla budowy Centrum i wspólnej działalności badawczej w jego ramach wyraziły w sierpniu ubiegłego roku w specjalnym liście władze województwa małopolskiego, krakowskie uczelnie: Politechnika Krakowska (w jej imieniu list intencyjny sygnował śp. rektor prof. Andrzej Białkiewicz), Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, a także Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. W czerwcu 2023 r. Politechnika Krakowska i Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych (IMiMB) wzmocniły dwustronną współpracę, podpisując umowę o strategicznej kooperacji w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego. Porozumienie sygnowali rektor PK prof. Andrzej Szarata i dyrektor Instytutu dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk. Współdziałaniu Politechniki i Instytutu służyć będzie m.in. otwarte właśnie nowe centrum badawcze.
- Współpraca jest kluczowym elementem dla efektywnego opracowywania i wdrażania innowacji. Nasze Centrum będzie działać jako platforma integrująca wiedzę naukową z potrzebami przemysłu, umożliwiając tworzenie technologicznych rozwiązań odpowiednich dla polskiego sektora budowlanego. Dzięki takiej współpracy możliwe będzie przyspieszenie innowacji i tworzenie rozwiązań dla Przemysłu 4.0, które mają realny wpływ na społeczeństwo i gospodarkę – podkreśla Paweł Pichniarczyk, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Jak dodaje, Instytut wraz z partnerami dąży do identyfikowania najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi przemysł budowlany oraz dziedzina bezpieczeństwa pożarowego. Bezpieczeństwo materiałów budowlanych i ochrona przed hałasem mają w nich kluczowe znaczenie. W tych tematach realizują swoje zainteresowania badawcze także specjaliści Politechniki Krakowskiej.
![]() |
![]() |
![]() |
W uroczystym otwarciu Centrum Badawczego Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki, które odbyło się w poniedziałek 18 września 2023 r., uczestniczył rektor PK prof. Andrzej Szarata. Gratulując gospodarzowi - Instytutowi Ceramiki i Materiałów Budowlanych i jego dyrektorowi Pawłowi Pichniarczykowi - podkreślał wyjątkowość miejsca i wyjątkowość współpracy, która do powstania centrum doprowadziła. - Politechnika Krakowska prowadzi badania konstrukcji budowlanych i niezawodności obiektów, mamy także specjalistów w obszarze akustyki. Do tej pory nasze prace naukowe miały często charakter teoretyczny. Dzięki współpracy w ramach nowego Centrum będziemy mieli szanse je prowadzić w skali 1 do 1. Deklaruję dalsze wsparcie Politechniki dla idei naszej współpracy i gotowość do wspólnego pozyskiwania grantów i realizacji projektów badawczych - zaznaczył rektor PK.
Centrum Badawcze Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki oprócz działalności naukowej prowadzić będzie również działania edukacyjne i dydaktyczne skierowane do studentów i doktorantów oraz słuchaczy Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Ma być miejscem, w którym przyszłe kadry eksperckie w dziedzinie bezpieczeństwa pożarowego i akustyki zdobywać będą wiedzę i doświadczenie praktyczne. Centrum będzie też poligonem doświadczalnym dla strażaków.
Nowe Centrum zbudowano przy ul. Cementowej w Krakowie. Powstała tu m.in. hala do badań materiałowych ze strefą badań realizowanych w postaci otwartego ognia oraz badań ogniowych w komorach zamkniętych. Nowy obiekt jest także wyposażony w infrastrukturę do badań izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych w postaci stanowiska do badań pochłaniania dźwięku.
(m)
Na zdjęciach: uczestnicy uroczystego otwarcia Centrum Badawczego Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki, w tym gronie m.in. rektorzy krakowskich uczelni, sygnatariusze listu intencyjnego w sprawie budowy centrum: rektor AGH prof. Jerzy Lis (pierwszy z lewej), rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata (drugi z lewej) i prof. Sylwester Tabor, rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (drugi z prawej)

Katarzyna Jamioł, studentka architektury krajobrazu i architektury na Politechnice Krakowskiej, otrzymała wyróżnienie w międzynarodowym konkursie dla studentów „ArchiDots – Award for Excelence in Architectural Design 2023”. Jej projekt pn. „Kossak Square”, będący rozwinięciem projektu semestralnego, uplasował się na II miejscu w kategorii Sophomore. To kolejne w ostatnim czasie wyróżnienie dla ambitnej architektki z PK.
– Punkt lub kropka są głównymi twórcami formy. Postrzegamy studentów architektury jako te kropki, które mają potencjał do stworzenia architektury, która będzie inspirować i stąd inicjatywa ArchiDots – możemy przeczytać na stronie organizatorów konkursu. Studentów nagradzano w kilku kategoriach: Freshman Category, Sophomore Category, Junior Category i Senior Category. Wśród laureatów tegorocznej edycji są utalentowane osoby z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec, Brazylii, Indii czy Izraela. Katarzyna Jamioł jest jedyną laureatką z Polski.
![]() |
![]() |
„Kossak Square”, a więc wyróżniony (First Special Mention) projekt studentki Politechniki Krakowskiej, nawiązuje do zabytkowego zespołu dworsko-parkowego Kossakówka, usytuowanego przy placu Juliusza Kossaka 4 w Krakowie. Neogotycki dworek został w 1869 r. zakupiony przez Juliusza Kossaka i przez dziesięciolecia należał do tej rodziny. W 1960 r. dworek został wpisany do rejestru zabytków, został wyremontowany, lecz w latach 80. XX w. zaczął podupadać. Kossakówka od końca 2019 r. należy do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. W swoich pomysłach na rewitalizację tego szczególnego miejsca, Katarzyna Jamioł zwróciła uwagę m.in. na potrzebę zadbania o udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, zapewnienia ławek, a także stolików w budynku i na zewnątrz wraz z przestrzenią kawiarnianą, zapewnienia bezpiecznych przejść dla pieszych przez ul. Zwierzyniecką oraz utworzenia przestrzeni parkowej, której elementy będą nawiązywać do obrazów Juliusza Kossaka. Projekt „Kossak Square” stanowi rozwinięcie pracy semestralnej zrealizowanej przez studentkę na kierunku architektura krajobrazu (w ramach przedmiotu Projektowanie Zintegrowane). Temat kursowy prowadzili: dr hab. inż. arch. Urszula Forczek-Brataniec, prof. PK (prodziekan Wydziału Architektury), dr inż. arch. Wojciech Rymsza-Mazur, prof. PK oraz mgr inż. arch. Jacek Konopacki, wszyscy z Katedry Architektury Krajobrazu WA PK.
Katarzyna Jamioł jest studentką dwóch kierunków – architektury krajobrazu i architektury. Aktywnie działa w Kole Naukowym Krajobrazy „Landscapes”. Jest zaangażowana w prace naukowe i organizacyjne. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień. W 2022 r. zajęła III miejsce w kategorii Student Artysta w ramach Plebiscytu „Szafirowe Smoki”, organizowanego przez Samorząd Studencki PK. Katarzyna Jamioł została też laureatką programu stypendialnego PK, realizowanego z Własnego Funduszu Stypendialnego uczelni. Była członkinią zespołu (Katarzyna Jamioł, Małgorzata Pięciorak i Krzysztof Pryt) nagrodzonego w konkursie „Hrubieszowski dom i ogród z klimatem”. Studentka wniosła również istotny wkład w opracowanie międzynarodowej wystawy IFLA Europe 2022 Reconsidering Nature. Jednym z partnerów wystawy była Politechnika Krakowska.
(bk)
Grafiki użyte w tekście: wizualizacje projektu autorstwa Katarzyny Jamioł / Katedra Architektury Krajobrazu
{fastsocialshare}
![]() |
![]() |
- I miejsce – Kinga Lewińska
- II miejsce – Iga Trzeciak
- III miejsce – Jakub Wawruch
- Wyróżnienie – Patrycja Gargała
- Wyróżnienie – Kinga Sanecka
- Wyróżnienie – Anna Wójcik
- Wyróżnienie – Zuzanna Surga
Rozpoczyna się kolejna edycja konkursu „M-Ar-Che-F”, który będzie trwał do 29 lutego 2024 r. (rejestracja uczestników do 31 stycznia 2024 r.). Konkurs ma zasięg ogólnopolski i jest przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Nagrodzeni zostaną także nauczyciele oraz szkoły najbardziej zaangażowane w konkurs.
Organizowany przez Politechnikę Krakowską konkurs ma na celu zainteresowanie uczniów szkół ponadpodstawowych takimi dziedzinami, jak: matematyka, architektura, chemia, fizyka, informatyka i budownictwo. Stanowi on też zachętę dla szkół, by podjęły współpracę z PK w celu lepszego przygotowania uczniów do podjęcia studiów technicznych. Poprzez udział w konkursie uczniowie zapoznają się również z platformą e-learningową Moodle, która używana jest na wielu polskich uczelniach.
Swój udział w konkursie uczniowie mogą zgłaszać indywidualnie albo mogą zostać zgłoszeni przez nauczycieli. W tym celu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie http://szkoly.pk.edu.pl/. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 stycznia 2024 r. Konkurs przeprowadzany jest w formie zdalnej na platformie e-learningowej Politechniki Krakowskiej: https://delta.pk.edu.pl/. To właśnie na tej platformie uczniowie mogą znaleźć mini-kursy, których tematyka nieco poszerza materiał obowiązujący w szkołach ponadpodstawowych. Każdy uczeń może wziąć udział we wszystkich mini-kursach, wybór należy do niego. Po spełnieniu warunków zaliczenia danego mini-kursu uczestnik zdobywa jeden punkt. Zatem wynik uczestnika konkursu to suma zdobytych przez niego punktów. Trzech najlepszych uczniów zostanie zaproszonych na uroczyste posiedzenie Senatu PK, podczas którego nastąpi wręczenie dyplomów i nagród rzeczowych. Warto podkreślić, że wszyscy uczniowie, którzy uzyskają co najmniej 50 proc. maksymalnej liczby punktów, otrzymają certyfikaty potwierdzające ich aktywny udział w konkursie.
Organizatorzy przewidzieli także nagrodzenie nauczycieli i szkół, które szczególnie mocno zaangażowały się we współpracę z Politechniką Krakowską w zakresie mini-kursów. Wynik nauczyciela to suma wyników wszystkich zgłoszonych przez niego uczniów przy użyciu formularza grupowego. Z kolei wynik szkoły to suma wyników zarejestrowanych uczniów danej placówki. Nauczyciele, którzy uzyskają pięć najlepszych wyników otrzymają certyfikaty potwierdzające ich aktywny udział w konkursie, a dyrektorzy szkół, które uzyskają trzy najlepsze wyniki, zostaną zaproszeni na uroczyste posiedzenie Senatu PK, podczas którego nastąpi wręczenie dyplomów i nagród rzeczowych.
Lista kursów, które aktualnie mogą wybierać uczestnicy konkursu:
W zakresie architektury krajobrazu:
- „Przygotowanie portfolio”
W zakresie matematyki:
- „Płaszczyzna i prosta w przestrzeni”
- „Iloczyn skalarny i wektorowy”
- „Obliczanie pochodnych funkcji jednej zmiennej”
- „Obliczanie granic funkcji z wykorzystaniem reguły de l’Hospitala”
- „Wprowadzenie do macierzy”
- „Rozwiązywanie układów równań liniowych z wykorzystaniem Twierdzenia Cramera”
W zakresie fizyki:
- „Staczanie się ciał symetrycznych z równi pochyłej”
- „Układy nieinercjalne część 1 – Nieinercjalne układy odniesienia poruszające się ruchem przyspieszonym prostoliniowym”
- „Układy nieinercjalne część 2 – Obracające się układy odniesienia. Siła odśrodkowa”
- „Układy nieinercjalne część 3 – Obracające się układy odniesienia. Siła Coriolisa”
- „Układy nieinercjalne część 4 – Efekty Coriolisa na Ziemi”
- „Układy nieinercjalne część 5 – Stan nieważkości w układach nieinercjalnych w polu grawitacyjnym”
- „Układy nieinercjalne część 6 – Sztuczna grawitacja w układach nieinercjalnych w kosmosie”
- „Inercjalne układy odniesienia”
- „Jak zamarza woda”
- „Czy istnieją monopole magnetyczne”
- „Ewolucja gwiazd”
W zakresie chemii:
- „Chromatografia kolumnowa”
- „Utlenianie i redukcja +TLC – Synteza Kwasu Benzoesowego”
- „Twardość wody”
- „Skala pH – wskaźniki, pHmetr i miareczkowanie potencjometryczne”
- „Projektowanie leków – od pomysłu do tabletki”
W zakresie informatyki:
- „Modelowanie 3D. Wprowadzenie”
- „Modelowanie 3D. Wprowadzenie cz.2”
- „Edycja video”
- „Podstawy programowania w języku C cz. 1 – Operatory, typy danych” „Podstawy programowania w języku C 2 – Wyrażenia warunkowe, pętle”
- „Podstawy programowania w języku C 3 – Tablice, wektory i macierze”
W zakresie budownictwa:
- „Jak czytać rysunek architektoniczny?”
- „Jak poprawnie wykonać pomiar kamerą termowizyjną?”
- „Budownictwo energooszczędne”
- „Zaawansowane materiały konstrukcyjne” – nowy na stronie
Baza kursów znajduje się na platformie e-learningowej Delta (www.delta.pk.edu.pl) w kategorii „Kursy Dla Szkół Średnich”. Dostęp do nich możliwy jest również z poziomu strony internetowej poświęconej współpracy ze szkołami (www.szkoly.pk.edu.pl) oraz poprzez platformę Otwartych Zasobów Edukacyjnych PK (www.politeka.pk.edu.pl). Baza ta poszerzana jest o kolejne kursy. Oferta edukacyjna dla szkół średnich została wzbogacona także o możliwość udziału uczniów zarejestrowanych w konkursie „M-Ar-Che-F” w kursie e-learningowym o nazwie „PoMoST” (Podstawy Matematyki dla Studentów).
Uczniowie najbardziej zaangażowanych szkół mają później możliwość uczestniczenia w specjalnie dla nich organizowanych wykładach ekspertów, interesujących warsztatach, spotkaniach z organizacjami studenckimi oraz zwiedzać obiekty Politechniki Krakowskiej. Pytania o organizację spotkań oraz sugestie na temat ich programu należy wysłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
- Regulamin konkursu „M-Ar-Che-F”
- Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej http://szkoly.pk.edu.pl/
Na zdjęciu: Uczestnik konkursu (edycja 2022/23) odbiera nagrodę podczas uroczystego posiedzenia senatu PK / Fot. Jan Zych
{fastsocialshare}

Politechnika Krakowska i Zarząd Dróg Miasta Krakowa (ZDMK) rozszerzają współpracę. Porozumienie w tej sprawie podpisali we wtorek, 12 września br. rektor PK prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata i mgr Magdalena Nowak-Obrzut, dyrektor ZDMK. Kooperację będzie koordynować dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK.
Współpraca Politechniki i krakowskich jednostek miejskich, dbających o drogi, torowiska i obiekty mostowe ma wieloletnią historię. Miejskie służby korzystają z eksperckiej wiedzy specjalistów Politechniki m.in. przy prowadzeniu swoich projektów – inwestycji, remontów, bieżącego monitoringu infrastruktury miasta. Nowa umowa rozszerza pola współpracy, koncentrując się zwłaszcza na jej obszarach edukacyjnych, takich jak szkolenie kadr Zarządu Dróg Miasta Krakowa, praktyki studenckie i kształcenie inżynierów drogownictwa pod kątem potrzeb miast, wspólne przedsięwzięcia naukowo-badawcze.
![]() |
![]() |
Porozumienie obejmuje wspólne inicjatywy m.in. w zakresie: przygotowania i prowadzenia przez ekspertów Politechniki szkoleń, kursów oraz studiów podyplomowych dla pracowników ZDMK; organizowania praktyk i wizyt zawodowych studentów uczelni w jednostkach organizacyjnych ZDMK; przygotowania i prowadzenia przez pracowników ZDMK wybranych wykładów monograficznych dla studentów uczelni; wspólnego formułowania tematów prac dyplomowych przygotowywanych przez studentów PK; organizowania i udziału w seminariach, webinarach, konferencjach naukowo-technicznych.
– Dynamiczny rozwój nowych technologii oraz coraz bardziej wymagające społeczne i środowiskowe wyzwania, wymagają od zarządców miast i miejskiej infrastruktury, stałego aktualizowania wiedzy i podwyższania kompetencji kadr za to odpowiedzialnych. Politechnika Krakowska – ze swoimi nowoczesnymi laboratoriami i wysokiej klasy specjalistami – będzie dla Zarządu Dróg Miasta Krakowa cennym wsparciem w tym procesie – mówi rektor PK prof. Andrzej Szarata. – Kraków jest z oczywistych względów naturalnym środowiskiem dla aktywności badawczej i edukacyjnej pracowników i studentów Politechniki Krakowskiej. Trzymamy na bieżąco rękę na pulsie miasta. Znamy dobrze jego infrastrukturę, codzienne wyzwania związane z zarządzaniem nią, plany rozwoju, często sięgamy do tematów miejskich podczas kształcenia naszych studentów. Po studiach mogą być oni zainteresowani pracą w jednostkach miejskich, dlatego cieszymy się, że na współpracy – organizacji stażów, praktyk wizyt studyjnych – skorzystają też nasi studenci. Nasza współpraca edukacyjna i badawcza związana z dbałością o infrastrukturę Krakowa przyniesie z pewnością dobre owoce także dla mieszkańców miasta – ich bezpieczeństwa i wygody.
Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, który będzie koordynował współpracę, zaoferuje pracownikom różnych szczebli Zarządu Dróg Miasta Krakowa szkolenia i kursy z takich obszarów tematycznych jak: podstawy systemów GIS z wprowadzeniem do ich wykorzystania w zarządzaniu nieruchomościami gminnymi, nowe trendy w projektowaniu i utrzymywaniu infrastruktury drogowej, zieleń przyuliczna i błękitna infrastruktura, zarządzanie procesem inwestycyjnym przy wsparciu nowoczesnym narzędzi cyfrowych. – Aby sprawnie dbać o miasto, realizować zadania budżetowe, potrzebujemy w swoich szeregach specjalistów. Podnoszenie kwalifikacji jest niezmiernie istotne, dlatego to porozumienie ma charakter głównie edukacyjny. Liczę, że zaplanowane liczne inicjatywy przyniosą obu stronom wymierne korzyści – podkreśla Magdalena Nowak-Obrzut, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa.
(mas)
Na zdjęciach, 1) rektor PK prof. Andrzej Szarata i dyrektor ZDMK Magdalena Nowak-Obrzut; 2) rektor prof. Andrzej Szarata, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej prof. Lucyna Domagała i dyrektor ZDMK Magdalena Nowak-Obrzut / fot. Jan Zych
{fastsocialshare}

Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata wizytował obiekty technologiczne Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie. Politechnikę – zwłaszcza Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki PK – i MPO łączy owocna współpraca, przypieczętowana porozumieniem z 2017 r. W wizycie brała udział prof. Agnieszka Generowicz z WIŚiE, koordynatorka licznych wspólnych inicjatyw uczelni i MPO.
W ramach wizyty rektor PK odwiedził obiekty MPO przy ul. Nowohuckiej 1 i Krzemienieckiej 40. Zapoznał się z instalacjami do przetwarzania odpadów komunalnych w gminie, m.in. z funkcjonowaniem zakładu odpadów wielkogabarytowych oraz odpadów urządzeń elektrycznych i elektronicznych wraz z punktem ich odbioru, zakładu produkcji paliw z odpadów, bazy samochodowo-sprzętowej do odbioru odpadów oraz utrzymania letniego i zimowego miasta. Na terenie Centrum Ekologicznego Barycz była okazja do zwiedzenia sortowni odpadów selektywnie gromadzonych, sortowni odpadów zmieszanych i instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania, punktu selektywnego gromadzenia odpadów, kompostowni odpadów zielonych i składowiska odpadów ostatecznych.
![]() |
![]() |
![]() |
Współpraca Politechniki z MPO prężnie się rozwija m.in. w ramach porozumienia zawartego w 2017 r. Zakłada ono podejmowanie wspólnych działań w zakresie badań naukowych w obszarze zbierania odpadów komunalnych oraz prowadzenia procesów odzysku i przetwarzania odpadów. Eksperci PK współpracują z MPO także w zakresie wdrażania nowych technologii przetwarzania odpadów. Owocem współpracy są nie tylko innowacyjne rozwiązania, wykorzystywane w działalności MPO, ale też wspólne publikacje, m.in monografia dotycząca poprawy jakości stanu środowiska np. dzięki utrzymaniu czystości oraz letniemu utrzymaniu dróg i ciągów pieszych czy wydany w tym roku w Wydawnictwie Politechniki Krakowskiej wspólny poradnik „Organizacja i eksploatacja systemów letniego i zimowego utrzymania obszarów miejskich – poradnik techniczny” (autorzy A. Generowicz A., H. Kultys, A. Natkaniec A., J. Sobczyk, T. Bator). Za tę publikację, która ma charakter podręcznika, Wydawnictwo PK otrzymało wyróżnienie w konkursie Technicus 2023 Naczelnej Organizacji Technicznej. Podczas wizyty w MPO, rektor PK miał okazję przekazać autorom podręcznika nagrodę wraz gratulacjami.
– W ramach współpracy PK i MPO przygotowujemy kolejny poradnik, tym razem dotyczący możliwości gromadzenia i odbioru odpadów zmieszanych i selektywnie gromadzonych. Estetyka i prawidłowe funkcjonowanie systemu gospodarki odpadami jest uwarunkowane prawidłowym systemem segregacji „u źródła”, czyli przez mieszkańców. Podjęty temat stawia przed nami kolejne trudne wyzwanie, które mamy nadzieję rozwiązać w ramach naszej współpracy – zapowiada prof. Agnieszka Generowicz z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej. Podręcznik skierowany będzie do deweloperów, zarządców nieruchomości oraz oczywiście studentów i użytkowników systemu gospodarki odpadami. Będzie miał charakter multidyscyplinarny, oprócz elementów segregacji planuje się uwzględnić kwestie logistyczne odbioru odpadów, ich transportu oraz usytuowania miejsc odbioru.
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie to dziś nowoczesna i największa w branży firma komunalna w Polsce. Przetwarza rocznie ponad 350 tys. Mg odpadów w taki sposób, że ostatecznie składowane jest 2-3% masy odpadów wytworzonych. Ponad 40-procentowe poziomy odzysku i recyklingu oraz wykorzystanie energii z odpadów to ważne osiągnięcia krakowskiej spółki.
(mas)
Na zdjęciach, 1) od lewej rektor PK prof. Andrzej Szarata, prezes Zarządu, dyrektor generalny MPO Henryk Kultys i prof. Agnieszka Generowicz; 2) prof. Andrzej Szarata; 3) na pierwszym planie: prezes Zarządu, dyrektor generalny MPO Henryk Kultys, prof. Andrzej Szarata, prof. Agnieszka Generowicz / fot. Piotr Odorczuk
{fastsocialshare}

Na początku września odbyła się III Polsko-Chorwacka Konferencja Rektorów w Zadarze. Wzięli w niej udział członkowie Kolegium Rektorów Chorwackich (CRC) oraz przedstawiciele uczelni zrzeszonych w Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa (CRUK). Politechnikę Krakowską reprezentował prorektor ds. kształcenia i współpracy z zagranicą prof. Jerzy Zając, a także kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PK mgr Katarzyna Baron-Lisiakiewicz. Uczestnicy spotkania dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z umiędzynarodowieniem uczelni. Obrady zostały zwieńczone podpisaniem porozumienia między CRC a CRUK.
Głównymi tematami spotkania przedstawicieli krakowskich i chorwackich uczelni były m.in. sojusze europejskie, studia wspólne, wspólne i podwójne dyplomy. Prorektor Politechniki Krakowskiej dr hab. inż. Jerzy Zając, prof. PK oraz kierownik DWM Katarzyna Baron-Lisiakiewicz rozmawiali z reprezentantami chorwackich szkół wyższych na temat zintensyfikowania współpracy z partnerskimi uczelniami: Uniwersytetem w Zagrzebiu – największą i najstarszą chorwacką uczelnią, a także Uniwersytetem w Osijeku i Uniwersytetem w Rijece. Jak podkreśla Katarzyna Baron-Lisiakiewicz, udział zagranicznych studentów w społeczności akademickiej PK systematycznie rośnie za sprawą programów wymiany (Erasmus+ oraz umowy bilateralne o bezpośredniej współpracy), ale też nowych form współpracy, jak studia wspólne z zagranicznymi uczelniami, np. z Tianjin Chengjian University, University of Cagliari czy uczestnictwo w Erasmus Mundus Joint Master Degree in Biorefinery, programie realizowanym przez konsorcjum w składzie: Politechnika Krakowska, Université de Lille, Université de Technologie de Troyes, Università degli Studi di Bari Aldo Moro. W roku 2022 r. na Politechnice Krakowskiej kształciło się 1108 obcokrajowców.
– W bieżącym roku na PK utworzono anglojęzyczne studia wspólne II stopnia na kierunku Additive Manufacturing, oferowane na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki we współpracy z Politechniką Lwowską. Ich uruchomienie planowane jest w II semestrze roku akademickiego 2023/2024. Mamy też nadzieję, że wkrótce utworzone zostaną również anglojęzyczne studia wspólne z wybranymi uczelniami członkowskimi sojuszu STARS EU, w którym uczestniczy Politechnika, a oferta edukacyjna naszej uczelni wzbogaci się o prowadzone w j. angielskim studia I stopnia na kierunku informatyka, o który najczęściej pytają zagraniczni kandydaci na studia – mówi Katarzyna Baron-Lisiakiewicz, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej. W te wszystkie działania realizowane przez PK, doskonale wpisuje się porozumienie pomiędzy Chorwacką Konferencją Rektorów i Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, którego podpisanie zwieńczyło III Polsko-Chorwacką Konferencję Rektorów (3-5 września). Podpisy pod dokumentem złożyli przewodniczący Konferencji Rektorów Chorwackich, rektor Uniwersytetu w Zagrzebiu prof. Stjepan Lakušić oraz rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Jerzy Lis, I wiceprzewodniczący KRSWK. Porozumienie będzie stanowiło podstawę do dalszej współpracy – zawierania umów na realizację wspólnych projektów, podpisywania listów intencyjnych czy formułowania kolejnych porozumień.
Jak możemy przeczytać w dokumencie, strony zgodziły się rozwijać wspólne działania m.in. poprzez promowanie i ułatwianie programów stypendialnych dla członków akademickich Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa na studia w Chorwacji, a także chorwackich naukowców, członków Chorwackiej Konferencji Rektorów, w Polsce; promowanie wymiany programów w dziedzinie kształcenia nauczycieli i technologii edukacyjnych oraz wymiany pracowników naukowych, wykładowców i uczonych; promowanie wspólnych projektów badawczych; promowanie wymian studentów.
(bk)
Na zdjęciach, uczestnicy III Polsko-Chorwackiej Konferencji Rektorów w Zadarze: 1) szósty od lewej – prorektor PK prof. Jerzy Zając, obok niego kierownik DWM Katarzyna Baron-Lisiakiewicz; 2) w środku z teczkami stoją: od lewej – rektor Uniwersytetu w Zagrzebiu prof. Stjepan Lakušić oraz rektor AGH prof. Jerzy Lis, pierwsza od lewej Katarzyna Baron-Lisiakiewicz, trzeci od lewej w drugim rzędzie prof. Jerzy Zając / fot. DWM
{fastsocialshare}

- Wydział Architektury: dr hab. inż. arch. Katarzyna Hodor, prof. PK, dr hab. inż. arch. Marcin Petelenz prof. PK
- Wydział Informatyki i Telekomunikacji: Karolina Robotycka, mgr inż. Dariusz Żelasko
- Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej: dr hab. inż. Tomasz Węgiel, prof. PK
- Wydział Inżynierii Lądowej: mgr inż. Mirosław Boryczko, dr inż. Dorota Kram, mgr inż. Zuzanna Podgórna
- Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki: dr hab. Ewa Gondek, prof. PK
- Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki: dr inż. Agata Pawłowska-Salach
- Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej: dr inż. Tomasz Majka
- Wydział Mechaniczny: mgr Wioleta Pietruszka
- Pion Kanclerza PK: mgr inż. Jacek Husakowski
- Biblioteka Politechniki Krakowskiej: mgr Piotr Pitala
- Studium Języków Obcych: mgr Magdalena Cora
- prof. dr hab. inż. Leszek Wojnar (koordynator główny)
- mgr Jacek Majka (zastępca koordynatora głównego)
- mgr Krzysztof Włodarczyk (zastępca ds. sportowych)
Odkryta na Politechnice Krakowskiej nowa pochodna lupeolu, innowacyjnie zmodyfikowanego składnika kory brzozy, wkrótce będzie mieć swój debiut na rynku kosmetycznym. Nowy związek, opracowany przez dr inż. Magdalenę Malinowską z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, posłuży do stworzenia naturalnych produktów kosmetycznych o działaniu antystarzeniowym, intensywnie pielęgnującym i odbudowującym skórę. Wynalazek wprowadzi na rynek spółka LUBA. Jej nowe produkty, oparte na opatentowanym rozwiązaniu z PK, będą premierowo sygnowane znakiem jakości „Powered by Politechnika Krakowska”. To nie pierwsze naturalne kosmetyki, które narodziły się w laboratoriach krakowskiej uczelni i trafiają na rynek. W polskich i zagranicznych drogeriach są już dostępne m.in. bezalkoholowe nanoperfumy czy produkty do makijażu, oparte na politechnicznych wynalazkach.
Zbawienne właściwości kory brzozy
Tym razem chemicy z Politechniki Krakowskiej zwrócili się w swoich nowatorskich poszukiwaniach ku brzozie, roślinie znanej w medycynie naturalnej i kosmetologii, o potwierdzonych naukowo właściwościach. Zainteresowanie naukowców budzi m.in. lupeol, składnik kory brzozy o dobroczynnych właściwościach, ale ograniczonych dotąd możliwościach wykorzystania. – Zawarte w korze brzozy związki triterpenowe mają zbawienny wpływ na skórę człowieka. To działanie, między innymi antyoksydacyjne, przeciwdrobnoustrojowe, odmładzające i stymulujące naturalne mechanizmy obronne skóry, jest jednak ograniczone przez słabe przenikanie przez barierę skórną. Ogromny potencjał tych związków nie mógł być więc w pełni wykorzystany – mówi dr inż. Magdalena Malinowska z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK. Temat przenikania substancji czynnych przez skórę wydał się jej na tyle inspirujący, by poświęcić mu doktorat. Jego owocem jest okrycie nowej substancji, której innowacyjność tkwi m.in. w zdolności do penetracji skóry na głębokim poziomie.
– Lupeol wybraliśmy do badań wspólnie z promotorami pracy doktorskiej – prof. Janem Ogonowskim i prof. Elżbietą Sikorą. To triterpenowy alkohol, który, zaraz po betulinie, stanowi główny składnik ekstraktu z kory brzozy. Działanie biologiczne lupeolu jest już trochę znane, jednak brakuje badań pod kątem działania kosmetycznego – wyjaśnia dr Magdalena Malinowska. – Podjęliśmy prace nad nową jego pochodną czyli taką chemiczną modyfikacją struktury cząsteczki lupeolu, by uzyskać jeszcze lepszą efektywność działania na komórki skóry. Chodziło nam o to, by nową pochodną można było zastosować w zupełnie nowy sposób – do naturalnej stymulacji odnowy skóry, zachowania jej w dobrej kondycji i ochrony przed wolnymi rodnikami, niszczącymi struktury białkowe.
Nowa cząsteczka podwójnie aktywna
Wynalazczyni wspólnie z zespołem pracowała nad nową cząsteczką przez 5 lat doktoratu, a potem kolejne 2 lata badań przedwdrożeniowych. Prowadziła chemiczną modyfikację struktury lupeolu, otrzymując różne jego pochodne i oceniając ich aktywność pod kątem możliwości zastosowania jako nowy, wielofunkcyjny składnik preparatów kosmetycznych lub medycznych. – Spośród różnych pochodnych lupeolu ostatecznie wybraliśmy jeden związek - ester z kwasem izonikotynowym, który wykazywał wyróżniającą aktywność i w badaniach in vitro, i na komórkach skóry – mówi naukowczyni z Politechniki Krakowskiej.
Nowa pochodna lupeolu – izonikotynian lupeolu – została przebadana także pod kątem różnych mechanizmów zdolności do redukcji wolnych rodników, a także bezpieczeństwa stosowania i biodegradowalności. – Okazało się, że nowy związek jest znacznie skuteczniejszy od samego lupeolu. Potwierdziliśmy w badaniach, że jego aktywność w procesach regeneracji skóry, namnażania się jej komórek, ochrony ich przez czynnikami zewnętrznymi, jest znacznie wyższa. Przykładowo, w przypadku aktywności antyoksydacyjnej ta efektywność jest wyższa aż o 30 procent. Nowa cząsteczka wpływa też pozytywnie na proces odnawiania się naskórka i zasklepiania ran, czego nie obserwowano w przypadku lupeolu. Udało się nam więc odkryć zupełnie nową aktywność, której podstawowy związek nie wykazuje – mówi dr Magdalena Malinowska.
Powered by Politechnika Krakowska
M.in. te właściwości nowej cząsteczki można wykorzystać do produkcji naturalnych produktów kosmetycznych (w przyszłości być może także preparatów lecznicznych np. do leczenia oparzeń po radioterapii). Prace przedwdrożeniowe zespołu badawczego z PK zostały sfinansowane w ramach projektu „Inkubator Innowacyjności”, realizowanego przez Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej (CTT PK). Finałem współpracy naukowców z Zespołem ds. Komercjalizacji CTT PK była sprzedaż praw do patentu firmie Luba sp z.o.o. Będzie producentem emulsji kosmetycznej z politechnicznym wynalazkiem w składzie, którą można wykorzystać w różnych produktach. Firma planuje wprowadzić do swojego portfolio m.in. specjalistyczne produkty pielęgnacyjne z najwyższej półki.
– Podpisanie umowy z firmą Luba było dla naszego zespołu projektowego niezwykle ważne. Cieszymy się, że wynik naszej wieloletniej pracy przyniesie realne korzyści ludziom. Będzie dostępny na rynku w postaci najwyższej jakości produktów kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji i ochrony skóry podrażnionej i osłabionej – mówi dr inż. Magdalena Malinowska.
Zgodnie z zapisami umowy produkty kosmetyczne oparte na odkrytej na Politechnice Krakowskiej nowej pochodnej lupeolu będą dostępne w sprzedaży z oznaczeniem „Powered by Politechnika Krakowska”. Ta unikatowa marka, stworzona przez uczelnię, po raz pierwszy będzie sygnowała produkty z politechnicznym rodowodem. Ma podkreślać ich naukowe fundamenty i innowacyjność, stanowi gwarancję jakości i skuteczności działania. Politechnika Krakowska planuje udzielać prawa do marki „Powered by Politechnika Krakowska” kolejnym swoim skomercjalizowanym rozwiązaniom.
Kosmetyczne patenty z politechnicznych laboratoriów
Kosmetyki oparte na pochodnej lupeolu to nie pierwsze produkty, które narodziły się w laboratoriach Katedry Chemii i Technologii Organicznej Politechniki Krakowskiej i trafiają na rynek. Wcześniej w sprzedaży znalazły się m.in. bezalkoholowe nanoperfumy czy naturalne produkty do makijażu oparte na formulacji z ekstraktem z pestek czarnych porzeczek.
Nanoperfumy bez dodatku alkoholu, na bazie wody, z udziałem kompozycji zapachowych niezawierających alergenów zostały stworzone przez zespół naukowczyń z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej (dr hab. inż. Elżbietę Sikorę, prof. PK, dr inż. Małgorzatę Miastkowską oraz dr inż. Elwirę Lasoń) oraz specjalistki firmy Finea. Bezalkoholowe perfumy w formie nanoemulsji są dostępne na rynkach zagranicznych pod marką Tiyati. – Innowacyjnych nowych pachnideł o szerokiej gamie linii zapachowych mogą używać osoby z alergiami, uczulone na tradycyjne perfumy lub nie mogące używać perfum z alkoholem ze względów religijnych (m.in. mieszkańcy krajów arabskich) – mówi prof. PK Elżbieta Sikora.
Z kolei opracowana przez jej zespół badawczy (zajmuje się chemią i technologią kosmetyków) formulacja z olejem z pestek czarnych porzeczek została wykorzystana do produkcji kosmetyków do makijażu linii Nanorevit (marka Paese). Na półkach polskich drogerii są podkład, puder, korektor oraz pomadki do ust. - Narodziły się w laboratoriach naszej Katedry Chemii i Technologii Organicznej z połączenia nauki i natury. Innowacyjność tej serii polega na połączeniu w kosmetyku do makijażu pielęgnacyjnego działania jego składników – podkreśla prof. Sikora.
![]() |
![]() |
W ostatnich latach Politechnika Krakowska mocno zdynamizowała aktywność wynalazczą w obszarze chemii kosmetyków. Uzyskała patenty m.in na emulsje z kwiatostanów i owoców czeremchy oraz czarnego bzu (we współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie), preparaty pooparzeniowe, emulsje odżywcze i nawilżające z suchego ekstraktu z korzenia dąbrówki rozłogowe, biomaskę hydrożelową do stosowania po laseroterapii czy kompozycje kosmetyczne (w postaci kremu, serum i mleczko) na bazie ekstraktu z uczepu trójlistnego. Wszystkie te innowacyjne rozwiązania można wykorzystać w kosmetologii i medycynie. Specjalistów przygotowanych do opracowywania kosmetycznych nowości krakowska uczelni kształci w ramach specjalności chemia i technologia kosmetyków na kierunku technologia chemiczna.
Wprowadzenie produktu opartego na rozwiązaniu naukowym na rynek wymaga wsparcia ze strony specjalistów z Zespołu ds. Komercjalizacji Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej. – Przygotowują wyceny technologii, oferty na sprzedaż prawa lub udzielenie licencji na korzystanie z wynalazku, prowadzą negocjacje z potencjalnymi nabywcami z kraju i z zagranicy – zaznacza Małgorzata Ciesielska, broker innowacji z Centrum Transferu Technologii PK. – Prowadzenie rozmów w tak specjalistycznym obszarze wymaga od brokera danej technologii głębokiej orientacji w zagadnieniach merytorycznych projektu, przygotowanego do rynkowego wykorzystania.
(mas)
Na zdjęciu zbiorowym Zespół badawczy chemii i technologii kosmetyków z Katedry Chemii i Technologii Organicznej, od lewej: dr inż. Agnieszka Kulawik-Pióro, dr inż. Małgorzata Miastkowska, dr inż. Elwira Lasoń, dr inż. Karolina Śliwa, dr inż. Magdalena Malinowska, dr hab. inż. Elżbieta Sikora, prof. PK
{fastsocialshare}
Co prawda do października jeszcze ponad dwa tygodnie, ale na Politechnice Krakowskiej już pojawili się nowi studenci. Wszystko za sprawą kolejnej edycji „Adapciaka”, czyli obozu integracyjnego dla nowych żaków, który stanowi doskonałą okazję, by poznać uczelnię i Kraków, a przede wszystkim starszych kolegów i koleżanki. „Adapciak” rozpoczął się 12 września, a potrwa do niedzieli 17 września. Program obozu jest rozbudowany. Po atrakcjach w stolicy Małopolski, na uczestników czeka pobyt w Zdyni – malowniczej miejscowości położonej na terenie powiatu gorlickiego.
„Adapciak” organizowany jest przez Samorząd Studencki PK. Inicjatywa realizowana jest już od 15 lat. W tym roku „Adapciaka” koordynuje Dominika Wanat, studentka inżynierii materiałowej. – Główną ideą „Adapciaka” jest ułatwienie studiowania „Pierwszakom” i umożliwienie przyjemnego startu na Politechnice Krakowskiej. Każdy uczestnik ma okazję na przeżycie wspaniałej przygody, jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego. Zdajemy sobie sprawę, że spora grupa nowych studentów nie zna Krakowa ani kampusów Politechniki. Pomagamy im okiełznać miasto i uczelnię. Służy temu m.in. gra miejska – tłumaczy Dominika Wanat. W „krakowskim” programie wydarzenia nie mogło zabraknąć zwiedzania najciekawszych laboratoriów uczelni i jej kampusów oraz spotkania z rektorem Politechniki Krakowskiej prof. Andrzejem Szaratą, które odbyło się 13 września w Sali Senackiej. Nowi studenci zostali zakwaterowani w jednym z akademików na Osiedlu Akademickim Politechniki Krakowskiej, co jeszcze bardziej pozwala poczuć studencki klimat.
Jak mówi koordynatorka tegorocznego „Adapciaka”, wspólne działania integrują grupę. – Dzielimy się z nowymi studentami swoim doświadczeniem studenckim, tłumaczymy na co zwrócić uwagę w pierwszych tygodniach października. Nie brak też miejsca na rozrywkę. Niesamowitym czasem będzie nasz wspólny wyjazd do Zdyni. Oczywiście wszyscy nowi studenci nie mogli wziąć udziału w „Adapciaku”, ale wierzymy, że grupa uczestników podzieli się ze swoimi rówieśnikami zdobytą wiedzą i tym samym również im ułatwi start na studiach – mówi Dominika Wanat. Podczas pobytu w Zdyni (14-17 września) nie zabraknie atrakcji przygotowanych przez starszych studentów dla nowych kolegów. Przewidziane są m.in. szkolenia, sesja egzaminacyjna na wesoło, bumperball i inne gry.
Uczestnicy i organizatorzy „Adapciaka” odwiedzają kampus główny PK (13 września 2023 r.) / fot. Jan Zych
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
(bk)
{fastsocialshare}

Rywalizację pań wygrały studentki AZS UJ (Aleksandra Garb, Anna Zając, Ala Śliwa) przed AZS AGH i AZS AWF Kraków. Indywidualnie na podium stanęły: 1. Aleksandra Garb (AZS UJ), 2. Patrycja Szabat (AZS AGH), 3. Anna Zając (AZS UJ).
W dniach 13-15 września w Krynicy-Zdroju odbywa się duże i ważne dla regionu wydarzenie pn. Krynica Forum 2023. W jednym miejscu spotykają się przedstawiciele biznesu, środowiska akademickiego, a także świata polityki. Głównymi tematami planowanych dyskusji są m.in.: cyberbezpieczeństwo, suwerenność energetyczna, energia jądrowa, łańcuchy dostaw, czy wpływ wojny na stanowisko Europy w sprawie neutralności klimatycznej. Swój udział w wydarzeniu zapowiedziało wielu ekspertów, a wśród nich jest rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata. Już pierwszego dnia o godz. 17.00 zabrał głos w panelu „Transport miejski XXI w. w kontekście transformacji energetycznej”.
Program konferencji Krynica Forum jest rozbudowany. Składają się na niego różne sekcje tematyczne, jak: Patrząc w przyszłość, Biznes i gospodarka, Ukraina – wsparcie, współpraca, odbudowa, Bezpieczeństwo klimatyczne, Bezpieczeństwo energetyczne, Bezpieczeństwo strategiczne. Centralnym punktem wydarzenia Krynica Forum 2023 będzie Forum Koreańsko-Polskie.

W pierwszym dniu obrad, a więc 13 września, odbył się panel dyskusyjny „Transport miejski XXI w. w kontekście transformacji energetycznej”, jako jedna z części sekcji tematycznej Patrząc w przyszłość. W dyskusji, która rozpoczęła się o godz. 17.00 wziął udział rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, a także Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie oraz Rafał Bajczuk z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych. Spotkanie moderowała Dominika Pietrzyk z „Dziennika Gazety Prawnej”. Jak wskazują organizatorzy, panel ma służyć rozważeniu nowych kierunków rozwoju transportu w miastach przy uwzględnieniu zmian klimatycznych i potrzeby ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Jakie strategie i innowacje technologiczne mogą przyczynić się do transformacji transportu miejskiego w kierunku bardziej zrównoważonych i ekologicznych rozwiązań? Jakie rodzaje pojazdów i technologii napędowych mogą odegrać kluczową rolę w redukcji emisji zanieczyszczeń i poprawie efektywności transportu miejskiego? Jakie mogą pojawić się wyzwania dotyczące infrastruktury? Pytań jest wiele, a ekspercki głos jest tu niezmiernie ważny.
Niedawno, podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, rektor PK zwracał uwagę, że alternatywą dla prywatnych samochodów jest transport zbiorowy, a przede wszystkim kolej. Jednak kluczową kwestią pozostaje przekonanie użytkowników samochodów do korzystania z innych środków transportu i pokazanie korzyści z tego wypływających.
– Ludzie muszą widzieć, że mają skuteczną alternatywę dla swojego prywatnego pojazdu i jego „trzymanie” po prostu im się nie opłaca w sytuacji, gdy tuż obok jest np. „samochód na minuty”, z którego mogą skorzystać, gdy go potrzebują, a do tego świetny tramwaj, świetne metro, linie autobusowe oraz hulajnogi i rowery miejskie, czyli system, który pozwala sprawnie i szybko się przemieszczać z punktu A do B – mówił prof. Andrzej Szarata.
Prof. Andrzej Szarata zabrał również głos w piątek 15 września o godz. 9.00 podczas debaty partnerskiej Ministerstwa Infrastruktury „Jak odnieść sukces na rynku budowy infrastruktury w Polsce?” (sekcja Biznes i gospodarka). W panelu udział wzięli także Jan Styliński, prezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa oraz Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Spotkanie poprowadził Marcin Koczyba z Radia Kraków.
Rektor PK mówił m.in. o ogromnym zapotrzebowaniu rynku na inżynierów: – Mamy świetnych inżynierów, ale niestety jest ich za mało. Studia inżynierskie w Polsce niekoniecznie cieszą się dużym wzięciem. Tymczasem np. nasi studenci z kierunku budownictwo dostają propozycje pracy już w czasie studiów, są rozchwytywani. Kończą studia i już w zasadzie pracują […]. Firmy budowlane chętnie przyjmują studentów na staże i praktyki. Dzięki temu żacy mogą swoją wiedzę wykorzystać w praktyce i uczyć się „na żywym” organizmie. Prof. Andrzej Szarata zwrócił też uwagę na pozytywne zmiany zachodzące w branży budowlanej. – Nowoczesne pojazdy budowlane czy możliwość wykorzystania wirtualnej rzeczywistości zupełnie zmieniają obraz pracy inżyniera. Zwrócę uwagę na jedną rzecz. Gdy ja kończyłem studia to mieliśmy na roku tylko jedną koleżankę. Teraz spory odsetek na kierunku budownictwo stanowią panie. Warto podkreślić, że są co najmniej tak wspaniałymi inżynierami jak mężczyźni, ze swoją skrupulatnością i podejściem do różnych rzeczy. Wszystko się zmienia i obraz budowniczego również – tłumaczył rektor PK.
(bk)
Na zdjęciach, 1) od lewej: rektor UEK prof. Stanisław Mazur, rektor PK prof. Andrzej Szarata, rektor AGH prof. Jerzy Lis, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk; 2) uczestnicy debaty, od lewej: Marcin Koczyba, prof. Andrzej Szarata, Jan Styliński, Tomasz Żuchowski / fot. Anna Chmura
{fastsocialshare}

Eksperci Politechniki Krakowskiej wizytowali obiekty jądrowe w Japonii. Studyjna wizyta z udziałem przedstawicieli kilku czołowych polskich uczelni technicznych to element współpracy w ramach porozumienia na rzecz kształcenia kadr w obszarze energetyki jądrowej. Politechnika Krakowska przystąpiła do niego w maju br. Od nowego roku akademickiego uczelnia uruchomi specjalność energetyka jądrowa na studiach II stopnia na kierunku energetyka. W przyszłości zamierza kształcić w tym obszarze na studiach I i II stopnia.
W wizytacji japońskich obiektów i centrów jądrowych PK reprezentowali prof. dr hab. inż. Paweł Ocłoń i dr hab. inż. Artur Cebula, prof. PK z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki. W wyjeździe, zorganizowanym przez Politechnikę Poznańską, uczestniczyli także naukowcy Politechniki Gdańskiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej i AGH. Na trasie wizyty były obiekty oraz centra badawczo-rozwojowe i edukacyjne Japońskiej Agencji Energetyki Jądrowej (wysokotemperaturowy reaktor badawczy HTTR-Oarai, Laboratorium Paliwa Jądrowego Kokai, Centrum Zarządzania Kryzysowego Katsuta, Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej), a także elektrownie atomowe Hamaoka i Fukishima 1. Szczególnie cenne dla uczestników było całodzienne spotkanie z zespołami pracującymi na terenie elektrowni jądrowej Fukushima, zniszczonej w 2011 r. podczas tsunami i trzęsienia ziemi w Japonii.
– Wizyta była okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązania współpracy w obszarze energetyki jądrowej, zwłaszcza w zakresie kształcenia kadr dla programu jądrowego. W jej trakcie możliwe było spotkanie z wysokiej klasy specjalistami oraz poznanie obiektów nieczęsto udostępnianych osobom postronnym – podkreślają uczestnicy wyjazdu we wspólnym komunikacie. – Japonia posiada bogate doświadczenie w dziedzinie energetyki jądrowej. Wykorzystanie jej doświadczeń może wspomóc kształcenie kadr dla „Programu polskiej energetyki jądrowej”. Współpraca ze stroną japońską może pomóc nie tylko w przygotowaniu programów kształcenia specjalistów, ale również w prowadzeniu badań naukowych oraz komunikacji społecznej.
Politechnika Krakowska od nowego roku akademickiego 2023/2024 uruchomi specjalność energetyka jądrowa na kierunku energetyka, prowadzonym na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki (nabór w zimowej rekrutacji). Studia będą prowadzone przez pracowników Katedry Energetyki WIŚiE PK oraz Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki PK, a także praktyków z przemysłu i ekspertów z zagranicznych instytutów badawczych. – Absolwenci znajdą zatrudnienie w elektrowniach jądrowych oraz u podwykonawców przemysłu jądrowego, w organach administracji publicznej jak np. agencja atomistyki czy urząd dozoru jądrowego. Oferty pracy będą mogli wybierać także z firm z rynku energetyki tradycyjnej – potrzebują takich specjalistów producenci maszyn i urządzeń dla sektora energetycznego czy przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej – zapowiada dr hab. inż. Artur Cebula, prof. PK, opiekun nowej specjalności.
(mas)
{fastsocialshare}

Tysiące gości i kilkaset debat w ciągu trzech dni. Trwa XXXII Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Dziś odbędą się trzy panele dyskusyjne z udziałem rektora Politechniki Krakowskiej prof. Andrzeja Szaraty. Prof. Szarata jest specjalistą w zakresie analizy efektywności funkcjonalnej rozbudowy infrastruktury transportowej, ze szczególnym uwzględnieniem modernizacji linii kolejowych i układu drogowego. Nie mogło go więc zabraknąć w dyskusjach związanych z transportem współdzielonym, wykluczeniem transportowym, a także debacie na temat stworzenia wygodnego, szybkiego i zielonego środka komunikacji. Pierwsza debata z udziałem rektora PK już dziś o godz. 11.10.
Wobec wzrastającej tendencji zamykania centrów aglomeracji dla prywatnego ruchu kołowego oraz odgórnego ograniczenia ruchu drogowego, transport współdzielony staje się powoli najlepszą opcją, transportu dla mieszkańców miast. Co jednak z terenami podmiejskimi i wiejskimi, które – w dużej mierze – pozostawiono w latach 90. bez transportu zbiorowego, zamykając połączenia autobusowe i kolejowe jako nierentowne? Skoro zbiorowy transport ludności jest bardzo istotnym czynnikiem zrównoważonego rozwoju regionalnego – wykluczenie transportowe osób mieszkających poza centrami aglomeracji, brak odpowiednich alternatyw dla prywatnego ruchu kołowego w obrębie tych centrów, uniemożliwia zrównoważony rozwój kraju. Jakie działania należy podjąć, by położyć kres transportowej nierówności? W dyskusji na ten ważnym temat udział weźmie rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata, a także: Magdalena Mazur, szefowa Zespołu ds. Polityk Publicznych PL CZ HU SK w Bolt; Adrian Furgalski, przewodniczący Zarządu w Zespole Doradców Gospodarczych TOR; Mirosław Suchoń, poseł na Sejm RP; Iwona Budych, prezes Stowarzyszenia Wykluczenie Transportowe; Marcel Klinowski, wiceprezes Zarządu POLREGIO S.A. Panel dyskusyjny pn. „Transport współdzielony a wykluczenie transportowe” rozpocznie się o godz. 11.10.
– Współdzielenie jest elementem uzupełniającym całość. Popatrzmy na system transportowy i jego złożoność. Mamy najpierw transport ciężki szynowy, kolej aglomeracyjną, kolej regionalną, tramwaje, metro. To jest kręgosłup systemu transportowego. Następnie linie dowozowe, a tam, gdzie tego nie da się zrobić – linie autobusowe. Na to wszystko nakłada się możliwość korzystania z transportu współdzielonego – mówi prof. Andrzej Szarata. – Pojawienie się „samochodów na minuty” w badaniach przeprowadzanych za zachodzie Europy, np. w Rzymie czy Paryżu, gdzie ten system działa już od lat, przekłada się na 4-6 samochodów mniej zarejestrowanych na tym obszarze. Ludzie widzą, że nie ma sensu „trzymać” swojego samochodu, bo mają obok auto, z którego mogą skorzystać, gdy go potrzebują, a do tego świetny tramwaj, świetne metro, linie autobusowe oraz hulajnogi i rowery miejskie, czyli właśnie system, który pozwala sprawnie i szybko się przemieszczać z punktu A do B i o to w tym chodzi – dodaje rektor Politechniki Krakowskiej.
Zdjęcia z panelu dyskusyjnego „Transport współdzielony a wykluczenie transportowe” / fot. Joanna Skowrońska
![]() |
![]() |
![]() |
Prof. Andrzej Szarata, prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut, kierownik Zakładu Makroekonomii i Ekonomii Sektora Publicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie dr Piotr Maszczyk oraz Kuba Kiwior, Regional Managing Director CEE w Visa, w panelu „Gospodarka oparta na danych: jakie korzyści dla konsumentów i rozwoju społeczno-gospodarczego?” (godz. 14.55) zastanowią się m.in. nad tym, jak mówić o rozwiązaniach opartych na danych, aby budować zaufanie i pokazywać konsumentom korzyści z gospodarki opartej na danych? – Mamy dzisiaj takie możliwości obliczeniowe komputerów, o których jeszcze 20 lat temu nam się nie śniło. To z kolei otwiera całkiem nowe możliwości przetwarzania danych. Przykład z mojej branży – monitoring tego, jak zachowują się nawierzchnie kolejowe. Do niedawna trudno było sobie wyobrazić, w jaki sposób możemy sprawdzać ich zachowanie w odległości np. 100 km. Teraz montuje się światłowód na całej długości, dzięki czemu zdobywamy informacje o temperaturze i rozkładzie naprężeń na całej długości torowiska w dowolnym momencie i miejscu. To są terabajty danych, które potrafią nam wskazać, w jaki sposób zoptymalizować takie torowisko. Jeżeli chcemy być innowacyjni i tworzyć coś nowego w inżynierii, naukach ścisłych, musimy odpowiednio zarządzać i przetwarzać dane – tak na temat korzyści wynikających ze zbierania precyzyjnych danych mówił rektor PK.
Zdjęcia z panelu dyskusyjnego „Gospodarka oparta na danych: jakie korzyści dla konsumentów i rozwoju społeczno-gospodarczego?” / fot. Joanna Skowrońska
![]() |
![]() |
Z kolei o godz. 16.05 prof. Andrzej Szarata wystąpi w roli moderatora panelu pn. „Transport idealny – jak stworzyć wygodny, szybki i zielony środek komunikacji?”. Wraz ze zmianami klimatycznymi i wynikającą z tego transformacją energetyczną oraz zmianami funkcjonowania społeczeństw wzrasta potrzeba znalezienia odpowiedniego środka transportu dostosowanego do dzisiejszych wyzwań. Poprzez dążenie do ograniczenia emisji spalin wprowadzane są dodatkowe opłaty za wjazdy do centrów miast, co zmusza ich mieszkańców do korzystania z takich środków komunikacji miejskiej jak metro, autobus czy tramwaj. Ponadto ze względu na coraz szybsze bogacenie się społeczeństw zmieniają się także jego zapotrzebowania odnośnie lepszej jakości i czasu dojazdu danego środka transportu. Czy stać nas na nowoczesne i zielone środki komunikacji? W jakim więc kierunku powinien rozwijać się transport? Na pytania rektora Politechniki Krakowskiej odpowiedzą: Ralph Gambetta, sekretarz generalny Calypso Networks Association (Belgia); Alvin Gajadhur, główny inspektor transportu drogowego; Andrzej Massel, dyrektor Instytutu Kolejnictwa; Paweł Kuncicki, dyrektor krajowy Bolt; Arnold Bresch, członek Zarządu w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.; Christian Wikström, minister infrastruktury w rządzie Wysp Alandzkich (Finlandia).
– Alternatywą dla samochodu jest transport zbiorowy. W obszarach zurbanizowanych ważnym elementem jest autobus, ale przede wszystkim tym, na co powinniśmy kłaść duży nacisk jest kolej. Najtrudniejsza sprawa to przekonanie użytkowników samochodów do korzystania z innych środków transportu. Dobrze wiemy, że bardzo trudno jest przekonać właściciela auta do tego, by zmienił środek transportu. Wszystkie działania podejmowane przez miasta, aglomeracje czy obszary są ukierunkowane właśnie na to, by przekonać tych, którzy jeżdżą samochodami do zmiany nawyków – powiedział prof. Andrzej Szarata we wstępie poprzedzającym moderowaną przez niego dyskusję.
Zdjęcia z panelu dyskusyjnego „Transport idealny – jak stworzyć wygodny, szybki i zielony środek komunikacji?” / fot. Joanna Skowrońska
![]() |
![]() |
![]() |
Prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata jest specjalistą w zakresie inżynierii lądowej i transportu. Wykonał ponad 250 projektów o charakterze wdrożeniowym. Autor lub współautor koncepcji transportowych dla wielu polskich miast. Absolwent kierunku budowa dróg i autostrad na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Pracę na Politechnice Krakowskiej podjął w 1999 r., bezpośrednio po studiach. W 2016 r. został wybrany dziekanem Wydziału Inżynierii Lądowej i funkcję tę pełnił do czasu wyboru na rektora w maju br. Tytuł profesora uzyskał w 2020 r. Prof. Andrzej Szarata jestem członkiem wielu rad naukowych i stowarzyszeń branżowych. W 2021 r. został powołany na stanowisko przewodniczącego Rady Programowej ds. Rozwoju Systemu Transportowego Miasta Krakowa. Od 2022 r. przewodniczy Radzie Naukowej Stowarzyszenia Euroregion Karpacki. Zasiada także w Radzie ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji przy prezydencie RP.
W Forum Ekonomicznym w Karpaczu biorą też udział inni eksperci z PK. Wczoraj w debacie „Dawniej powódź, dziś susza. Jak chronić zasoby wodne?” głos zabierał dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki PK dr hab. inż. Stanisław Rybicki, prof. PK. Jutro zaplanowano panele dyskusyjne z udziałem rektora PK prof. Andrzeja Szaraty, dziekan Wydziału Architektury dr hab. inż. arch. Magdaleny Kozień-Woźniak, prof. PK, dr. Grzegorza Gancarzewicza z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji oraz dyrektora Centrum Transferu Technologii PK dr. inż. Jacka Kasza.
(bk)
Przeczytaj też:
Głos w ważnych kwestiach, czyli Politechnika Krakowska na Forum Ekonomicznym w Karpaczu
PK na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Dziś prof. Stanisław Rybicki o ochronie zasobów wodnych
Ostatni dzień Forum Ekonomicznego w Karpaczu – debaty z udziałem rektora i pracowników PK
2. dzień Forum Ekonomicznego w Karpaczu z udziałem rektora PK prof. Andrzeja Szaraty / fot. Joanna Skowrońska
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Fot. zdjęcie prof. Andrzeja Szaraty u góry strony autorstwa Jana Zycha
{fastsocialshare}

Dziś ostatni dzień XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Politechnika Krakowska jest jednym z partnerów tego wydarzenia. 5 i 6 września czynny udział w panelach dyskusyjnych wzięli rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata i dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki prof. Stanisław Rybicki. Dziś głos zabiorą dziekan Wydziału Architektury prof. Magdalena Kozień-Woźniak, dr Grzegorz Gancarzewicz z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, a także dyrektor Centrum Transferu Technologii dr inż. Jacek Kasz. O 12.35 zaplanowano też panel z udziałem rektora PK, dotyczący odbudowy i przyszłości ukraińskich miast, zniszczonych w trakcie działań wojennych.
Wojna zmusiła miliony obywateli Ukrainy do opuszczenia swoich domów, zniszczyła setki miast i nadal sieje spustoszenie w ukraińskich regionach. Już dziś, ukraińskie samorządy przyjęły na siebie wiodącą rolę w odbudowie miast wraz z rządem centralnym, UE i innymi partnerami międzynarodowymi. Koordynacja wspólnych wysiłków z partnerami, gotowymi udostępnić zasoby jest niezbędna dla zapewnienia skutecznej i zrównoważonej odbudowy. Jaka przyszłość czeka na ukraińskie miasta i co należy zrobić, aby zapewnić przekazanie wiedzy na temat budowania zdolności, dobrych rządów i pomocy technicznej? Zastanowią się nad tym prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata oraz goście z Ukrainy: mer Trościańca Yuriy Bova, mer Równego Oleksandr Tretiak, zastępca przewodniczącego Dniepropietrowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Iryna Hrytsai oraz Vitaliy Bielobrov, zastępca mera Chersonia. Dyskusję poprowadzi Sergiy Zamidra, zastępca przewodniczącego Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Jednostek Samorządu Terytorialnego w Ukrainie. Panel pn. „Ukraińskie miasta w obliczu wojny. Odbudowa i przyszłość” został zaplanowany na godz. 12.35.
– Po tym, gdy Rosjanie zaatakowali Ukrainę, Polacy bardzo mocno chcieli pomóc Waszemu narodowi. My na Politechnice również. Zaproponowaliśmy program kształcenia dla młodych ludzi z Ukrainy na kierunkach budownictwo i transport. Dwie najważniejsze branże, które – moim zdaniem – będą kluczowe w procesie odbudowy Waszego kraju – mówił rektor PK w czasie panelu z udziałem ukraińskich gości. – Przyjęliśmy w sumie prawie 100 studentów. Mamy teraz ponad 60 osób na budownictwie i ponad 30 na kierunku transport. Jest to unikatowy sposób kształcenia, dlatego, że na pierwszym roku kształcenie odbywa się w języku ukraińskim. Mamy kilku wykładowców na PK, którzy posługują się tym językiem. Ponieważ na uczelni technicznej kluczowym czynnikiem są przedmioty ścisłe, profesorowie z Ukrainy pomogli przygotować program kształcenia w języku ukraińskim. Jednocześnie uczymy studentów języka polskiego. Wszyscy zdali w czerwcu br. egzamin ze znajomości naszego języku, a więc na drugim roku będą już kształceni w języku polskim. Co jest ważne, kształcimy ukraińskich obywateli po to, żeby byli przygotowani w odpowiednim momencie do powrotu na Ukrainę i wsparcia firm projektowych. Otrzymacie bardzo dobrze przygotowaną kadrę, znającą normy obowiązujące w UE. Odbudowa Ukrainy będzie trwała wiele lat. Według rożnych szacunków jej koszty szacowane są na 350-400 mld dolarów. To gigantyczne projekty. Wiele firm już jest zainteresowanych tym, co my robimy na PK. Wspierają ukraińskich studentów, przyjmują ich na staże i praktyki, a równocześnie liczą na to, że ta kadra zasili ich szeregi, by mogli pojawić się na Ukrainie i wziąć udział w jej odbudowie.
Na zdjęciach poniżej uczestnicy panelu „Ukraińskie miasta w obliczu wojny. Odbudowa i przyszłość” / fot. Joanna Skowrońska
![]() |
![]() |
O 13.45 rozpocznie się dyskusja „Sztuczna inteligencja, platformy cyfrowe i media społecznościowe – czy rządzą naszym światem?”. Weźmie w niej udział przedstawiciel Politechniki Krakowskiej, dr Grzegorz Gancarzewicz z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji. Dr Gancarzewicz jest absolwentem matematyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2004 r. uzyskał stopień doktora informatyki Université Paris XI. Zajmuje się: matematyką dyskretną, teorią grafów, algorytmami i kryptografią. – Należy założyć, że rozwój sztucznej inteligencji może wpłynąć na zmniejszenie liczby specjalistów potrzebnych do wykonywania danych zawodów. Wszystkie czynności, które da się zalgorytmizować, mogą zostać przejęte przez maszynę, ale życie pisze znacznie bogatsze scenariusze niż jesteśmy w stanie to przewidzieć przy projektowaniu jakiegokolwiek algorytmu. Przykładem mogą być sprawy urzędowe. Np. jeżeli w danej sprawie urzędowej firma czy obywatel spełnia wszystkie warunki i procedury oraz dostarcza odpowiednie dokumenty, o ile są czytelne, maszyna (algorytm) jest w stanie rozpatrzeć tę sprawę i podjąć decyzję administracyjną. Natomiast w każdym niestandardowym przypadku lub w wypadku dostarczenia dokumentów napisanych odręczenie, nie będzie to możliwe. Rozpoznawanie pisma odręcznego jest bardzo trudne i zawsze wymaga ręcznej korekty – tłumaczył przed rozpoczęciem dyskusji dr Grzegorz Gancarzewicz. W panelu dyskusyjnym będą uczestniczyć także: Krzysztof Dyl, zastępca prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej; Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, dr hab. Natalia Walter, prof. UAM, Maciej Klepacki, prezes Zarządu Burda Media Polska. „Sztuczna inteligencja w biznesie. Jak algorytm pomaga zarabiać pieniądze?” – to kolejny panel z udziałem dr. Grzegorza Gancarzewicza. Dyskusja rozpocznie się o godz. 17.15. Nad tym, w jaki sposób zyskać przewagę konkurencyjną dzięki AI oraz przekonać do niej klientów i kontrahentów zastanowią się – poza dr. Gancarzewiczem – Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich, dr hab. Rafał Maciąg, prof. UJ, dr Maja Leszczyńska z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Jacek Łęgiewicz, dyrektor ds. korporacyjnych Samsung Electronics Polska Sp. z o.o., Aleksandra Jiménez, radca prawny i doradca podatkowy.
Zdjęcia z panelu dyskusyjnego „Sztuczna inteligencja, platformy cyfrowe i media społecznościowe – czy rządzą naszym światem?” / fot. Magdalena Kozień-Woźniak
![]() |
![]() |
Moderatorem panelu „Perspektywy wsparcia i rozwoju ekosystemu start-upów w Europie”, który wystartuje o godz. 13.45, będzie dr inż. Jacek Kasz – dyrektor Centrum Transferu Technologii PK, specjalista w zakresie innowacji, transferu technologii i zarządzania własnością intelektualną, wykładowca uniwersytecki i badacz. – Jest wiele definicji start-upów, ale ta najbardziej powszechna mówi, że jest to mała firma, która powstała z pieniędzy własnych, nie jest notowana na giełdzie i bazuje na innowacyjnych technologiach. Start-upy to przyszłość całego biznesu. Pamiętajmy, że duże firmy nie powstały od razu jako duże. Rodziły się jako małe start-upy. Tak więc małe, innowacyjne firmy, rozwijające się w różnej skali, są podstawą rozwoju biznesu – mówi ekspert z PK. Europejski ekosystem start-upowy w ostatnich latach przeżywał prawdziwy boom inwestycyjny, a Warszawa wyrosła w tym zakresie na regionalnego lidera. Jak wykorzystać ten sukces? Jak tworzyć polskie firmy liczące się w europejskiej, a może nawet globalnej stawce? Na te pytania będą odpowiadać uczestnicy dyskusji: David Schneider z Federalnego Stowarzyszenia Rozwoju Gospodarczego i Handlu Zagranicznego (BWA), przedstawiciel w Wielkiej Brytanii; Tytus Cytowski, założyciel Cytowski&Partners (USA); Eszter Szabó, prezes Women/Business/Angels (Węgry); Jan Jakub Cendrowski, dyrektor inQUBE Uniwersyteckiego Inkubatora Przedsiębiorczości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu; Walid Barsali, przewodniczący La French Tech Warsaw (Francja). Dr inż. Jacek Kasz został też zaproszony do udziału w dyskusji organizowanej przez „Business Insider” (7 września, godz. 8.00).
Na zdjęciu uczestnicy porannej dyskusji na temat komercjalizacji start-upów w Polsce. Od lewej: Konrad Sitnik, EEC Ventures; Marek Garniewski, prezes Zarządu Orlen VC; Artur Jankowski, prezes Zarządu Nestlé Polska; dr inż. Jacek Kasz, dyrektor CTT PK; Marcin Lis, dziennikarz „Business Insider Polska”
Zdjęcia z panelu dyskusyjnego „Perspektywy wsparcia i rozwoju ekosystemu start-upów w Europie” / fot. Joanna Skowrońska
![]() |
![]() |
![]() |
Uczestniczką panelu „Akcja Rewitalizacja – wpływ nowych projektów na obszary zdegradowane” będzie dziekan Wydziału Architektury PK dr hab. inż. arch. Magdalena Kozień-Woźniak, prof. PK, zajmująca się zagadnieniami dotyczącymi kształtowania współczesnych obiektów muzealnych, teatralnych i kultury. Założycielka Kozień Architekci. Autorka projektów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. Aby rewitalizacja była skuteczna, powinna obejmować nie tylko przestrzenie publiczne, ale przede wszystkim działania społeczne: wzmocnienie więzi sąsiedzkich i kapitału społecznego, poprawę bezpieczeństwa, przeciwdziałanie suburbanizacji oraz ożywienie lokalnej gospodarki. W ostatnich latach samorządy przeprowadziły wiele udanych procesów rewitalizacyjnych, dzięki czemu obszary zdegradowane odzyskały blask i stały się reprezentatywnymi częściami miast. Które z dotychczas zrealizowanych projektów rewitalizacyjnych mogą być pozytywnym przykładem dla kolejnych takich działań? – Bardzo ciekawym przykładem rewitalizacji jest katowicki Nikiszowiec. Cała zabytkowa dzielnica została zrewitalizowana w wyniku inicjatywy jej mieszkańców, w wyniku porozumienia, współprojektowania i współudziału. Wydaje się, że właśnie współudział społeczeństwa w projektowaniu i dyskusji nad metodami i sposobem rewitalizacji jest kluczem dla jej powodzenia – zauważa dziekan Wydziału Architektury PK prof. Magdalena Kozień-Woźniak. – W mojej opinii, rewitalizacja obszarów zdegradowanych powinna opierać się na trzech filarach. Pierwszy filar to budowanie dobrych wizji, prezentowanie mieszkańcom wizji odnowy takiego obszaru. Tu potrzebujemy profesjonalistów, ale też współudziału, współuczestniczenia w procesach projektowych. Bardzo ważnym aspektem jest również aktywizacja mieszkańców w takim procesie. Trzeci element to edukacja mieszkańców i tworzenie kadr, zarówno administracyjnych, jak i społecznych dla procesów projektowych – mówi architektka z PK. W dyskusję z udziałem prof. Magdaleny Kozień-Woźniak włączą się również: prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz, doradca Zarządu Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych "Polfa" S.A. Wojciech Wróblewski, prezes Zarządu Fundacji Projekt PL Adam Zych i poseł na Sejm RP Adam Gawęda.
Zdjęcia z panelu dyskusyjnego „Akcja Rewitalizacja – wpływ nowych projektów na obszary zdegradowane” / fot. Jacek Kasz
![]() |
![]() |
Przeczytaj:
Głos w ważnych kwestiach, czyli Politechnika Krakowska na Forum Ekonomicznym w Karpaczu
PK na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Dziś prof. Stanisław Rybicki o ochronie zasobów wodnych
(bk)
Zdjęcia portretowe / fot. Jan Zych, archiwum WA, archiwum CTT PK
{fastsocialshare}
- prof. dr hab. inż. Stanisław Gaca (WIL)
- dr hab. inż. Janusz German, prof. PK (WIL)
- prof. dr hab. inż. Jan Kazior (WIMiF)
- dr inż. arch. Barbara Zin, prof. PK
- dr inż. arch. Lukas Patric Olma
- dr inż. arch. Anna Mielnik
- dr inż. arch. Przemysław Bigaj
- mgr inż. arch. Grzegorz Twardowski
- prof. dr hab. inż. Jan Kazior
- dr hab. inż. arch. Krzysztof Bojanowski, prof. PK
- dr inż. arch. Rafał Zawisza, prof. PK
- dr hab. inż. arch. Katarzyna Łakomy, prof. PK
- mgr Katarzyna Baron-Lisiakiewicz
- dr hab. inż. arch. Katarzyna Hodor, prof. PK
- dr hab. inż. arch. Katarzyna Łakomy, prof. PK
- dr inż. arch. Miłosz Zieliński
- dr inż. arch. Anna Staniewska
- dr inż. arch. Maciej Skaza
- dr inż. arch. Miłosz Zieliński
- prof. dr hab. inż. arch. Agata Zachariasz
- dr hab. inż. arch. Beata Malinowska-Petelenz, prof. PK,
- dr inż. Przemysław Kowalski,
- dr hab. inż. arch. Mariusz Twardowski, prof. PK
- prof. dr hab. inż. arch. Tomasz Kozłowski,
- dr inż. arch. Marek Początko, prof. PK
- mgr inż. Dariusz Żelasko
- prof. dr hab. Anatolij Prykarpatski
- dr hab. inż. Paweł Pławiak, prof. PK
- dr Sylwia Dudek
- dr Marcin Wątorek
- dr hab. inż. Maciej Sułowicz, prof. PK
- dr hab. inż. Krzysztof Tomczyk, prof. PK
- dr inż. Bartosz Rozegnał
- mgr inż. Paweł Albrechtowicz
- mgr inż. Dominik Mamcarz
- dr inż. Natalia Radwan-Pragłowska
- dr inż. Małgorzata Fedorczak-Cisak
- dr inż. Katarzyna Mróz
- dr inż. Paweł Boroń
- dr hab. inż. Mariusz Kieć, prof. PK
- dr hab. inż. Agnieszka Leśniak, prof. PK
- dr hab. inż. Izabela Hager, Prof. PK
- dr inż. Jacek Magiera
- dr inż. Marian Świerczek
- dr inż. Paweł Gałek
- dr hab. inż. Izabela Hager, prof. PK
- dr hab. inż. Tomasz Tracz, prof. PK
- dr inż. Katarzyna Mróz
- dr inż. Tomasz Zdeb
- mgr inż. Mateusz Sitarz
- mgr inż. Marcin Adamczyk
- mgr inż. Krystian Brasse
- prof. dr. hab. inż. Artur Radecki-Pawlik
- prof. dr. hab. inż. Andrzej Truty
- dr hab. inż. Elżbieta Pilecka, prof. PK
- dr inż. Grażyna Gaszyńska-Freiwald
- dr inż. Mirosława Bazarnik
- dr inż. Janusz Kogut
- dr hab. Agnieszka Łuszczak, prof. PK
- prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec
- dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK
- dr hab. inż. Anna Czaplicka
- dr hab. inż. Zbigniew Mucha
- prof. dr hab. inż. Jan Taler
- prof. dr hab. inż. Dawid Taler
- dr hab. inż. Marcin Trojan, prof. PK
- dr hab. inż. Piotr Dzierwa, prof. PK
- dr hab. inż. Magdalena Jaremkiewicz, prof. PK
- dr hab. inż. Tomasz Sobota, prof. PK
- mgr inż. Katarzyna Węglarz
- mgr inż. Mariusz Granda
- mgr inż. Mateusz Marcinkowski
- prof. dr hab. inż. Jacek Schnotale
- dr hab. inż. Agnieszka Lechowska, prof. PK
- mgr Małgorzata Miśkiewicz-Dzioch
- dr hab. inż. Elżbieta Sikora, prof. PK
- dr hab. inż. Szczepan Bednarz, prof. PK
- prof. dr hab. inż. Jan Ogonowski
- dr hab. inż. Elżbieta Sikora, prof. PK
- dr inż. Elwira Lasoń
- dr inż. Małgorzata Miastkowska
- prof. dr hab. inż. Aleksander Prociak
- dr inż. Maria Kurańska
- prof. dr hab. inż. Bogdan Bochenek
- prof. dr hab. inż. Wojciech Zębala
- dr hab. inż. Aneta Liber-Kneć
- dr hab. inż. Magdalena Niemczewska-Wójcik, prof. PK
- dr inż. Justyna Miodowska
- mgr inż. Damian Brewczyński
- dr inż. Marcin Malec
- dr inż. Marcin Morawski
- dr hab. inż. Ksenia Ostrowska, prof. PK
- mgr inż. Wiktor Harmatys
- dr inż. Dariusz Karpisz
- mgr inż. Damian Brewczyński
- dr inż. Małgorzata Kuźnar
- dr inż. Marcin Grabowski
- dr Jan Bosak
- dr inż. Krzysztof Weigel-Milleret
- mgr inż. Roman Duda
- mgr inż. Ryszard Trela
- dr hab. inż. Ksenia Ostrowska, prof. PK
- dr inż. Danuta Owczarek
- dr inż. Dominik Wyszyński
- dr inż. Marcin Grabowski
- mgr inż. Konrad Kobiela
- mgr Magdalena Cora
- mgr Edyta Gałat
- mgr Izabela Kugiel-Abuhasna
- mgr Agnieszka Kamińska
7 wniosków Politechniki Krakowskiej i współpracujących z nią partnerów przemysłowych zostało wstępnie zakwalifikowanych do finansowania w tegorocznej edycji programu „Doktorat wdrożeniowy”. Zgłoszone przez PK propozycje badawcze, pozytywnie ocenione w VII edycji konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki, dotyczą tematów z dyscyplin: inżynieria materiałowa; automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne oraz inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka.
W ogłoszonych właśnie rozstrzygnięciach programu „Doktorat wdrożeniowy” wstępne finansowanie przyznano ostatecznie 174 aplikacjom polskich uczelni i instytutów (po zwiększeniu przez resort finansowania na realizację programu). Politechniczne wnioski dotyczą m.in. prac nad innowacyjnymi rozwiązaniami dla onkologii, energetyki, rynku materiałów i konstrukcji budowlanych, a także narzędzi do zarządzania infrastrukturą wodorową dla transportu, zeroemisyjnych systemów OZE dla budynków mieszkaniowych i obiektów przemysłowych czy technologii uzdatniania wody. Będą opracowywane w ramach doktoratu przez pracowników firm pod opieką naukową promotorów z PK. Tym razem projekty zakładają współpracę Politechniki Krakowskiej i takich partnerów jak: Tele-Fonika Kable S.A, 4ROBOT Sp. z o.o., Sieć Badawcza Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny, ATMAT Sp. z o.o., Simple H2 sp.z o.o, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie oraz Wodociągi M. Krakowa.
„Doktorat wdrożeniowy” to zapoczątkowany w 2017 r. program Ministerstwa Edukacji i Nauki, wspierający alternatywną – wobec akademickiej – ścieżkę uzyskania stopnia doktora. Mogą z niej korzystać osoby, które chcą połączyć karierę naukową z pracą zawodową w podmiotach pozauczelnianych – firmach, instytutach i innych. Doktorant, pod opieką dwóch opiekunów (naukowego i przemysłowego), przygotowuje rozprawę doktorską, która ma usprawnić działanie przedsiębiorstwa. Uczestnik programu „Doktorat wdrożeniowy” otrzymuje podwójne wynagrodzenie – jedno za pracę w przedsiębiorstwie, drugie w ramach stypendium z ministerstwa. Podstawowym celem programu „Doktorat wdrożeniowy” jest tworzenie warunków do rozwoju współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym a społeczno-gospodarczym.
Obecnie na Politechnice Krakowskiej realizowanych jest 71 doktoratów wdrożeniowych, które uzyskały wsparcie MEiN w ramach poprzednich naborów programu. W obecnej, VII edycji, zakwalifikowano do finansowania 174 pomysły badawcze uczelni i instytutów. Wobec dużego zainteresowania programem resort nauki zdecydował o zwiększeniu środków na jego realizację i zwiększył liczbę aplikacji początkowo zakwalifikowanych do finansowania (najpierw ze 100 do 116, a ostatecznie do 174).
Zobacz: Lista beneficjentów VII edycji programu MEiN „Doktorat wdrożeniowy”
(mas)
Fot. Canva
{fastsocialshare}

Pod hasłem „Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian” rozpoczyna się dziś XXXII Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Przedsięwzięcie od ponad 30 lat skupia liderów gospodarczych, społecznych i politycznych, a także przedstawicieli świata nauki z całego świata. W Forum Ekonomicznym udział biorą też pracownicy Politechniki Krakowskiej. Już w pierwszym dniu głos w sprawie ochrony zasobów wodnych zabierze dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, prof. Stanisław Rybicki. Panel z jego udziałem rozpocznie się o godz. 14.20.
Dostęp do czystych i bezpiecznych zasobów wodnych stanowi poważne wyzwanie dla całego świata. Zmiany klimatyczne doprowadzają to takich zjawisk jak: nagłe ulewy, powodzie, lub susze. – W tej chwili widzimy, że zjawisko suszy nasila się, a to dlatego, że zmienia się klimat na świecie. I nie wnikamy w to, co jest przyczyną – czy człowiek, czy zmiany cykliczne. Faktem jest, że zmiana Prądu Zatokowego i związane z tym zmiany w przemieszczaniu się mas powietrza powodują, że mamy okresowe susze i to jest nieuniknione – tłumaczy prof. Stanisław Rybicki.
Źródła wody coraz bardziej narażone są na wyschnięcie lub zanieczyszczenie. Czy ich niedobór może w przyszłości doprowadzić do masowych migracji lub konfliktów? Czy będzie możliwe zapewnienie dostępu do czystych i bezpiecznych źródeł wody dla każdego?Jak powinniśmy zadbać o źródła wody na poziomie państwowym i lokalnym? – Możemy zmienić uciążliwość zjawisk hydrologicznych przez odpowiedzialne gospodarowanie wodą i przywrócenie obowiązujących, a nieegzekwowanych zasad zagospodarowania przestrzennego oraz przez właściwe egzekwowanie prawa dotyczącego gospodarki wodnej – mówi dziekan WIŚiE prof. Stanisław Rybicki.
Powyższe kwestie będą przedmiotem dyskusji w ramach panelu pn. „Dawniej powódź, dziś susza. Jak chronić zasoby wodne?”, który rozpocznie się o godz. 14.20 w ramach Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Wśród prelegentów jest dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, dr hab. inż. Stanisław Rybicki, prof. PK. Oprócz niego głos w tej ważnej tematyce zabiorą: Rafał Bonter, dyrektor zarządzający i prezes Zarządu Xylem Water Solutions Polska Sp. z o. o.; Magdalena Fuk, prezes Zarządu Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich; Alicja Pawelec-Olesińska, kierownik Zespołu Ochrony Ekosystemów Wodnych, Fundacja WWF Polska; Per Stålnacke, dyrektor ds. badań, Norweski Instytut Badań nad Bioekonomią NIBIO; dr hab. Łukasz Wiejaczka, prof. Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Jan Stawnicki, zastępca dyrektora PGW Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Udział prof. Stanisława Rybickiego to ważny głos ekspercki. Zainteresowania naukowe prof. Rybickiego skupiają się przede wszystkim na wzajemnym oddziaływaniu różnych procesów technologicznych w oczyszczaniu wody i ścieków. Jest autorem opracowań dla przemysłu i kierownikiem projektów B+R (m.in. na czele zespołu wyjaśniającego przyczyny awarii warszawskiej Czajki). Absolwent Politechniki Krakowskiej. Na PK pracuje od 1986 r. W latach 1998-1999 oraz 2008-2012 był prodziekanem Wydziału Inżynierii Środowiska, a w 2016 r. objął funkcję dziekana WIŚ. Od 2019 r. dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki.
W Forum Ekonomicznym w Karpaczu wezmą też udział inni eksperci z PK: rektor prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, dziekan Wydziału Architektury dr hab. inż. arch. Magdalena Kozień-Woźniak, prof. PK, dr Grzegorz Gancarzewicz z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji oraz dyrektor Centrum Transferu Technologii PK dr inż. Jacek Kasz. Miejscem obrad jest Hotel Gołębiewski.
Zdjęcia z panelu dyskusyjnego „Dawniej powódź, dziś susza. Jak chronić zasoby wodne?”
![]() |
![]() |
Przeczytaj:
Głos w ważnych kwestiach, czyli Politechnika Krakowska na Forum Ekonomicznym w Karpaczu
(bk)
Fot. archiwum WIŚiE; Jacek Kasz
{fastsocialshare}
Politechnika Krakowska i Stowarzyszenie Polski Kongres Drogowy podpisały porozumienie o współpracy. Będą wspólnie promować nowoczesne rozwiązania i wiedzę w zakresie drogownictwa, a także współdziałać w obszarze badań naukowych, dydaktyki i szkoleń branżowych. 1 września 2023 r. umowę w tej sprawie sygnowali rektor PK prof. Andrzej Szarata i Zbigniew Kotlarek, prezes zarządu Stowarzyszenia.
W planach partnerów jest prowadzenie wspólnych projektów naukowo–badawczych, podejmowanie działań w celu opracowania technologii wytwarzania nowych produktów, w tym m.in. przygotowywanie wspólnych projektów i występowanie o ich finansowanie z funduszy narodowych i europejskich, organizowanie sympozjów, konferencji i seminariów, a także podejmowanie przedsięwzięć edukacyjnych z zakresu drogownictwa (szkoleń, studiów podyplomowych, kursów specjalistycznych). Celem współpracy jest też wymiana wiedzy i doświadczeń branżowych, wykonywanie badań i ekspertyz, a także wsparcie możliwości organizacji praktyk studenckich, staży i wizyt studyjnych.
Stowarzyszenie Polski Kongres Drogowy stanowi krajowe forum wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie polityki i praktyk dotyczących dróg i transportu drogowego. Działa jako integrator środowiska drogowego zarówno na poziomie sektora publicznego, jak i prywatnego. Jest doradcą, opiniodawcą i służy fachową pomocą w obszarze podejmowanych decyzji i działań w zakresie drogownictwa w Polsce. Działa na rzecz koordynacji działań związanych z kreowaniem postępu technicznego, wdrożeniem wymogów jakościowych, podnoszeniem kwalifikacji osób realizujących programy drogowe, przepływem informacji i wymianą doświadczeń na każdym poziomie zarządców dróg.
Ze strony Politechniki Krakowskiej współpracę ze Stowarzyszeniem koordynować będzie Katedra Dróg, Kolei i Inżynierii Ruchu Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej z kierownikiem prof. PK Mariuszem Kieciem na czele. Katedra to jeden z najmocniejszych w Polsce ośrodków eksperckiej wiedzy z obszaru budownictwa drogowego i kolejowego, projektowania geometrycznego i konstrukcji nawierzchni oraz inżynierii ruchu ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa ruchu oraz oddziaływania na środowisko.
(m)
fot. Anna Warczak
{fastsocialshare}


Małopolska otrzymała specjalne wyróżnienie Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2024. Region został nagrodzony m.in. ze względu na planowane działania dotyczące współpracy z ukraińskimi instytucjami otoczenia biznesu, przedsiębiorcami oraz wsparcia Ukrainy w jej odbudowie po zakończeniu konfliktu zbrojnego. Jury doceniło także partnerstwo regionalne i zaangażowanie wielu instytucji w działania służące wzmacnianiu potencjału biznesowego i innowacyjnego Małopolski. W zakresie wspierania rozwoju przedsiębiorczości regionu od wielu lat ważną rolę ogrywa Politechnika Krakowska.
Specjalne wyróżnienie Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości (ERP) 2024 zostało przyznane jednogłośnie decyzją wszystkich członków jury, reprezentujących najważniejsze europejskie instytucje. Małopolska jest więc pierwszym regionem w Europie, który został nagrodzony w ten sposób, będąc jednocześnie regionem posiadającym już tytuł ERP. Małopolska została nim nagrodzona w 2016 r., jako pierwszy polski region, który otrzymał ten tytuł. Warto podkreślić, że w konkursie Europejski Region Przedsiębiorczości, nagradzane są regiony i miasta posiadające przyszłościowe wizje rozwoju i wspierania przedsiębiorczości oraz efektywnie wykorzystujące środki publiczne na rzecz rozwoju gospodarczego. Złożona w konkursie aplikacja Małopolski jest swego rodzaju strategią rozwoju przedsiębiorczości na najbliższe lata. Zostały do niej dołączone deklaracje poparcia od 22 instytucji, w tym np. przedstawicieli uczelni.
Małopolska została m.in. doceniona za planowane działania związane ze współpracą z ukraińskimi instytucjami otoczenia biznesu i przedsiębiorcami. Na aspekt ten zwrócił uwagę marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski w liście do rektora Politechniki Krakowskiej, prof. dr. hab. inż. Andrzeja Szaraty. – Niewątpliwie, dzięki wykwalifikowanym pracownikom instytucji otoczenia biznesu, uczelni i przedsiębiorstw z Małopolski, nasz region jest gotowy pełnić rolę ośrodka europejskiej wiedzy dla ukraińskiego biznesu, tak, aby wspierać odbudowę gospodarki Ukrainy po zakończeniu konfliktu zbrojnego – napisał Witold Kozłowski.
Przez ostatnie lata region zgromadził ogromny pakiet wiedzy i doświadczeń, m.in. z zakresu wdrażania funduszy europejskich, budowania ekosystemu przedsiębiorczości, tworzenia strategii innowacji, pozyskiwania inwestorów i partnerów. Potencjał województwa wzmacniają też szkoły wyższe z Krakowem, jako dużym ośrodkiem akademickim na czele. Dostęp do zaplecza badawczego oraz wiedzy eksperckiej jest nie do przecenienia. Sama infrastruktura Politechniki Krakowskiej pozwala rozwijać badania i świadczyć usługi związane z innowacyjnymi rozwiązaniami dla wielu gałęzi przemysłu. Na kampusach PK powstają najnowocześniejsze ośrodki badawcze, również przy wsparciu Województwa Małopolskiego. Takim przykładem jest Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. Powstanie LAŚ było możliwe dzięki środkom unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnemu Województwa Małopolskiego. Laboratorium pozwoli specjalistom z PK na prowadzenie badań, ekspertyz i analiz dotyczących m.in. przewietrzania miast, transportu zanieczyszczeń, dynamicznego oddziaływania na smog, systemów wymiany i regeneracji powietrza. Wyniki badań prowadzonych w LAŚ dostarczą także planistom i projektantom wiedzy przydatnej do projektowania nowych osiedli lub modernizacji istniejących czy wznoszenia wysokich budynków.
Nie bez znaczenia są również silne relacje PK z uczelniami ukraińskimi, w tym wspólne projekty. W odpowiedzi na agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, społeczność politechniczna włączyła się w wiele działań pomocowych. Zaoferowano również – unikatowe w skali kraju – studia inżynierskie w języku ukraińskim na kierunkach budownictwo i transport, realizowanych przez Wydział Inżynierii Lądowej. Studenci, którzy w zeszłym roku rozpoczęli naukę, otrzymują rzetelne wykształcenie, zgodne ze standardami otwierającymi drogę do pracy w dowolnym kraju Unii Europejskiej. Wielu ukraińskich studentów wyraża zamiar powrotu do swego kraju, gdzie wysoko wykwalifikowani specjaliści będą bardzo potrzebni. Postanowiono więc, że po drugim roku studiów, studenci z Ukrainy zostaną przygotowani do pracy według standardów obowiązujących także na tamtejszym rynku budowlanym.
Na każdym wydziale Politechniki Krakowskiej można spotkać przykłady polsko-ukraińskiej współpracy, np. w obszarze wspólnie prowadzonych badań, które mogą istotnie wesprzeć gospodarkę naszego wschodniego sąsiada. Liczne kontakty łączą pracowników Wydziału Architektury z architektami ukraińskimi, czy pracowników Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki ze specjalistami z Ukrainy. Ważne miejsce w tej współpracy zajął projekt dydaktyczny „Katamaran”, prowadzony wspólnie przez PK i WIMiF z Politechniką Lwowską. Jego celem było przygotowanie podstaw do uruchomienia wspólnych studiów II stopnia z podwójnym dyplomowaniem. Program rozpoczął się 1 października 2019 r. Był zaplanowany na półtora roku, ale pojawienie się w Polsce w pierwszych miesiącach 2020 r. pandemii koronawirusa utrudniło realizację przedsięwzięcia. Ministerstwo Edukacji i Nauki wzięło pod uwagę te okoliczności i wyraziło zgodę na przedłużenie programu. Ostatecznie „Katamaran” dobiegł końca 30 września 2021 r. W efekcie do MEiN trafił wniosek o wyrażenie zgody na otwarcie kierunku wspólnego dla studentów Politechniki Lwowskiej i Politechniki Krakowskiej. Resort wyraził zgodę i Senat PK podjął uchwałę w sprawie uruchomienia kierunku w roku akademickim 2023/2024, w semestrze letnim (od lutego).
Wykłady naukowców z Ukrainy czy seminarium poświęcone odbudowie ukraińskich miast, które w styczniu br. odbyło się na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej pn. „Rola współpracy międzyregionalnej w procesie odbudowy miast Ukrainy – nauka, innowacyjność i biznes” to kolejne przykłady kooperacji Politechniki Krakowskiej z instytucjami naukowymi z Ukrainy i zaangażowania w pomoc dla wschodniego sąsiada. Na początku lipca rektor PK prof. Andrzej Szarata odwiedził Politechnikę Lwowską, gdzie m.in. omawiał nowe formy współpracy obydwu uczelni.
(jg, bk, lp)
{fastsocialshare}

O dokonaniach zdolnej i ambitnej doktorantki z Politechniki Krakowskiej, mgr inż. Dagmary Słoty, można przeczytać w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Polskiego”. Badaczka opracowała innowacyjne rozwiązania dotyczące chirurgii i medycyny regeneracyjnej tkanki kostnej, które w perspektywie wpłyną na poprawę komfortu leczenia pacjentów. – Najpierw metodą żmudnych prób laboratoryjnych doktorantka na bazie komercyjnie dostępnych preparatów polimerowych oraz ceramiki, którą sama zsyntezowała, opracowała zupełnie nowy materiał. Zawierał fosforany wapnia oraz naturalne i sztuczne polimery. Dawało się z niego swobodnie przygotować odpowiedni implant potrzebny do regeneracji tkanki kostnej […]. Drugi etap badań – i w zasadzie drugi wynalazek – Dagmary Słoty był równie ambitny. Chodziło mianowicie o opracowanie substancji służącej do pokrywania plastikowych lub metalowych implantów medycznych (ortopedycznych, czaszkowych, kostnych) wszczepianych chorym – możemy przeczytać w krakowskiej gazecie.
Paweł Stachnik, autor artykułu poświęconego Dagmarze Słocie, skupia się na wyjaśnieniu czytelnikom nowatorskiego charakteru dokonań młodej naukowczyni z Politechniki Krakowskiej. Doktorantka współpracująca z prof. Agnieszką Sobczak-Kupiec z Katedry Inżynierii Materiałowej Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki PK, znalazła się w tym roku w gronie laureatów XIII Ogólnopolskiego Konkursu „Student-Wynalazca”. Została nagrodzona za dwa osiągnięcia naukowe: „Sposób otrzymywania kompozytu o osnowie polimerowej zawierającej hydroksyapatyt i kompozyt o osnowie polimerowej zawierającej hydroksyapaty” oraz „Sposób otrzymywania dwuwarstwowej bioaktywnej powłoki kompozytowej i dwuwarstwowa bioaktywna powłoka kompozytowa”. Jak możemy przeczytać w „Dzienniku Polskim”, stworzenie nowego materiału implantowego nie było łatwe. – Chodziło o to, by – choć przecież sztuczny – jak najbardziej przypominał naturalną kość, miał odpowiednią wytrzymałość, dobrze reagował z tkankami i płynami ustrojowymi człowieka. Badaczka testowała go w sztucznym osoczu, krwi i ślinie, obserwując reakcje i sprawdzając, czy nie zmieniają się niekorzystnie jego właściwości. Czy materiał nie staje się kruchy, czy nie pęcznieje, czy nie dochodzi do zakwaszenia środowiska itd. Wszystkie próby wypadły pozytywnie, produkt spełniał założone wymagania – pisze Paweł Stachnik.
Ambitne było również przedsięwzięcie, polegające na opracowaniu substancji służącej do pokrywania plastikowych lub metalowych implantów medycznych wszczepianych chorym. – Powłoka taka, o odpowiednim składzie chemicznym i strukturze fizycznej, ułatwia przyjęcie się implantu i ogranicza możliwość odrzucenia go przez organizm. Badaczka starała się, żeby substancja dobrze trzymała się metalowej i plastikowej powierzchni, nie była toksyczna, a dobrze przyjmowała się w ciele. Polimerowo-ceramiczna powłoka powstała w postaci substancji płynnej, która utwardza się pod wpływem światła ultrafioletowego – tłumaczy autor artykułu. Głównym założeniem badaczki z Politechniki Krakowskiej było również to, aby powłoka działała jak nośnik leków, a więc sama uwalniała w organizmie pacjenta odpowiednie substancje.
Z artykułu w „Dzienniku Polskim” dowiemy się także o zainteresowaniach naukowych i planach Dagmary Słoty. Dodajmy, że nagrodą dla laureatów konkursu „Student-Wynalazca”, wśród których znalazła się doktorantka z PK, była możliwość zaprezentowania osiągnięć naukowych podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie – Geneva Inventions 2023. Mgr inż. Dagmara Słota wraz z mgr inż. Magdaleną Bańkosz za zaprezentowanie wynalazku dotyczącego biomateriału na implanty kości otrzymały w Genewie srebrny medal. Warto wspomnieć, że Dagmara Słota jest absolwentką biotechnologii na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Przez rok studiowała także na Technische Universität Hamburg.
Na zdjęciu, mgr inż. Dagmara Słota podczas Wirtualnego Dnia Otwartego na PK w 2022 r. / fot. Jan Zych
{fastsocialshare}

Dobiega końca tegoroczna rekrutacja na Politechnikę Krakowską. Ostateczne wyniki poznany pod koniec września. Już pierwsze postępowania kwalifikacyjne pokazały, że politechniczne kierunki cieszą się popularnością wśród kandydatów na studia. Na niektórych kierunkach dostępne są jeszcze pojedyncze wolne miejsca. To ostatnia szansa, żeby dołączyć do grona studentów PK.
Na większość kierunków stacjonarnych kandydaci mogą rejestrować się do 18 września. Inny harmonogram dotyczy studiów artystycznych. Na architekturę krajobrazu można rejestrować się do 10 września, a na inżynierię wzornictwa przemysłowego do 11 września. Warto pamiętać, że na te dwa kierunki wymagane jest portfolio, które składa się drogą elektroniczną. Nieco więcej czasu na dokonanie elektronicznej rejestracji maja kandydaci na studia niestacjonarne. Mogą się oni rejestrować do 19 września br.

W letniej rekrutacji na studia na rok akademicki 2023/2024 Politechnika Krakowska przygotowała na studiach I stopnia stacjonarnych i niestacjonarnych łącznie 4 tys. miejsc. Na zainteresowanych studiami na Politechnice Krakowskiej czekają jeszcze miejsca na: architekturze krajobrazu (kierunek można studiować również w języku angielskim), elektrotechnice i automatyce, informatyce w inżynierii komputerowej, budownictwie (studia dostępne zarówno w języku polskim, jak i angielskim), transporcie, fizyce technicznej, inżynierii materiałowej, nanotechnologiach i nanomateriałach, energetyce, inżynierii i gospodarce wodnej, inżynierii środowiska, odnawialnych źródłach energii i infrastrukturze komunalnej, biotechnologii, inżynierii chemicznej i procesowej, technologii chemicznej, automatyce i robotyce, inżynierii bezpieczeństwa, inżynierii medycznej, inżynierii produkcji, inżynierii wzornictwa przemysłowego, mechanice i budowie maszyn (również w języku angielskim), pojazdach samochodowych, środkach transportu i logistyce, gospodarce przestrzennej oraz inżynierii czystego powietrza oraz informatyce (na tym kierunku wolne miejsca dostępne są już tylko na studiach niestacjonarnych).
Dostępne w ofercie PK kierunki studiów zapewniają dobrą pozycję na rynku pracy, bowiem studenci zdobywają cenione przez pracodawców kompetencje zawodowe. Wiedzę i umiejętności specjalistyczne zyskują oni także dzięki szeroko zakrojonej współpracy Politechniki Krakowskiej z różnymi znanymi firmami. Studenci mają również dostęp do bogatej infrastruktury badawczej i dydaktycznej uczelni, w tym nowoczesnych laboratoriów, w których testowane są najnowsze technologie.
Swoje zainteresowania naukowe studenci Politechniki Krakowskiej mogą rozwijać w licznych kołach naukowych działających na wszystkich wydziałach. Realizowane przez nie projekty mają szansę na dofinansowanie w ramach konkursu organizowanego przez FutureLab PK. Uczelnia słynie też z szerokiego pakietu wsparcia dla swoich studentów. Stworzyła w ostatnich latach specjalne programy stypendialne, którymi nagradza najlepszych i najbardziej aktywnych studentów i to już od I roku studiów.
Politechnika Krakowska wyróżnia się też atmosferą. Wspólne spędzanie przerw w akademickich murach, działanie w różnych studenckich organizacjach czy różnego typu wydarzenia (np. koncerty, bale, rajd czy wspólne wyjazdy) tworzą wspomnienia i przyjaźnie na całe życie. Zapewne wielu z obecnych studentów PK mogłoby to potwierdzić. Przy okazji przypominamy absolwentom studiów licencjackich i inżynierskich, że trwa rejestracja kandydatów na studia II stopnia na Politechnice Krakowskiej. Prowadzona jest ona na semestr zimowy roku akademickiego 2022/2023 i odbywa się tylko na niektóre kierunki studiów. Kandydaci mogą się rejestrować na kierunki prowadzone w trybie niestacjonarnym – budownictwo, elektrotechnikę i automatykę, energetykę, informatykę, inżynierię materiałową, inżynierię środowiska, transport – oraz stacjonarnym: fizykę techniczną w języku angielskim, geoinformatykę, informatykę (zarówno w języku polskim, jak i angielskim) oraz matematykę. Rejestracji w Systemie Rekrutacyjnym można dokonać do 12 września br., do godz. 14.00.
Przed nami ostatnie tygodnie rekrutacji na Politechnikę Krakowską. To doskonały moment, by odwiedzić Portal Rekrutacyjny PK. Można tam znaleźć niezbędne informacje dotyczące zasad rekrutacji, harmonogramów prac poszczególnych komisji rekrutacyjnych, kierunków studiów, wymaganych dokumentów, a przede wszystkim dokonać rejestracji na studia i zostać studentem Politechniki Krakowskiej.
{fastsocialshare}

Elektroniczna rejestracja do Szkoły Doktorskiej Politechniki Krakowskiej na rok akademicki 2023/2024 zaczęła się 23 sierpnia i potrwa do 4 września. Kandydaci mają do wyboru kształcenie w dyscyplinach: architektura i urbanistyka; automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne; informatyka techniczna i telekomunikacja; inżynieria chemiczna; inżynieria lądowa, geodezja i transport; inżynieria materiałowa; inżynieria mechaniczna; inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Szczegółowe informacje dotyczące zasad rekrutacji do Szkoły Doktorskiej można znaleźć tutaj.
Proces rekrutacji do Szkoły Doktorskiej PK został podzielony na trzy etapy. Pierwszym z nich jest elektroniczna rejestracja oraz wniesienie opłaty za przeprowadzenie rekrutacji w wysokości 200 zł. Zgodnie z harmonogramem, kandydaci zostaną do 7 września powiadomieni za pomocą systemu elektronicznej rejestracji o dopuszczeniu do dalszego postępowania kwalifikacyjnego. W drugim etapie rekrutacji należy złożyć wymagane dokumenty w formie papierowej. Ich wykaz został podany na stronie internetowej.
Kolejnym – trzecim krokiem – będzie kwalifikacja z zakresu merytorycznego na podstawie egzaminu, który odbędzie się 11 września, a także rozmowy kwalifikacyjnej zaplanowanej na 12 września. Informacje o dokładnej godzinie i miejscu dla poszczególnych dyscyplin zostaną podane do 7 września na stronie internetowej Szkoły Doktorskiej PK. Ogłoszenie listy osób przyjętych do SD PK wraz z listą rankingową nastąpi do 14 września. Składanie oświadczeń potwierdzających podjęcie kształcenia w Szkole Doktorskiej będzie możliwe między 18 a 20 września.
Nie zwlekaj! Wybierz Szkołę Doktorską PK i kontynuuj naukową drogę na na jednej z najlepszych uczelni w Polsce.
Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej PK
{fastsocialshare}

5000 gości, wśród nich przedstawiciele Politechniki Krakowskiej z rektorem prof. Andrzejem Szaratą na czele, 6 sesji plenarnych, kilkaset debat – tak zapowiada się XXXII edycja Forum Ekonomicznego, które pod hasłem „Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian” odbędzie się w Karpaczu, w dniach 5-7 września. Eksperci Politechniki Krakowskiej zabiorą głos w debatach dotyczących kluczowych zagadnień i problemów współczesności, m.in. odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych, wpływu sztucznej inteligencji na naszą codzienność, ochrony zasobów wodnych oraz rewitalizacji obszarów zdegradowanych.
Już ponad 30 lat przedsięwzięcie pn. Forum Ekonomiczne skupia liderów gospodarczych, społecznych i politycznych, a także przedstawicieli świata nauki, pochodzących z ponad 60 krajów świata, którzy w jednym miejscu mają okazję podzielić się swoimi doświadczeniami w wielu omawianych kwestiach. Charakterystyczny klimat spotkania sprzyja rozwojowi szeroko rozumianej współpracy, zarówno międzynarodowej jak i pomiędzy różnymi sektorami gospodarki oraz przemysłu, a także biznesu.
– Politechnika Krakowska jako poważna instytucja naukowa i kuźnia przyszłych inżynierów, obecna jest wszędzie tam, gdzie dyskutuje się o ważnych sprawach. Nasi eksperci i praktycy na co dzień odpowiadają na wyzwania i potrzeby współczesnego świata, a infrastruktura laboratoryjna wspomaga przemysł i przedsiębiorców. Dlatego nie mogło nas zabraknąć podczas tak ważnego przedsięwzięcia, jakim jest Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Wierzymy, że nasz głos w tak ważnych kwestiach, jak odbudowa i przyszłość ukraińskich miast, czy wpływ sztucznej inteligencji na społeczeństwo będzie słyszany i wspomoże poszukiwanie skutecznych rozwiązań – mówi prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej.
Miejscem obrad będzie Hotel Gołębiewski w Karpaczu. W ramach tegorocznej edycji wydarzenia zaplanowano Forum Bezpieczeństwa, Forum Cyberbezpieczeństwa, Forum Energetyczne, Forum Innowacji, Forum Ochrony Zdrowia, Forum Regionów, Forum Ukraińskie. Inne ścieżki tematyczne w ramach to: Biznes i Zarządzanie, Europa i Świat, Inwestycje i Rozwój, Media i Komunikacja, Nowa Gospodarka, Polityka Międzynarodowa, Polonijne Forum Ekonomiczne, Społeczeństwo, Zrównoważony Rozwój. Organizatorem Forum w Karpaczu jest Fundacja lnstytut Studiów Wschodnich.
Politechnikę Krakowską podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu będzie reprezentował rektor prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, a udział w panelach dyskusyjnych wezmą też dziekan Wydziału Architektury dr hab. inż. arch. Magdalena Kozień-Woźniak, prof. PK, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki dr hab. inż. Stanisław Rybicki, prof. PK, dr Grzegorz Gancarzewicz z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji oraz dyrektor Centrum Transferu Technologii PK dr inż. Jacek Kasz.
Uczestnicy debat podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu:
Prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata
Rektor Politechniki Krakowskiej od maja 2023 r. W latach 2019-2023 dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej. Specjalista w zakresie inżynierii lądowej i transportu. Przewodniczący Rady Programowej ds. Rozwoju Systemu Transportowego Miasta Krakowa oraz Rady Naukowej Stowarzyszenia Euroregion Karpacki. Członek Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji przy Prezydencie RP.
Panele dyskusyjne:
Transport współdzielony a wykluczenie transportowe (6 września, godz. 11.10)
Gospodarka oparta na danych: jakie korzyści dla konsumentów i rozwoju społeczno-gospodarczego? (6 września, godz. 14.55)
Transport idealny – jak stworzyć wygodny, szybki i zielony środek komunikacji? (6 września, godz. 16.05)
Ukraińskie miasta w obliczu wojny. Odbudowa i przyszłość (7 września, godz. 12.35)
Dr hab. inż. arch. Magdalena Kozień-Woźniak, prof. PK
Dziekan Wydziału Architektury od 1 stycznia 2021 r. Zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi kształtowania współczesnych obiektów muzealnych, teatralnych i kultury. Zasiada w Radzie Doskonałości Naukowej, Komisji Urbanistyki i Architektury PAN w Krakowie, Radzie Naukowej Euroregion Karpacki Polska, Gdańskiej Radzie Architektury. Założycielka Kozień Architekci. Autorka projektów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu.
Panel dyskusyjny:
Akcja Rewitalizacja – wpływ nowych projektów na obszary zdegradowane (7 września, godz. 17.15)
Dr hab. inż. Stanisław Rybicki, prof. PK
Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej od 2016 r. Autor opracowań dla przemysłu i kierownik projektów B+R (m.in. na czele zespołu wyjaśniającego przyczyny awarii warszawskiej Czajki). Inżynier budownictwa, technolog wody i ścieków, ekspert gospodarki obiegu zamkniętego.
Panel dyskusyjny:
Dawniej powódź, dziś susza. Jak chronić zasoby wodne? (5 września, godz. 14.20)
Dr Grzegorz Gancarzewicz
W 1993 r. uzyskał tytuł magistra na kierunku matematyka na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 2004 r. stopień doktora informatyki Université Paris XI. Zajmuje się: matematyką dyskretną, teorią grafów, algorytmami i kryptografią. Zatrudniony na Politechnice Krakowskiej, a wcześniej na Akademii Górniczo-Hutniczej i Université Paris Descartes.
Panele dyskusyjne:
Sztuczna inteligencja, platformy cyfrowe i media społecznościowe – czy rządzą naszym światem? (7 września, godz. 13.45)
Sztuczna inteligencja w biznesie. Jak algorytm pomaga zarabiać pieniądze? (7 września, godz. 17.15)
Dr inż. Jacek Kasz
Od 2018 r. dyrektor Centrum Transferu Technologii PK. Specjalista w zakresie innowacji, transferu technologii i zarządzania własnością intelektualną. Dyrektor biznesowy z bogatym doświadczeniem w korporacjach globalnych i regionalnych. Piastował stanowisko dyrektora generalnego i członka Zarządu RR Donnelley Europe. Wykładowca uniwersytecki i badacz. Piastował stanowiska adiunkta i profesora Fulbrighta na uniwersytetach w Polsce, USA, Niemczech i Norwegii.
Panel dyskusyjny:
„Perspektywy wsparcia i rozwoju ekosystemu start-upów w Europie” (7 września, godz. 13.45)
Co z terenami podmiejskimi i wiejskimi, które – w dużej mierze – pozostawiono w latach 90. bez transportu zbiorowego, zamykając połączenia autobusowe i kolejowe jako nierentowne? Jakie działania należy podjąć, by położyć kres transportowej nierówności i tym samym zadbać o zrównoważony rozwój regionalny? Na te pytania spróbują odpowiedzieć 6 września uczestnicy dyskusji pt. „Transport współdzielony a wykluczenie transportowe”, w której weźmie udział rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata. Obok rektora PK, zaplanowano udział: Magdaleny Mazur, szefowej Zespołu ds. Polityk Publicznych PL CZ HU SK w Bolt; Andrzeja Bittela, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury; Mirosława Suchonia, posła na Sejm RP; Marka Kwiatkowskiego, starosty nowosądeckiego; Marcela Klinowskiego, wiceprezesa Zarządu POLREGIO S.A. Dyskusję poprowadzi Paweł Bednarz, redaktor naczelny AutoElectroMoto.pl. Prof. Andrzej Szarata, prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut, kierownik Zakładu Makroekonomii i Ekonomii Sektora Publicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie dr Piotr Maszczyk oraz Kuba Kiwior, Regional Managing Director CEE w Visa, zastanowią się m.in. nad tym, jak mówić o rozwiązaniach opartych na danych, aby budować zaufanie i pokazywać konsumentom korzyści z gospodarki opartej na danych? (panel: „Gospodarka oparta na danych: jakie korzyści dla konsumentów i rozwoju społeczno-gospodarczego?”).
Głosu Politechniki Krakowskiej nie zabranie w niezwykle ważnym panelu pn. „Ukraińskie miasta w obliczu wojny. Odbudowa i przyszłość”. Koordynacja wspólnych wysiłków z partnerami, gotowymi udostępnić swoje zasoby jest niezbędna dla zapewnienia skutecznej i zrównoważonej odbudowy ukraińskich miast. Co należy zrobić, aby zapewnić przekazanie wiedzy na temat budowania zdolności, dobrych rządów i pomocy technicznej? Zastanowią się nad tym prof. Andrzej Szarata oraz goście z Ukrainy: mer Trościańca Yuriy Bova, mer Równego Oleksandr Tretiak, zastępca przewodniczącego Dniepropietrowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Iryna Hrytsai oraz Vitaliy Bielobrov, zastępca mera Chersonia. Dyskusję poprowadzi Sergiy Zamidra, zastępca przewodniczącego Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Jednostek Samorządu Terytorialnego w Ukrainie.
W czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu, rektor Politechniki Krakowskiej wystąpi też w roli moderatora jednego z paneli: „Transport idealny – jak stworzyć wygodny, szybki i zielony środek komunikacji?”. Wraz ze zmianami klimatycznymi i wynikającą z tego transformacją energetyczną oraz zmianami funkcjonowania społeczeństw, wzrasta potrzeba znalezienia odpowiedniego środka transportu dostosowanego do dzisiejszych wyzwań. Czy stać nas na nowoczesne i zielone środki komunikacji? W jakim kierunku powinien rozwijać się transport? Do udziału w panelu zaproszono m.in.: Ralpha Gambettę, sekretarza generalnego Calypso Networks Association (Belgia); Alvina Gajadhura, głównego inspektora transportu drogowego; Andrzeja Massela, dyrektora Instytutu Kolejnictwa; Grzegorza Kurdziela, członka Zarządu, dyrektor ds. operacyjnych w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.; Christiana Wikströma, ministra infrastruktury w rządzie Wysp Alandzkich (Finlandia).
Nowe technologie, w tym sztuczna inteligencja, zmieniają diametralnie codzienne życie, w tym biznes. Uczestnicy panelu „Sztuczna inteligencja w biznesie. Jak algorytm pomaga zarabiać pieniądze?”, a wśród nich dr Grzegorz Gancarzewicz z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK, zastanowią się, jak zyskać przewagę konkurencyjną dzięki AI oraz w jaki sposób przekonać do niej klientów i kontrahentów. Do udziału w dyskusji zaproszeni zostali Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich, dr hab. Rafał Maciąg, prof. UJ, dr Maja Leszczyńska z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Jacek Łęgiewicz, dyrektor ds. korporacyjnych Samsung Electronics Polska Sp. z o.o., Aleksandra Jiménez, radca prawny i doradca podatkowy. Dr Gancarzewicz zabierze również głos w panelu „Sztuczna inteligencja, platformy cyfrowe i media społecznościowe – czy rządzą naszym światem?”. W dyskusji mają uczestniczyć Krzysztof Dyl, zastępca prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej; Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, dr hab. Natalia Walter, prof. UAM, Maciej Klepacki, prezes Zarządu Burda Media Polska.
W dyskusji dotyczącej zasobów wodnych weźmie udział dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki dr hab. inż. Stanisław Rybicki, prof. PK. Dostęp do czystych i bezpiecznych zasobów wodnych stanowi poważne wyzwanie dla całego świata. Zmiany klimatyczne doprowadzają to takich zjawisk jak: nagłe ulewy, powodzie lub susze. Źródła wody coraz bardziej narażone są na wyschnięcie i zanieczyszczenie. Czy ich niedobór może w przyszłości doprowadzić do masowych migracji lub konfliktów? Jak powinniśmy zadbać o źródła wody na poziomie państwowym i lokalnym? Na te pytania – oprócz prof. Rybickiego – w panelu „Dawniej powódź, dziś susza. Jak chronić zasoby wodne?”, spróbują odpowiedzieć: Rafał Bonter, dyrektor zarządzający i prezes Zarządu Xylem Water Solutions Polska Sp. z o. o.; Magdalena Fuk, prezes Zarządu Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich; Alicja Pawelec-Olesińska, kierownik Zespołu Ochrony Ekosystemów Wodnych, Fundacja WWF Polska; Per Stålnacke, dyrektor ds. badań, Norweski Instytut Badań nad Bioekonomią NIBIO; dr hab. Łukasz Wiejaczka, prof. Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Jan Stawnicki, zastępca dyrektora PGW Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Uczestniczką panelu „Akcja Rewitalizacja – wpływ nowych projektów na obszary zdegradowane” będzie dziekan Wydziału Architektury PK dr hab. inż. arch. Magdalena Kozień-Woźniak, prof. PK. Aby rewitalizacja była skuteczna, powinna obejmować nie tylko przestrzenie publiczne, ale przede wszystkim działania społeczne: wzmocnienie więzi sąsiedzkich i kapitału społecznego, poprawę bezpieczeństwa, przeciwdziałanie suburbanizacji oraz ożywienie lokalnej gospodarki. W ostatnich latach samorządy przeprowadziły wiele udanych procesów rewitalizacyjnych, dzięki czemu obszary zdegradowane odzyskały blask i stały się reprezentatywnymi częściami miast. Które z dotychczas zrealizowanych projektów rewitalizacyjnych mogą być pozytywnym przykładem dla kolejnych takich działań? W dyskusję włączą się m.in. prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz, doradca Zarządu Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych "Polfa" S.A. Wojciech Wróblewski, prezes Zarządu Fundacja Projekt PL Adam Zych.
„Perspektywy wsparcia i rozwoju ekosystemu start-upów w Europie” – panel pod takim tytułem będzie moderował podczas Forum dyrektor Centrum Transferu Technologii PK dr inż. Jacek Kasz. Europejski ekosystem start-upowy w ostatnich latach przeżywał prawdziwy boom inwestycyjny, a Warszawa wyrosła w tym zakresie na regionalnego lidera. Jak wykorzystać ten sukces? Jak tworzyć polskie firmy liczące się w europejskiej, a może nawet globalnej stawce? Na te pytania będą odpowiadać uczestnicy dyskusji: David Schneider z Federalnego Stowarzyszenia Rozwoju Gospodarczego i Handlu Zagranicznego (BWA), przedstawiciel w Wielkiej Brytanii; Tytus Cytowski, założyciel Cytowski&Partners (USA); Eszter Szabó, prezes Women/Business/Angels (Węgry); Jan Jakub Cendrowski, dyrektor inQUBE Uniwersyteckiego Inkubatora Przedsiębiorczości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu; Walid Barsali, przewodniczący La French Tech Warsaw (Francja). Dr inż. Jacek Kasz został też zaproszony do udziału w dyskusji organizowanej przez „Business Insider” (7 września, godz. 8.00).
(bk)
Czytaj:
PK na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Dziś prof. Stanisław Rybicki o ochronie zasobów wodnych
Ostatni dzień Forum Ekonomicznego w Karpaczu – debaty z udziałem rektora i pracowników PK
Fot. Jan Zych, archiwum WA, archiwum WIŚiE, archiwum CTT PK
{fastsocialshare}
- prof. dr hab. inż. Krzysztof Pielichowski (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej)
- prof. dr hab. inż. Dariusz Bogdał (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej)
- prof. dr hab. inż. Jan Taler (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki)
- prof. dr hab. inż. Jarosław Handzlik (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej)
- dr Marek Malinowski (Wydział Informatyki i Telekomunikacji)
- prof. dr hab. inż. Dawid Taler (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki)
- dr hab. inż. Lesław Bieniasz, prof. PK (Wydział Informatyki i Telekomunikacji)
- dr hab. inż. Sławomir Wybraniec, prof. PK (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej)
- prof. dr hab. inż. Aleksander Muc (Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki)
- dr hab. inż. Radomir Jasiński, prof. PK (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej)
- dr hab. inż. Paweł Pławiak, prof. PK (Wydział Informatyki i Telekomunikacji)
- prof. dr hab. inż. Krzysztof Pielichowski (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej)
- prof. dr hab. inż. Dawid Taler (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki)
- prof. dr hab. inż. Jan Taler (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki)
- dr hab. inż. Izabela Hager, prof. PK (Wydział Inżynierii Lądowej)
- prof. dr hab. inż. Edyta Plebankiewicz (Wydział Inżynierii Lądowej)
- prof. dr hab. inż. Aleksander Prociak (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej)
- dr hab. inż. Radomir Jasiński, prof. PK (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej)
- prof. dr hab. inż. Dariusz Bogdał (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej)
- prof. dr hab. Stanisław Drożdż (Wydział Informatyki i Telekomunikacji)
- dr hab. inż. Sławomir Wybraniec, prof. PK (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej)
- dr hab. inż. Jacek Pietraszek, prof. PK (Wydział Mechaniczny)
- prof. dr hab. inż. Aleksander Muc (Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki)
- dr Marek Malinowski (Wydział Informatyki i Telekomunikacji)
Dr inż. Maciej Thomas z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej znalazł się wśród laureatów konkursu MINIATURA 7. Otrzyma wsparcie finansowe na projekt wstępnych badań nad syntezą politiowęglanu sodu i oceną możliwości jego zastosowania do usuwania wybranych metali ciężkich z roztworów wodnych. Rozstrzygnięcia czwartej rundy konkursu Miniatura przedstawiło Narodowe Centrum Nauki. W tym rozdaniu 71 naukowców przeprowadzi badania wstępne i pilotażowe, kwerendy, staże naukowe i wyjazdy badawcze lub konsultacyjne o łącznej wartości niemal 2,7 mln zł. W grupie nauk ścisłych i technicznych plany badawcze zrealizuje 21 naukowców.
Badania dr inż. Macieja Thomasa z Katedry Technologii Środowiskowych WIŚiE PK mogą w przyszłości przyczynić się do rozwiązania bardzo aktualnego i poważnego problemu – zanieczyszczeń środowiska naturalnego metalami ciężkimi. Są one wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, w tym w metalurgii, elektrotechnice, elektronice, przy produkcji obwodów drukowanych, a także w galwanotechnice. W przypadku nieefektywnego oczyszczania ścieków przemysłowych, mogą się one przedostawać do urządzeń kanalizacyjnych, oczyszczalni ścieków, a następnie do środowiska naturalnego. Ze względu na ich toksyczne właściwości, muszą być skutecznie usuwane ze ścieków u źródła tj. w zakładowych oczyszczalniach ścieków.
– Planowane w ramach projektu działanie naukowe dotyczyć będzie syntezy politiowęglanu sodu i wieloaspektowej oceny możliwości jego zastosowania do usuwania metali ciężkich z roztworów wodnych – mówi dr inż. Maciej Thomas. Jak wyjaśnia, obecnie wykorzystuje się do tego wiele związków, których właściwości zostały dobrze poznane, a potencjalne ich zastosowania, prawidłowo zdefiniowane. – Ciągle jednak nie ma rozwiązań doskonałych, dlatego poszukuje się nowych związków, które mogłyby wyeliminować wszystkie niedostatki tych aktualnie stosowanych lub stanowić dla nich interesującą alternatywę. Związki te powinny charakteryzować się nie tylko wysoką skutecznością usuwania jonów metali ciężkich z roztworów wodnych, ale również niewielką toksycznością ogólną oraz w stosunku do różnych elementów środowiska, w tym do mikro(organizmów) wodnych. Takim związkiem, niedostatecznie poznanym i zbadanym, w kontekście jego zastosowania do usuwania jonów metali ciężkich, jest politiowęglan sodu. Wydaje się być obiecującym ze względu na jego potencjalnie wysoką efektywność. Czy jednak faktycznie sprawdzi się wobec skali wyzwania, to wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań – zaznacza naukowiec PK.
Badania w ramach projektu nagrodzonego w konkursie MINIATURA będą miały charakter podstawowy, zostaną przeprowadzone na roztworach modelowych, w warunkach mikroskali. Obejmą m.in.: przeprowadzenie syntezy politiowęglanu sodu z zastosowaniem ultradźwięków, zbadanie właściwości fizykochemicznych otrzymanego związku, zbadanie skuteczności usuwania metali ciężkich z roztworów wodnych, zbadanie składu produktów strącania oraz zbadanie wymywania jonów metali ciężkich z produktów strącania. – Zdobędziemy w ten sposób nową wiedzę m.in. nt.: uwarunkowań dotyczących syntezy, właściwości fizykochemicznych i reaktywności politioweglanu, składu produktów strącania i możliwości uwalniania się z nich metali ciężkich. Tę wiedzę będziemy mogli zastosować potem w większej skali np.: do opisu zjawisk zachodzących globalnie i do opracowania sposobów przeciwdziałania nim, zwiększenia skali syntezy materiałów, opracowania procesów technologicznych i potencjalnego ich wdrożeniu do praktyki w inżynierii środowiska – wyjaśnia naukowiec z WiŚiE PK.
Ten plan badawczy dobrze wpisuje się w cele konkursu MINIATURA, który służy finansowemu wspieraniu działań naukowych o wstępnych, pilotażowym charakterze, z perspektywą przygotowania na ich podstawie założeń dla większego projektu badawczego (finansowanego już w kolejnych konkursach ogólnokrajowych lub międzynarodowych). – W przypadku naszego wyzwania w dalszym etapach możemy prowadzić badania w skali laboratoryjnej, jednakże z zastosowaniem surowców do syntezy stanowiących uboczne produkty przemysłowe (siarkowodór, siarka) i ścieków rzeczywistych, pochodzących np. z galwanicznej obróbki metali, pracować nad przeskalowaniem procesów do skali półtechnicznej, a w konsekwencji nad opracowaniem założeń techniczno-technologicznych i próbą wdrożenia wyników badań do praktyki – zapowiada dr inż. Maciej Thomas.
W czwartej rundzie konkursu MINIATURA wsparcie w łącznej wysokości 2 684 013 zł otrzyma 71 badaczek i badaczy – 23 w obszarze nauk humanistycznych, 21 w grupie nauk ścisłych i technicznych oraz 27 laureatów z grupy nauk o życiu. Działania zostaną zrealizowane w 44 jednostkach naukowych z 17 polskich miast.
(mas)
Na zdjęciu, dr inż. Maciej Thomas / fot. archiwum prywatne
{fastsocialshare}

Porozumienie o współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa podpisały Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Rolniczy oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Nadrzędnym celem porozumienia jest stworzenie platformy współpracy i wymiany wiedzy w zakresie bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych w regionie Małopolski, a także wzajemne wsparcie działań mających na celu ochronę danych, które gromadzone są na potrzeby rozwoju kapitału ludzkiego, przemysłu czy rolnictwa. Politechnika realizuje liczne projekty naukowe, rozwojowe oraz wdrożeniowe o zasięgu krajowym i międzynarodowym w zakresie cyberbezpieczeństwa, kształci też cenionych specjalistów w tym obszarze.
Współpraca obejmuje m.in. wspólną realizację szkoleń, warsztatów i kursów nakierowanych na rozwój umiejętności cyfrowych oraz budowę świadomości i odpowiedzialności społecznej w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Jednostki realizujące porozumienie będą także podejmować wspólne prace naukowo-badawcze w ramach krajowych i międzynarodowych konsorcjów projektowych mających na celu wsparcie budowy krajowego systemu cyberbezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem województwa małopolskiego oraz realizację europejskiej strategii cyberbezpieczeństwa. Izabela Albrycht, Dyrektor Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH, wyjaśnia: –Wspólnie jesteśmy w stanie pracować nad rozwojem zdolności technologicznych istotnych dla bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych, infrastruktury prewencji, detekcji i reakcji na incydenty bezpieczeństwa oraz wymiany informacji o cyberincydentach. Zarówno w aktualnej sytuacji geopolitycznej, jak i w związku z kolejnymi wyzwaniami regulacyjnymi – w tym koniecznością implementacji tzw. dyrektywy NIS2 – potrzeba wzmacniania cyberbezpieczeństwa staje się coraz bardziej palącym wyzwaniem dla wszystkich instytucji, organizacji i firm, a porozumienie daje nam szerokie możliwości wykorzystania potencjału każdej z uczelni.
Istotnym wsparciem w tym obszarze może być członkostwo AGH w największym w Europie zrzeszeniu organizacji specjalizujących się w cyberbezpieczeństwie – European Cyber Security Organisation (ECSO) i aktywność krakowskich uczelni na rzecz tworzenia silnych zespołów badawczych oraz projektowych w różnych dziedzinach i dyscyplinach powiązanych z cyberbezpieczeństwem oraz nowymi technologiami.
Politechnika Krakowska realizuje projekty naukowe, rozwojowe oraz wdrożeniowe o zasięgu krajowym i międzynarodowym w zakresie cyberbezpieczeństwa szczególnie w ramach zespołu Computational Intelligence and Cybersecurity, działającego na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji PK. – Zajmuje się on m.in. zagadnieniami cyberbezpieczeństwa w chmurach i gridach obliczeniowych oraz kryptografii, w tym opracowywaniem inteligentnych metod do poprawy bezpieczeństwa w środowiskach o wysokiej wydajności, opartych na sztucznych sieciach neuronowych, algorytmach genetycznych i ewolucyjnych, algorytmach opartych na wielu agentach, teorii gier oraz technologii blockchain. Działania te są realizowane poprzez wykrywanie i aktywną ochronę zagrożeń bezpieczeństwa, modelowanie i rozpoznawanie ataków, budowanie nowatorskich schematów kryptograficznych oraz rozwiązań opartych na zdecentralizowanych sieciach i modelach – mówi dr hab. inż. Paweł Pławiak, prof. PK, dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK, który ze strony uczelni będzie koordynował współpracę w ramach porozumienia.
Politechnika Krakowska kształci też cenionych specjalistów w obszarze cyberbezpieczeństwa, m.in. w ramach specjalności cyberbezpieczeństwo na studiach II stopnia na kierunku informatyka. Absolwenci specjalności przygotowani są do podjęcia pracy w podmiotach gospodarczych każdej branży mającej styczność z cyberprzestrzenią, jak również w sektorze rządowym. Na studiach uzyskują szerokie kompetencje w dziedzinie informatyki i telekomunikacji, a także aspektach prawnych i organizacyjnych, z naciskiem na pogłębioną wiedzę w zakresie: bezpieczeństwa aplikacji internetowych, systemów komputerowych, aplikacji mobilnych oraz przemysłowych systemów transmisji danych, bezpieczeństwa w sieciach telekomunikacyjnych i analizy ruchu sieciowego, bezpieczeństwa chmur obliczeniowych oraz przetwarzania i ochrony danych typu Big Data, metod obliczeń kwantowych oraz kodowania algebraicznego, zaawansowanych techniki kryptografii i kryptoanalizy. Zagadnienia związane z tematyką cyberbezpieczeństwa obecne są w wielu innych programach studiów na PK, nie tylko na kierunkach z grupy IT.
Z eksperckiego wsparcia specjalistów Politechniki w obszarze cyberbezpieczeństwa korzystają liczni partnerzy przemysłowi, biznesowi i samorządowi uczelni i regionu Małopolski.
– Zarządzane przez nas uczelnie są nie tylko ważnymi dla rozwoju polskiej i światowej nauki ośrodkami naukowo-badawczymi, ale też miejscami pracy zatrudniającymi tysiące osób. To jeszcze mocniej zobowiązuje nas do zapewnienia bezpieczeństwa cyfrowego - nie tylko w zakresie danych dotyczących działalności naukowej, ale też danych naszych pracowników i studentów. Uważam, że to ważny element budowania zaufania społecznego i niezwykle cieszy mnie fakt, że krakowskie uczelnie będą wspólnie pracować na rzecz poprawy i rozbudowy tego bezpieczeństwa – wyjaśnia Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK.
– Uniwersytet Jagielloński posiada rozbudowaną i mocno rozproszoną infrastrukturę IT, dlatego zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa cyfrowego sieci, systemów oraz danych wytwarzanych i użytkowanych przez pracowników oraz studentów jest kluczowe. Udział w projekcie krakowskich uczelni pozwoli Uniwersytetowi w osiągnięciu tego celu. Istotnym elementem podpisanego porozumienia jest, oprócz wzajemnego wsparcia na rzecz wzmacniania i rozwoju zdolności oraz kompetencji w obszarze cyberbezpieczeństwa, udział we wspólnych pracach naukowo-badawczych – prof. Adam Roman, pełnomocnik Rektora UJ ds. cyberbezpieczeństwa.
(mas)
Na zdjęciu, dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji dr hab. inż. Paweł Pławiak, prof. PK / fot. Jan Zych
{fastsocialshare}
Nauce można i należy ufać nawet w najtrudniejszych czasach – rozmowa z prof. Andrzejem Białkiewiczem

Wyłoniono pierwszego laureata tegorocznej odsłony konkursu Weave-UNISONO. Zespół naukowców pod kierownictwem prof. dr. hab. inż. Jerzego Pamina z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej zrealizuje projekt dotyczący projektowania bezpiecznych konstrukcji, pracujących w warunkach ekstremalnego obciążenia oraz zjawisk niestateczności materiałów. Badania o wartości prawie 681 tys. zł będą prowadzone wspólnie z zespołem prof. dr. inż. Andreasa Menzela z TU Dortmund University (TUDo). O wynikach konkursu poinformowało Narodowe Centrum Nauki.
Nagrodzony projekt pt. „Analiza termomechaniczna propagujących się niestateczności w metalach – od eksperymentów do wiarygodnej predykcji numerycznej” ma na celu opracowanie modelu obliczeniowego istotnego dla inżynierii mechanicznej i lądowej. – Projekt jest skupiony na badaniach podstawowych – na lepszym zrozumieniu i bardziej wiarygodnym modelowaniu zjawisk niestateczności materiałów. Dotyczy mechaniki materiałów, w szczególności stopów metali, jest nawet bliższy metalurgii i inżynierii mechanicznej niż lądowej - informuje prof. Jerzy Pamin z Katedry Technologii Informatycznych w Inżynierii Wydziału Inżynierii Lądowej PK.
Naukowcy przewidują, że wyniki badań umożliwią bezpieczniejsze projektowanie konstrukcji pracujących w warunkach ekstremalnego obciążenia (związanego z dużą szybkością działających sił, czyli obciążeniem uderzeniowym albo połączeniem obciążeń mechanicznych z działaniem podwyższonej temperatury) oraz pozwolą na efektywne projektowanie elementów konstrukcji wykonanych z materiałów wykazujących zjawiska propagujących się niestateczności, w szczególności wytworzonych ze stopów metali. – Są z nich produkowane różne elementy konstrukcyjne, a lepsze rozumienie zachowania się tych materiałów, możliwość symulacji numerycznej tego zachowania i identyfikacji parametrów modeli, powinno docelowo skutkować projektowaniem i wytwarzaniem lepszych i bezpieczniejszych produktów, w których niestateczne zachowanie materiału jest kontrolowane – wyjaśnia prof. Pamin. Jak tłumaczy, zjawiska niestateczności mogą się przyczynić do nagłej utraty nośności przy dużym wytężeniu, ale także mogą być wykorzystane z pożytkiem przy projektowaniu właściwości nowych materiałów. - W projekcie zajmujemy się tym pierwszym zagadnieniem. Chcemy odpowiedzieć na kilka zaawansowanych pytań badawczych, dotyczących form niestateczności (tzw. pasm ścianania), poruszających się w próbce. Planujemy także rozwinąć i zwalidować modele kompleksowo opisujące te zjawiska przy użyciu nowej metodologii identyfikacji ich parametrów na podstawie serii eksperymentów laboratoryjnych - zapowiada badacz.
Projekt „Analiza termomechaniczna propagujących się niestateczności w metalach – od eksperymentów do wiarygodnej predykcji numerycznej” realizowany będzie we współpracy Politechniki Krakowskiej z TU Dortmund University. Agencją wiodącą, oceniającą polsko-niemiecki wniosek w ramach konkursu Weave-UNISONO, była niemiecka Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG). Współpraca prof. Jerzego Pamina z Andreasem Menzlem z TUDo datuje się od pobytu naukowca PK na Stypendium Fundacji Humboldta w University of Kaiserslautern w roku 2002. – W ostatnim okresie nasza kooperacja z TUDo uległa intensyfikacji. Mamy wspólne artykuły i referaty, wymianę wizyt naukowych, współorganizujemy sympozja na konferencjach. Projekt, który teraz wspólnie zrealizujemy w ramach programu Weave, jest związany z tematyką – obronionej w marcu 2023 r. – pracy doktorskiej dr inż. Marzeny Muchy (zrealizowanej częściowo w ramach grantu NCN Preludium). Obecnie dr Mucha przybywa na rocznym stażu podoktorskim w Instytucie Mechaniki na Wydziale Mechanicznym TUDo. Z kolei modele symulacyjne są rozwinięciem opracowanych w ramach pracy doktorskiej obronionej przez dr inż. Balbinę Wcisło w roku 2017, a przygotowanej w związku z grantem NCN Opus – mówi kierownik projektu po politechnicznej stronie. Zespół badawczy na PK, poza kierownikiem, będzie się składał z tych dwóch utalentowanych badaczek z Katedry Technologii Informatycznych w Inżynierii, a także wyłonionych w konkursach doktoranta i dwóch magistrantów. Podobny będzie zespół w TUDo.
Konkurs Weave-UNISONO to efekt wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe. Został ogłoszony dla uproszczenia procedur składania i selekcji projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, angażujących badaczy z dwóch lub trzech krajów europejskich. Wyłanianie laureatów opiera się na procedurze agencji wiodącej – Lead Agency Procedure (LAP), w myśl której tylko jedna z instytucji partnerskich odpowiedzialna jest za pełną ocenę merytoryczną wniosku, pozostali partnerzy akceptują wyniki tej oceny. Z tej ścieżki pozyskiwania środków na badania mogą skorzystać polskie zespoły współpracujące z partnerami z Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec, Luksemburga oraz Belgii-Flandrii .
W ramach programu Weave partnerskie zespoły badawcze składają wnioski o finansowanie równolegle do agencji wiodącej oraz do właściwych dla siebie instytucji uczestniczących w programie. Wspólny projekt musi zawierać spójne plany badań, wyraźnie ukazujące wartość dodaną współpracy międzynarodowej. Konkurs Weave-UNISONO jest otwarty w trybie ciągłym.
(mas / ncn.gov.pl)
Na zdjęciu, prof. Jerzy Pamin / fot. Jan Zych
Czytaj także:
Forum Akademickie.pl: Polsko-niemiecki zespół będzie badał właściwości metali
{fastsocialshare}
Naukowcy Politechniki Krakowskiej w konsorcjum z Ministerstwem Infrastruktury, Instytutem Badawczym Dróg i Mostów oraz Politechniką Częstochowską rozpoczynają prace nad stworzeniem koncepcji i wymagań systemu ważenia pojazdów w ruchu. Oprócz systemu, który ma wyróżniać się wysoką dokładnością i stabilnością pomiaru, partnerzy projektu przeprowadzą także pilotażowe wdrożenie badawczej wersji rozwiązania. Projekt „System automatycznego ważenia pojazdów w ruchu” (WIM-PL) jest realizowany w ramach programu Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków – GOSPOSTRATEG. Partnerzy przedsięwzięcia podpisali z NCBR umowę na jego realizację w ciągu 3 lat.
Precyzyjny system ważenia pojazdów ma przyczynić się do ochrony sieci drogowej przed przyspieszoną degradacją, spowodowaną przez przeciążone pojazdy. Wpłynie też na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, dla którego zbyt ciężkie pojazdy stanowią znaczne zagrożenie (m.in. przez wydłużoną drogę hamowania, gorszą stabilność podczas manewrów, możliwość uszkodzenia ogumienia i elementów zawieszenia pojazdu). Z kolei lepsza ochrona infrastruktury drogowej pozwoli obniżyć koszty utrzymania i naprawy dróg. Na poprawie bezpieczeństwa i wsparciu konkurencyjności skorzystają więc również kierujący pojazdami oraz firmy transportowe. Automatyczny monitoring wagi aut przyczyni się też do poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw, realizujących przewozy zgodnie z przepisami prawa. Odbiorcami efektów projektu będą organy administracji rządowej i zarządcy dróg, do których będą przekazane efekty jego realizacji. Będą one polegały m.in. na opracowaniu propozycji zmian legislacyjnych, stanowiących podstawę do wdrożenia projektu WIM w praktyce.
Merytoryczne zadania przewidziane w projekcie obejmują:
- identyfikację czynników wpływających na rozmieszczenie punktów ważenia pojazdów i opracowanie metody wyboru odcinków do montażu punktów ważenia pojazdów,
- opracowanie koncepcji systemu WIM i kontroli metrologicznej urządzeń pomiarowych, umożliwiającego automatyczne wykrywanie pojazdów przeciążonych,
- wieloczynnikową ocenę efektywności ekonomicznej dla wariantowej koncepcji systemu WIM,
- opracowanie badawczego drogowego systemu WIM (stanowisk wzorcowych),
- opracowanie centrali systemu, umożliwiającej gromadzenie i szybki dostęp do danych pomiarowych, wdrożenie badawczego systemu WIM.
Prace na Politechnice Krakowskiej będą prowadzone pod kierunkiem dr. hab. inż. Mariusza Kiecia, prof. PK w kooperacji pracowników trzech katedr Wydziału Inżynierii Lądowej: Katedry Dróg, Kolei Inżynierii Ruchu, Katedry Systemów Transportowych oraz Katedry Zarządzania w Budownictwie. – Politechnika Krakowska będzie odpowiedzialna za analizę udziału pojazdów przeciążonych i ich wpływu na degradację infrastruktury drogowej, identyfikację czynników wpływających na rozmieszczenie stacji ważenia pojazdów w ruchu w zakresie czynników drogowo-ruchowych i społecznych oraz opracowanie wielokryterialnej metody wyboru miejsc lokalizacji stacji ważenia pojazdów w ruchu – mówi prof. PK Mariusz Kieć.
Finalnym owocem projektu, którego liderem jest Ministerstwo Infrastruktury, będzie opracowanie koncepcji i wymagań systemu ważenia pojazdów w ruchu o wysokiej dokładności i stabilności pomiaru oraz pilotażowe wdrożenie badawczej wersji systemu. Wdrożenie to będzie obejmowało trzy stanowiska drogowe, umożliwiające pomiar nacisku osi na drogę i masy całkowitej, bez potrzeby zatrzymywania pojazdu. W ramach projektu będzie opracowana także propozycja zmian legislacyjnych, umożliwiających zastosowanie jego efektów w praktyce.
(MK, mas)
Zobacz także:
LoveKrakow.pl: Projekt „Geostrateg”. Politechnika Krakowska zważy pojazdy w ruchu
Dziennik Polski 24.pl: Naukowcy PK zważą pojazdy w ruchu. Celem jest ochrona użytkowników dróg i drogowej infrastruktury
PlayKrakow.com: Naukowcy z Krakowa pracują nad systemem ważenia pojazdów w ruchu
{fastsocialshare}

Podczas Korea International Women's Invention Exposition zostały nagrodzone aż trzy wynalazki z Politechniki Krakowskiej. Innowacyjne pomysły członków Koła Naukowego Smart Mat zdobyły dwa złote i jeden srebrny medal.
Od 20 do 22 lipca w Goyang w Korei Południowej odbywała się 16 edycja Korea International Women's Invention Exposition (KIWIE). Jest to prestiżowe wydarzenie zorganizowane przez Koreańskie Stowarzyszenie Wynalazców (KWIA) we współpracy z Korean Intellectual Property Office (KIPO). Uczestniczyło w nim ponad 370 wynalazców z 19 krajów świata, w tym także z Polski. Celem wystawy jest promowanie działalności badawczej kobiet, a także ułatwienie wymiany wiedzy i pomysłów między wynalazczyniami. Podczas targów prezentowane są wyjątkowe wynalazki, a ich twórczynie zyskują uznanie na arenie międzynarodowej.
Innowacyjne pomysły zaprezentowane na stoisku Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów zostały nagrodzone pięcioma medalami: dwoma złotymi, dwoma srebrnymi i jednym brązowym. Złota i jeden srebrny medal zostały zdobyte przez członków KN Smart Mat z Politechniki Krakowskiej. Drugi srebrny medal otrzymał Uniwersytet Medyczny w Łodzi, z kolei brąz został zdobyty przez Politechnikę Lubelską.
Złoty medal otrzymał wynalazek „Wielowrażliwe hydrożelowe systemy polimerowe” realizowany w ramach projektu FutureLab PK. W nagrodzonym zespole znaleźli się: mgr inż. Magdalena Bańkosz, Katarzyna Sala, inż. Dominika Wanat, Aniela Woźniak, inż. Klaudyna Grzela, Korneliusz Rzepka, Monika Iglar, Jakub Piątkowski, dr n. biol. lek. med. Magdalena Kędzierska oraz dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK. Tą samą nagrodą został wyróżniony także wynalazek „Innowacyjne nanocząstki na bazie substancji naturalnych jako nośniki leków cytostatycznych”, który powstał w ramach projektu Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje. Złoty medal otrzymały: mgr inż. Magdalena Bańkosz, Katarzyna Sala, Bożena Tyliszczak, Claudia Grabowska, Wiktoria Wrzesińska, inż Klaudyna Grzela oraz dr n. biol. lek. med. Magdalena Kędzierska. Również w ramach projektu Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje powstał wynalazek nagrodzony srebrnym medalem – „Hydrożelowe systemy transdermalne w terapii celowanej nowotworów skóry”. W nagrodzonym zespole pracowali: mgr inż. Magdalena Bańkosz, Katarzyna Sala, Zuzanna Stępińska, Julia Sztrumpf, Hubert Placek, dr n. biol. lek. med. Magdalena Kędzierska oraz dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK.
KIWIE to wydarzenie, które wspierane jest przez różne ministerstwa, organizacje międzynarodowe i władze regionalne, takie jak np. Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) czy Międzynarodowa Federacja Stowarzyszenia Wynalazców (IFIA).
Czytaj także:
Gazeta Krakowska.pl: Wynalazcy z Politechniki Krakowskiej na medal, a nawet na trzy medale. Innowacje nagrodzone w Korei
{fastsocialshare}

Wspólne projekty rozwojowe, a także praktyki i staże dla studentów. Politechnika Krakowska i firma SAFEGE S.A.S – należąca do francuskiego koncernu SUEZ zajmującego się doradztwem inwestycyjnym w sektorze inżynierii budowlanej i środowiska – zawarły umowę o współpracy. Porozumienie zostało podpisane we wtorek, 25 lipca br.

Porozumienie o współpracy podpisali: Kamila Kurowska-Gawryś, Dyrektor Generalna SAFEGE S.A.S. Oddział w Polsce oraz prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej. W spotkaniu z ramienia uczelni uczestniczyli także: prof. dr hab. inż. Dariusz Bogdał, prorektor ds. nauki oraz dr inż. Jacek Kasz, Dyrektor Centrum Transferu Technologii PK. Firmę SAFEGE S.A.S reprezentował także Bartosz Klimczak, Dyrektor ds. Rozwoju.
Podpisana współpraca zakłada m.in. wykonywanie przez Politechnikę Krakowską usług badawczych zleconych przez firmę SAFEGE S.A.S, realizację wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, transfer technologii i współorganizację konferencji naukowych. Korzyść ze współpracy odniosą także studenci Politechniki Krakowskiej. Da ona bowiem studentom i absolwentom uczelni możliwość odbywania studenckich praktyk zawodowych oraz absolwenckich praktyk i staży zawodowych w SAFEGE.
Dyrektor Kamila Kurowska-Gawryś wyraziła zadowolenie z możliwości nawiązania współpracy z Politechniką Krakowską i zapowiedziała, że firma niezwłocznie będzie dążyć do wdrażania kwestii związanych zarówno z praktykami, stażami, jak i wspólnymi projektami rozwojowymi. Z kolei dyrektor Bartosz Klimczak podkreślał rolę ekspertów z Politechniki Krakowskiej, którzy swoją wiedzą będą mogli wesprzeć firmę m.in. w działalności konsultingowej.
Korzyść ze współpracy odniosą także studenci Politechniki Krakowskiej. Da ona bowiem studentom i absolwentom uczelni możliwość odbywania studenckich praktyk zawodowych oraz absolwenckich praktyk i staży zawodowych w SAFEGE.
Politechnika Krakowska zapewnia ze swej strony nie tylko wiedzę i doświadczenie naukowców. Profesor Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej zwrócił także uwagę na korzyści, jakie daje bogata baza laboratoryjna uczelni m.in. Laboratorium Inżynierii Wiatrowej oraz – powstające w ramach projektu Narodowej Sieci Metrologii Współrzędnościowej (NSMET) – Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych.
SUEZ Consulting to francuska firma z ponad 70-letnim doświadczeniem, zatrudniająca 35 000 pracowników na całym świecie. Jej Polski oddział – SAFEGE S.A.S – działa w naszym kraju od 1991 roku. Zajmuje się szeroko rozumianym doradztwem i nadzorem inwestycyjnym w wielu sektorach inżynierii budowlanej i środowiskowej. Prowadzi działalność w całej Polsce, ma ponad 30 biur terenowych, w tym trzy główne oddziały – m.in. w Krakowie.
Na zdjęciach:
U góry: Kamila Kurowska-Gawryś, Dyrektor Generalna SAFEGE S.A.S. Oddział w Polsce oraz prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej.
Poniżej: 1) Kamila Kurowska-Gawryś, Dyrektor Generalna SAFEGE S.A.S. Oddział w Polsce oraz prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej podpisują umowę; 2) od lewej: Od lewej: Bartosz Klimczak Dyrektor ds. Rozwoju SAFAGE S.A.S, prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata rektor Politechniki Krakowskiej, Kamila Kurowska-Gawryś Dyrektor Generalna SAFEGE S.A.S. Oddział w Polsce, prof. dr hab. inż. Dariusz Bogdał prorektor ds. nauki, dr inż. Jacek Kasz Dyrektor Centrum Transferu Technologii PK / fot. Jan Zych
![]() |
![]() |
(J. S.)
{fastsocialshare}

Drużyna polskich szpadzistek zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Świata w Mediolanie. To pierwsze takie złoto zespołu szpadzistek w historii. Sukces cieszy tym bardziej, że w zwycięskiej drużynie znajduje się absolwentka PK – Renata Knapik-Miazga.
Polki w składzie: Renata Knapik-Miazga (AZS AWF Kraków), Martyna Swatowska-Wenglarczyk (AZS AWF Katowice), Ewa Trzebińska (AZS AWF Katowice) i Magdalena Pawłowska (AZS AWF Warszawa) pokonały w finale Mistrzostw Świata Włoszki 32:28 i tym samym wywalczyły złoty medal. Tryumf przybliżył naszą drużynę szpadzistek do awansu na igrzyska olimpijskie w Paryżu, bowiem zdobyły one cenne punkty do rankingu kwalifikacji olimpijskiej.
Warto podkreślić, że wygrana polskich szpadzistek to największy sukces polskiej szermierki od 16 lat. W 2007 r. złoty medal na Mistrzostwach Świata drużynowo zdobyły florecistki. Natomiast dla zespołu szpadzistek jest to pierwsze złoto w historii.
Jedną z współautorek tego historycznego sukcesu jest Renata Knapik-Miazga, absolwentka Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Na swoim koncie ma ona liczne osiągnięcia, które plasują ją na pozycji liderki rankingu Polskiego Związku Szermierczego. Tylko w tym roku Renata Knapik-Miazga wywalczyła m.in. pierwsze miejsce w Mistrzostwach Polski seniorów w szpadzie czy w Pucharze Świata Grand Prix w Budapeszcie. W maju br. wraz z drużyną zajęła trzecie miejsce w Pucharze Świata seniorek rozegranym w Fudżajrze.
Wraz z drużyną Renata Knapik-Miazga również w minionych latach odnosiła sukcesy na arenie międzynarodowej zdobywając np. brązowe medale Mistrzostw Świata w 2017 r. i w 2022 r., złoty medal Mistrzostw Europy w 2019 r., srebrny medal Mistrzostw Europy w 2018 r. Startowała ona także na igrzyskach olimpijskich w Tokio (2021 r.). W 2022 r. Renata Knapik-Miazga została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu.
{fastsocialshare}


Maciej Moszew zmarł w wieku 83 lat. Był wybitnym mistrzem szopkarskim. Nieprzerwanie od 1961 r. uczestniczył w słynnym konkursie szopek krakowskich. W tym czasie około 40 razy zdobywał pierwszą nagrodę. Absolwent Wydziału Architektury PK, w 2018 r. odznaczony wpisem do Złotej Księgi Wychowanków Politechniki Krakowskiej. Członek Stowarzyszenia Wychowanków PK.
Maciej Moszew był pasjonatem projektowania i budowy zmechanizowanych szopek krakowskich. Jest on najbardziej utytułowanym szopkarzem w historii Konkursu Szopek Krakowskich. Brał udział w konkursie nieprzerwanie od 1961 r., wielokrotnie zwyciężając. Najmniejsza szopka autorstwa Macieja Moszewa miała 8 mm wysokości. Z kolei największa – sięgająca 3 m i rozciągająca się na powierzchni 60 m – wzięła udział w 1990 r. w widowisku szopkarskim wystawionym w Paryżu. Prace artysty znajdują się m.in. w znanych kolekcjach w Mediolanie, Wiedniu i Muzeum Krakowa, a także w prywatnych rękach. Jak podaje Muzeum Krakowa, Maciej Moszew zostanie upamiętniony na 81. Pokonkursowej Wystawie Szopek Krakowskich.
Maciej Moszew ukończył w 1969 r. studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Pracował w różnych biurach projektowych, m.in. Biurze Projektów Przemysłu Skórzanego, Wojewódzkim Biurze Projektów, Biurze projektów „Społem” czy też Dziale Inwestycji i Remontów Akademii Rolniczej w Krakowie. W latach 1981-85 i 1991-2000 był mechanizatorem Teatru Groteska w Krakowie. Kierował także pracownią plastyczną krakowskiego Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej. Przez siedem lat, w okresie 2000-2007 pracował w warsztatach projektowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Będąc już na emeryturze wykonywał mechanizmy do spektakli teatralnych m.in. do baletu „Kozaki, czyli oszustwo ukarane” (2020, Cracovia Danza).
W 2012 r. – w uznaniu zasług – Maciej Moszew otrzymał od Muzeum Krakowa Medal św. Krzysztofa, a w 2017 r. został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Odznaką Honorową „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”. W 2022 r. otrzymał specjalną Nagrodę im. Romana i Zofii Reinfussów za całokształt pracy twórczej oraz Odznakę „Honoris Gratia” za zasługi dla Miasta Krakowa.

Pogrzeb Macieja Moszewa odbędzie się 4 sierpnia 2023 r. o godz. 13.20 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
{fastsocialshare}


W poniedziałek 24 lipca w siedzibie Wojskowej Akademii Technicznej została podpisana umowa o współpracy z Politechniką Krakowską. Uczelnie będą wspólnie prowadzić badania naukowe i prace rozwojowe oraz kształcić studentów i doktorantów.

Porozumienie o współpracy podpisali: gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej i prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej. Jak ustaliły obie uczelnie, współpraca będzie prowadzona w takich formach jak m.in.: inicjowanie, prowadzenie i promowanie badań naukowych i prac rozwojowych (w tym innowacyjnych rozwiązań technologicznych), doradztwo naukowo-badawcze, konsultacje techniczno-technologiczne i ekspertyzy, kształcenie studentów i doktorantów, organizowanie szkoleń, kursów, konferencji naukowych, organizowanie staży i praktyk oraz wymiana wiedzy i doświadczeń.
– Cieszymy się, że Wojskowa Akademia Techniczna i Politechnika Krakowska będą partnerami. Podpisane porozumienie z jednej strony jest formalnym poświadczeniem wieloletniej współpracy Politechniki Krakowskiej i Wojskowej Akademii Technicznej, a z drugiej strony otwiera furtkę do realizacji nowych przedsięwzięć, umożliwiających jeszcze lepsze warunki rozwoju obu uczelni. – zaznaczył prof. dr. hab. inż. Andrzej Szarata.
Podpisane porozumienie z jednej strony jest formalnym poświadczeniem wieloletniej współpracy Politechniki Krakowskiej i Wojskowej Akademii Technicznej, a z drugiej strony otwiera furtkę do realizacji nowych przedsięwzięć, umożliwiających jeszcze lepsze warunki rozwoju obu uczelni.
Rektor Politechniki Krakowskiej podkreślił możliwości, jakie nowej współpracy może przynieść prowadzenie wspólnych badań w Laboratorium Inżynierii Wiatrowej, które posiada tunel aerodynamiczny umożliwiający symulację pola prędkości z uwzględnieniem wpływu terenu i zabudowań. W Laboratorium realizowane są prace naukowo-badawcze i komercyjne w czterech obszarach tematycznych: inżynierii wiatrowej, inżynierii śniegowej, energetyki wiatrowej oraz akustyki i wibroakustyki stosowanej.
W spotkaniu z ramienia Politechniki Krakowskiej uczestniczyli także: dziekan Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej dr hab. inż. Maciej Sułowicz, prof. PK i dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji dr hab. inż. Paweł Pławiak, prof. PK. Wojskową Akademię Techniczną reprezentowali: prorektor ds. naukowych prof. dr hab. inż. Andrzej Dobrowolski, dziekan Wydziału Cybernetyki dr hab. inż. Zbigniew Tarapata, prof. WAT, prodziekan ds. naukowych Wydziału Cybernetyki dr hab. inż. Janusz Furtak, prof. WAT, prodziekan ds. naukowych Wydziału Elektroniki prof. dr hab. inż. Mateusz Pasternak i zastępca dziekana Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa płk dr hab. inż. Przemysław Kupidura.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Fot. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
(jg, J. S., Wojskowa Akademia Techniczna)
{fastsocialshare}

Delegacja Politechniki Krakowskiej z rektorem prof. Andrzejem Szaratą na czele składa w lipcu wizyty na czterech chińskich uczelniach. Przedmiotem rozmów - dotychczasowa współpraca (m.in. w polsko-chińskiej Międzynarodowej Szkole Inżynierskiej z udziałem Politechniki Krakowskiej, Tianjin Chengijan University i Politechniki Białostocką) oraz nowe formy kooperacji naukowej i dydaktycznej.
W Chinach od 11 do 21 lipca przebywa 4-osobowa reprezentacja Politechniki Krakowskiej: rektor PK prof. Andrzej Szarata, dziekan Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej dr hab. inż. Piotr Michorczyk, prof. PK, dr inż. arch. Rafał Zawisza, prof. PK z Wydziału Architektury PK oraz Katarzyna Baron-Lisiakiewicz, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PK. Delegacja z Krakowa odwiedza kolejno Tianjin Chengjian University, Tiangong University, Wuhan University of Technology oraz Guangdong University of Technology.
Z Tiangong University i Guangdong University of Technology łączą Politechnikę umowy o współpracy, m.in. dotyczące wymiany studenckiej. Teraz rozmowy dotyczyć będą także ewentualnej kooperacji w ramach studiów wspólnych i badań naukowych.
Z uniwersytetem w Tianjinie PK prowadzi wspólne kształcenie na kierunkach architektura i architektura krajobrazu w ramach Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej (uczestniczy w niej także Politechnika Białostocka). W trakcie wizyty (na zdjęciu) omawiano m.in. tematy rozszerzenia współpracy o nowe dyscypliny nauki (np. inżynierię materiałową) i nowe poziomy kształcenia (także w ramach Szkoły Doktorskiej PK).
Z Tiangong University i Guangdong University of Technology także łączą Politechnikę umowy o współpracy, m.in. dotyczące wymiany studenckiej. Teraz rozmowy dotyczyć będą także ewentualnej kooperacji w ramach studiów wspólnych i badań naukowych. Z kolei na Uniwersytecie Technologiczny w Wuhan omówione zostaną m.in. wspólne inicjatywy badawcze i dydaktyczne dot. Inżynierii materiałowej, inżynierii chemicznej oraz inżynierii lądowej.
Więcej o współpracy międzynarodowej PK na stronie Działu Współpracy Międzynarodowej oraz jego sekcji Programu Erasmus.
Na zadjęciach: Delegacja z Politechniki Krakowskiej na Uniwersytetach Tianjin Chengjian oraz Tiangong / Fot. Dział Współpracy Międzynarodowej PK
(m)
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
{fastsocialshare}

Towarzystwo Badań Naukowych Sigma Xi to międzynarodowe stowarzyszenie założone dla uhonorowania najwybitniejszych przedstawicieli wszystkich dyscyplin naukowych i zainicjowania współpracy pomiędzy nimi. Członkiem tej organizacji został dr hab. inż. Michał Łach, prof. PK.
W uznaniu Twoich osiągnięć naukowych i wkładu w rozwój wiedzy w Twojej dziedzinie, mamy przyjemność nominować Cię do pełnego członkostwa w Sigmie Xi(…) – tak brzmi początek wiadomości, którą otrzymał dr hab. inż. Michał Łach, prof. PK. Profesorowi zostało zaproponowane „pełne członkostwo” w Towarzystwie Badań Naukowych Sigma Xi (Sigma Xi, The Scientific Research Honor Society). Jest ono dostępne tylko dla osób wykazujących się znacznymi osiągnięciami badawczymi, które potwierdzone są publikacjami naukowymi.
![]() |
![]() |
Sigma Xi powstała w 1886 r. w Cornell University i jest to jedna z najstarszych organizacji naukowych na świecie. Jej członkami byli i są wybitni naukowcy, w tym ponad 200 laureatów Nagrody Nobla (m.in. Albert Einstein, Enrico Fermi, Linus Pauling, Francis Crick oraz James Watson). Założyciele Sigmy Xi od początku podkreślali, że organizacja będzie oddana całej nauce. Celem stowarzyszenia jest wspieranie promocji prac naukowych, rozwijanie współpracy między naukowcami ze wszystkich dziedzin oraz współpraca nauki z przemysłem.
– Członkowie Sigma Xi mają dostęp do szerokiej gamy korzyści, takich jak np. możliwość nawiązywania kontaktów czy pozyskiwania grantów badawczych i nagród za wybitne badania naukowe. Mogą też wymieniać pomiędzy sobą poglądy i doświadczenia oraz wypowiadać się na forach Sigma Xi na najważniejsze tematy dotyczące badań naukowych. Członkowie tej organizacji mogą również uczestniczyć w specjalnych konferencjach. Warto wspomnieć, że Towarzystwo Badań Naukowych wydaje także artykuły naukowe – mówi dr hab. inż. Michał Łach, prof. PK.
Sigma Xi jest jednym z największych na świecie interdyscyplinarnych towarzystw naukowych. Do tej organizacji można dołączyć przez nominację, której dokonują dwaj członkowie Sigmy Xi lub ubiegać się samodzielnie o członkostwo (obowiązują wówczas specjalne procedury). Profesor Michał Łach nie ubiegał się osobiście o przyjęcie do Sigmy Xi. Członkostwo w tej organizacji zostało mu zaproponowane w uznaniu dla jego osiągnięć, a jest ich naprawdę sporo. Warto przypomnieć, że prof. Michał Łach był na liście TOP 2% za rok 2021, wśród autorów publikacji, które były najczęściej cytowane przez innych autorów w 2021 r.
Dr hab. inż. Michał Łach, prof. PK pracuje na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki. Jest on absolwentem Wydziału Mechanicznego (kierunek inżynieria materiałowa). Na tym samym wydziale podjął także studia doktoranckie, a w 2015 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria materiałowa. Z kolei w 2022 r. na podstawie uchwały Rady Dyscypliny Inżynieria Materiałowa Politechniki Śląskiej został mu przyznany stopień doktora habilitowanego.
Profesor Michał Łach działalność naukowo-dydaktyczną łączy z doświadczeniem zawodowym i wspólnie z przedsiębiorcami realizuje projekty badawczo-rozwojowe. W pracy naukowej skupia się m.in. na badaniu materiałów i przetwarzaniu odpadów. Wiele z prowadzonych przez niego prac i opracowywanych technologii zgodnych jest z założeniami gospodarki bezodpadowej czy gospodarki o obiegu zamkniętym. Wyniki jego prac mogą być wykorzystywane przez przemysł i dlatego bywają komercjalizowane. W 2015 r. prof. Michał Łach wraz z prof. Januszem Mikułą i przy udziale INTECH PK założył pierwszą na PK spółkę typu spin-off.
Prof. Michał Łach posiada spory dorobek naukowy obejmujący publikacje autorskie i współautorskie, patenty czy opisy technologii know-how. Brał udział w przygotowywaniu różnych ekspertyz oraz opracowań dla przemysłu. Profesor był również członkiem Rektorskiej Komisji Dyscyplinarnej ds. Nauczycieli Akademickich oraz Komisji Regulaminowej Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki. Pełni także funkcję kierownika projektu Lider z NCBR oraz opiekuna sekcji BudMat działającej przy Kole Naukowym Materiałów Funkcjonalnych Smart Mat.
Dr hab. inż. Michał Łach, prof. PK był i jest kierownikiem wielu projektów krajowych i zagranicznych. Przykładem może być projekt pn. „Opracowanie i demonstracja technologii wytwarzania wysoko efektywnych sorbentów na bazie diatomitu oraz wypełniaczy diatomitowych”, o którym więcej można przeczytać w artykule: „Naukowcy z PK pracują nad efektywnym materiałem do pochłaniania substancji ropopochodnych”. Celem tego projektu jest opracowanie i demonstracja technologii wytwarzania wysoko efektywnych sorbentów i materiałów funkcjonalnych na bazie diatomitów, czyli zwięzłych skał osadowych. Politechnika Krakowska realizuje ten projekt wspólnie z Specjalistycznym Przedsiębiorstwem Górniczym Górtech Sp. z o.o. Projekt „Opracowanie i demonstracja technologii wytwarzania wysoko efektywnych sorbentów na bazie diatomitu oraz wypełniaczy diatomitowych” został wydłużony do końca października 2023, więc badania jeszcze trwają. W ramach projektu udało się m.in. zmodernizować jedyną w Polsce kopalnię diatomitu. Poza opracowaniem technologii obróbki surowca zrealizowano za kilka mln zł innowacyjną linię pilotażową – mówi dr hab. inż. Michał Łach, prof. PK.
(jg)
{fastsocialshare}
![]() |
![]() |
![]() |
Dr inż. arch. Bartosz Dendura z Katedry Architektury Miejsc Pracy, Sportu i Usług Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej zdobył nagrodę główną w plebiscycie European Property Awards 2023 w kategorii nieruchomości jednorodzinnych. Jury doceniło architekta z PK za projekt ekologicznego domu zlokalizowanego na krakowskiej Olszy.

European Property Awards to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów branżowych w Europie. Biorą w nim udział m.in. architekci, deweloperzy, projektanci wnętrz oraz pośrednicy na rynku nieruchomości. Organizowany od 1993 r. konkurs cieszy się dużą popularnością wśród architektów, o czym świadczą licznie nadsyłane zgłoszenia. Prace oceniało jury składające się z ponad 80 międzynarodowych ekspertów. W tym roku organizatorzy europejskim domom jednorodzinnym przyznali łącznie 11 nagród, w tym cztery nagrody główne. Podczas gali w Londynie takim wyróżnieniem została uhonorowana pracownia Studio4SPACE, którą zarządza dr inż. arch. Bartosz Dendura.

Nagroda European Property Awards to kolejna nagroda dla projektu ekologicznego domu na krakowskiej Olszy. W zeszłym roku projekt został doceniony m.in. przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów RP zdobywając nagrodę w plebiscycie Małopolskiego Salonu Architektury. W tym samym roku projekt nagrodziło jury konkursu „Dom z Klimatem”. W zorganizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska konkursie na najlepszy zrealizowany projekt budynku ekologicznego zdobył on nagrodę specjalną (więcej: Architekt z Politechniki Krakowskiej doceniony za projekt ekologicznego, drewnianego domu w Krakowie). Uznanie środowiska architektonicznego projekt zyskał już w 2021 r. w konkursie Green Building Awards zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. Zdobył on wówczas tytuł najlepszej ekologicznej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.
Nagroda otrzymana w European Property Awards 2023 jest dla mnie dużym wyróżnieniem. Jej międzynarodowa renoma jest oznaką, że nasza koncepcja i myśl architektoniczna znajdują uznanie w gronie najlepszych projektów europejskich wybranych przez jury konkursu. Dotychczas zaprojektowany przez nas budynek wyróżniany był za swoje pro środowiskowe rozwiązania a powyższa nagroda świadczy o zauważeniu i docenieniu także estetycznego wymiaru realizacji. Chcemy udowadniać, że architektura ekologicznego domu jednorodzinnego wykonanego w oparciu o konstrukcje drewnianą może być także ładna, o czym wielu Polaków zdaje się nie pamiętać lub nie wiedzieć. Ta nagroda jest dla nas sygnałem, że te założenia udało się zrealizować – mówi dr inż. arch. Bartosz Dendura.
W związku z licznym nagrodami nie raz już pisaliśmy o projekcie ekologicznego domu. Warto przypomnieć, że do realizacji tego projektu zastosowano technologię prefabrykowanych paneli o szkieletowej konstrukcji drewnianej, ograniczając ślad węglowy i ilość odpadów budowlanych w porównaniu z analogicznymi realizacjami w technologii tradycyjnej. Budynek został wykonany z zastosowaniem rozwiązań pasywnych i charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi przegród zewnętrznych. Co więcej, zastosowano również odzysk ciepła z powietrza wywiewanego, co w rezultacie skutkuje zmniejszeniem strat ciepła przez wentylację. Warto przypomnieć, że zapotrzebowanie na ciepło pokrywane jest powietrzną pompą ciepła, zasilaną z instalacji fotowoltaicznej umieszczonej na dachu budynku.

Autor projektu, dr inż. arch. Bartosz Dendura to uznany krakowski architekt. Jest on jednym ze zwycięzców programu Europe 40 Under 40 ® na lata 2022-2023, czyli nagrody dla czterdziestu wschodzących gwiazd europejskiej architektury poniżej 40 roku życia (więcej: 1 z 40 najwybitniejszych architektów poniżej 40 roku życia – międzynarodowe wyróżnienie dla pracownika WA PK). Bartosz Dendura jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Studiował także w College of Architecture and Design na University of Tennessee. Dr inż. arch. Bartosz Dendura pracuje na Wydziale Architektury PK, a także prowadzi grupę projektową i badawczą Studio4SPACE. W konkursach nagradzane są nie tylko jego prace, ale także projekty studenckie, nad którymi sprawuje on opiekę jako promotor.
(jg)
{fastsocialshare}

Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło konkurs OPUS 24+ LAP dla projektów dwustronnych z udziałem naukowców z Austrii. Naukowcy na wszystkich etapach kariery mogli ubiegać się o finansowanie projektów realizowanych we współpracy międzynarodowej w ramach programu WEAVE. Laureatką konkursu została dr inż. Agnieszka Tomala z Politechniki Krakowskiej, która wraz z prof. Carstenem Gachotem z Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu zrealizuje projekt pt. Przyszła generacja bioaktywnych strukturyzowanych laserowo biomateriałów na bazie Ti/HAp/MXene.
Badania polsko-austriackiego zespołu odpowiadają na wyzwania związane z postępującym się starzeniem społeczeństwa oraz obserwowanym zwiększeniem częstotliwości stosowania implantów ortopedycznych. Dzisiaj implanty są projektowane tak, aby ich trwałość była jak największa, w rzeczywistości jednak są niedoskonałe. Cykliczne obciążenia oraz tarcie prowadzą do ścierania i powstawania cząstek zużycia doprowadzających do zapaleń, a w konsekwencji do uszkodzenia całego implantu i konieczności operacji ich usunięcia lub rewizji. Celem badań jest opracowanie nowatorskiego biomateriału kompozytowego, który znacznie poprawi biokompatybilność i trwałość implantów chirurgicznych, dzięki czemu możliwe będzie zminimalizowanie konieczności wykonania operacji ich usunięcia lub rewizji. Projekt „BilaTeXene” wyprzedza dotychczasowe rozwiązania techniczne poprzez połączenie laserowej obróbki powierzchni z innowacyjnym dwuwymiarowym materiałem MXene. NCN przeznaczy ponad 1,7 mln złotych na sfinansowanie polskiej części projektu.
Badania polsko-austriackiego zespołu odpowiadają na wyzwania związane z postępującym się starzeniem społeczeństwa oraz obserwowanym zwiększeniem częstotliwości stosowania implantów ortopedycznych.
Projekty badawcze obejmujące współpracę polsko-austriacką były oceniane w oparciu o procedurę Lead Agency Procedure (LAP), w której Narodowe Centrum Nauki pełniło rolę agencji wiodącej, a Austrian Science Fund (FWF) zaakceptowało wyniki przeprowadzonej przez NCN oceny. Zadania badawcze realizowane przez polskie zespoły będą finansowane ze środków NCN, zaś koszt pracy zespołów austriackich pokryje FWF.

Czytaj także:
Nauka w Polsce PAP: Biomateriały nowej generacji – aby implanty były trwalsze
(m)
{fastsocialshare}


Jako pierwsza kobieta na świecie zjechała na nartach z majestatycznego Broad Peak. Anna Tybor – skialpinistka, architektka i absolwentka Politechniki Krakowskiej – zapisała się na stałe w historii alpinizmu i jest kolejną kobietą, która dowiodła, że to nie płeć decyduje o tym, kto może osiągnąć najtrudniejsze cele w tej dziedzinie.
19 lipca br., ok. godziny 18.00 Anna Tybor i towarzyszący jej Tom Lafaille stanęli na szczycie Broad Peaku (8 051 metrów n.p.m.). Z powodu późnej pory, część zjazdu odbyła się po ciemku, ale 20 lipca około godz. 14.00 lokalnego czasu szczęśliwie udało im się dotrzeć do bazy. Samo wejście na szczyt także nie było łatwe. Broad Peak to dwunasta pod względem wysokości góra na świecie, położona na granicy Chin i Pakistanu. Jest to jedno z najbardziej wymagających i ekstremalnych miejsc na Ziemi, gdzie panują skrajne warunki pogodowe, a zdobycie tego szczytu wymaga ogromnego doświadczenia, odwagi i wytrwałości. Anna Tybor stanęła przed wieloma wyzwaniami, ale dzięki swojej pasji, profesjonalizmowi i ciężkiej pracy, pokonała je wszystkie.
Broad Peak to dwunasta pod względem wysokości góra na świecie, położona na granicy Chin i Pakistanu. Jest to jedno z najbardziej wymagających i ekstremalnych miejsc na Ziemi, gdzie panują skrajne warunki pogodowe, a zdobycie tego szczytu wymaga ogromnego doświadczenia, odwagi i wytrwałości.
Jej droga do szczytu rozpoczęła się na Politechnice Krakowskiej, gdzie ukończyła studia na kierunku architektura (Wydział Architektury). Pochodząca z Zakopanego Anna Tybor pierwsze górskie doświadczenia zdobywała już jako dziecko, a w wieku trzynastu lat, sięgnęła po raz pierwszy po Puchar Polski w skialpinizmie. Podczas studiów jej miłość do gór i wspinaczki rosła. Często łączyła swoje akademickie zobowiązania i wspinaczkowe ekspedycje, udowadniając tym samym, że pasja może iść w parze z nauką. W trakcie studiów wyjechała na rok do Włoch, by doskonalić swoje umiejętności narciarskie i alpinistyczne.
Po ukończeniu studiów Anna Tybor poświęciła się alpinizmowi na pełen etat. We wrześniu 2021 roku jako pierwsza kobieta na świecie zjechała na nartach z Manaslu — innego ośmiotysięcznika (8163 metry n.p.m.) położonego w Nepalu, ósmej pod względem wysokości góry świata i uznawanej za jedną z najtrudniejszych do zdobycia. Warto zaznaczyć, że Anna postanowiła wspiąć się na szczyt Manaslu bez użycia dodatkowego tlenu z butli. Zjazd na nartach trwał w sumie pięć godzin. Poza Anną w zespole znajdowali się włoscy przewodnicy górscy: Marco Majori i Federico Secchi oraz fotograf Piotr Drzastwa.
Anna Tybor nie tylko zdobyła szczyt Broad Peak, ale także jest kolejną alpinistką, która otworzyła szerzej drzwi dla innych kobiet w tej dyscyplinie. Jej sukces inspiruje innych ludzi, by walczyli o swoje marzenia i jest dowodem na to, że poświęcenie, ciężka praca i determinacja prowadzą do osiągnięcia najwyższych celów.
(J. S.)
{fastsocialshare}

Informatyka, architektura, budownictwo, informatyka stosowana, informatyka w inżynierii komputerowej, automatyka i robotyka, elektrotechnika i automatyka, odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna, inżynieria medyczna, mechanika i budowa maszyn, matematyka stosowana – to kierunki, które cieszyły się największą popularnością wśród kandydatów na studia I stopnia na Politechnice Krakowskiej w pierwszym postępowaniu kwalifikacyjnym w letniej rekrutacji. Rekrutacja na Politechnikę Krakowską trwa w trybie ciągłym do połowy września, cały czas można się rejestrować na studia.

Najwięcej miejsc na najpopularniejszych kierunkach
W letniej rekrutacji na studia na rok akad. 2023/2024 Politechnika Krakowska przygotowała na studiach I stopnia – stacjonarnych i niestacjonarnych – 4 tys. miejsc (w tym 3,2 tys. miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia). Podczas pierwszego postępowania kwalifikacyjnego złożono na nie 10 tys. podań. W sumie na wszystkich rodzajach i stopniach studiów Politechnika Krakowska ma latem w ofercie 4,6 tys. miejsc. Oferuje 34 kierunki studiów, niektóre prowadzone w j. polskim i j. angielskim. Najwięcej miejsc czeka na kandydatów na cieszących się największą popularnością na Politechnice Krakowskiej kierunkach: budownictwo, architektura, informatyka (na trzech wydziałach).
Kandydaci, którzy wzięli udział w pierwszym postępowaniu rekrutacyjnym 11 i 12 lipca poznają jego wyniki. Ci, którzy zostali zakwalifikowani do przyjęcia na I rok studiów, mają teraz czas na złożenie wymaganych dokumentów. W lipcu odbędą się kolejne postępowania rekrutacyjne według harmonogramów wydziałowych komisji rekrutacyjnych. Na wolne miejsca (będą widoczne cały czas w Portalu rekrutacyjnym PK w panelu do rejestracji) będzie się też można zapisywać w sierpniu i wrześniu (ogłoszenie wyników z rejestracji z sierpnia i września nastąpi w dwóch postępowaniach kwalifikacyjnych we wrześniu).
Kierunki informatyczne nie schodzą z tronu
W pierwszym postępowaniu kwalifikacyjnym kandydaci na Politechnikę Krakowską najwięcej podań złożyli na kierunki z grupy IT. To już od kilku lat trwały trend. Na najbardziej obleganą informatykę na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechnika Krakowska otrzymała ponad 1000 zgłoszeń! O jedno miejsce walczyło tu blisko 10 osób. O miejsce na informatyce stosowanej (na Wydziale Mechanicznym) starało się 8 kandydatów, a na informatyce w inżynierii komputerowej ponad 7. Łącznie z kierunkiem geoinformatyka (3,56 zgłoszeń na miejsce) na kierunki z grupy IT złożono na Politechnice Krakowskiej blisko 2,3 tys. aplikacji!
Bardzo dużym zainteresowaniem kandydatów cieszą się niezmiennie prestiżowe, politechniczne klasyki – takie jak architektura, budownictwo, kierunki z grupy transportowych. Na architekturę i budownictwo aplikowało po blisko 900 kandydatów. Podobnie jak na kierunkach z grupy IT, na nich tradycyjnie Politechnika przygotowała najwięcej miejsc (ponad 500 na budownictwie i ponad 280 na architekturze w językach polskim lub angielskim). Na trzy kierunki z obszaru transportu (transport, pojazdy samochodowe, środki transportu i logistyka) złożono blisko 700 zgłoszeń. Kandydaci na PK nie boją się też matematyki, wzrosła liczba chętnych na dwa kierunki matematyczne na PK.
Najwięcej podań w I postępowaniu kwalifikacyjnym w rekrutacji na PK na studia stacjonarne I stopnia na rok 2023/2024 złożono na kierunki:
→ Informatyka (Wydział Informatyki i Telekomunikacji) – 1069 (liczba miejsc 108)
→ Architektura w j. polskim i angielskim (W. Architektury) – 892 (255+30)
→ Budownictwo w j. polskim lub angielskim (W. Inżynierii Lądowej) – 877 (504+36)
→ Informatyka stosowana (W. Mechaniczny) – 575 (72)
→ Informatyka w inżynierii komputerowej (W. Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej) – 511 (72)
→ Automatyka i robotyka (W. Mechaniczny) – 491 (108)
→ Elektrotechnika i automatyka (W. Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej) – 434 (108)
→ Biotechnologia (W. Inżynierii i Technologii Chemicznej) – 376 (120)
→ Mechanika i budowa maszyn w j. polskim lub angielskim (W. Mechaniczny) – 337 (144+18)
→ Matematyka stosowana (W. Informatyki i Telekomunikacji) – 326 (72)
Czołówka kierunków studiów stacjonarnych I stopnia pod względem liczby kandydatów na miejsce w I postępowaniu kwalifikacyjnym na PK to:
→ Informatyka (W. Informatyki i Telekomunikacji) – 9,90
→ Informatyka stosowana (W. Mechaniczny) – 7,99
→ Informatyka w inżynierii komputerowej (W. Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej) – 7,10
→ Odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna (W. Inżynierii Środowiska i Energetyki) – 4,67
→ Automatyka i robotyka (W. Mechaniczny) – 4,55
→ Matematyka stosowana (W. Informatyki i Telekomunikacji) – 4,53
→ Elektrotechnika i automatyka (W. Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej) – 4,02
→ Matematyka (W. Informatyki i Telekomunikacji) – 3,69
→ Inżynieria medyczna (Wydział Mechaniczny) – 3,60
→ Geoinformatyka (W. Inżynierii Środowiska i Energetyki) – 3,53
Rekrutacja na Politechnikę trwa do września
Rekrutacja na Politechnikę, także na niektóre kierunki na studiach II stopnia (magisterskich), trwa w trybie ciągłym do połowy września. Wtedy będą znane ostateczne wyniki naboru. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące zasad rekrutacji, harmonogramów prac komisji rekrutacyjnych na poszczególnych wydziałach, kierunków studiów oraz wymaganych dokumentów można znaleźć w Portalu Rekrutacyjnym PK. Tam również możliwość przejścia do systemu elektronicznej rejestracji, gdzie na bieżąco aktualizowane są informacje o wolnych miejscach i trwających wciąż naborach na poszczególne kierunki.
(m)
{fastsocialshare}

Po raz kolejny studenci architektury na WA PK podjęli wyzwanie w konkursie „Architektura betonowa – Gra brył – Dom w krajobrazie miejskim”. Zdaniem jury najlepsze prace przygotowali: Agnieszka Andzel, Patryk Tatara i Albert Wąchała.
Tematem XXIII edycji konkursu dla studentów II roku 4 semestru studiów na Wydziale Architektury był dom. Zadanie młodych architektów polegało na zaprojektowaniu jednorodzinnego, wolnostojącego domu, który usytułowany jest na wskazanej działce w mieście. Konkurs jest efektem współpracy Katedry Projektowania Architektonicznego WA PK oraz Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Wyniki konkursu poznaliśmy 29 czerwca br. Studenckie prace oceniało jury w składzie: prof. dr hab. inż. arch. Tomasz Kozłowski, prof. dr hab. inż. arch. Justyna Kobylarczyk, mgr inż. Zbigniew Pilch, dr inż. arch. Anna Mielnik, prof. PK, dr inż. arch. Monika Gała-Walczowska, dr inż. arch. Marek Początko, dr inż. arch. Przemysław Bigaj, mgr inż. arch. Piotr Stalony-Dobrzański, mgr inż. arch. Wojciech Ciepłucha oraz mgr inż. arch. Grzegorz Twardowski.
Nagrodami w konkursie „Architektura betonowa – Gra brył – Dom w krajobrazie miejskim” uhonorowano: Agnieszkę Andzel, Patryka Tatarę i Alberta Wąchałę. Jury przyznało również 24 wyróżnienia. Laureaci otrzymali trzy równorzędne nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu.
![]() |
![]() |
![]() |
Autor: Agnieszka Andzel |
Autor: Albert Wąchała Prowadzący: Grzegorz Twardowski |
Autor: Patryk Tatara Prowadzący: Grzegorz Twardowski |
Studenckie prace można oglądać w kuluarach pierwszego piętra budynku Wydziału Architektury przy ul. Warszawskiej 24 oraz na stronie internetowej Katedry Projektowania Architektonicznego.
Projekty wykonane w ramach konkursu „Architektura Betonowa – Gra Brył – Dom w Krajobrazie Miejskim” biorą udział także w plebiscycie zorganizowanym przez czasopismo „Architektura i Biznes”. Do 3 września br. na stronie miesięcznika będzie trwało głosowanie na Nagrodę Publiczności. Zostanie nią uhonorowany projekt, który uzyska największą liczbę głosów. Głosować można tylko raz i wyłącznie na jeden projekt. Autorka lub autor pracy z największą liczbą głosów otrzyma dyplom i roczną prenumeratę miesięcznika „A&B”.
Fotograficzna relacja z uroczystego ogłoszenia wyników konkursu i otwarcia wystawy dostępna na stronie Katedry Projektowania Architektonicznego.
{fastsocialshare}
Wsparcie starań Krakowa i Małopolski o czyste powietrze dla mieszkańców miasta i regionu – to jedno z zadań, które wypełniać będzie nowe Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej (LAŚ) Politechniki Krakowskiej. Jego możliwości poznał dziś prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, który odwiedził nowe centrum badawcze Politechniki w Czyżynach. Laboratorium, wybudowane przy wsparciu ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnemu Województwa Małopolskiego, jest przygotowywane do oficjalnego otwarcia (jesienią). Rozpocznie pracę w nowym roku akademickim.
Unikatowa infrastruktura Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej pozwoli specjalistom z Politechniki Krakowskiej na prowadzenie ważnych – dla mieszkańców Krakowa i Małopolski – badań, ekspertyz i analiz. Będą dotyczyć m.in. przewietrzania miast, transportu zanieczyszczeń, dynamicznego oddziaływania na smog, systemów wymiany i regeneracji powietrza. Takie analizy posłużyć mogą np. jednostkom samorządów (miast, gmin, powiatów, województw) do tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego i formułowania innych uwarunkowań formalno-przestrzennych dla rozwoju obszarów zurbanizowanych. Wyniki badań prowadzonych w LAŚ PK dostarczą także planistom i projektantom oraz szeroko rozumianemu rynkowi budowlanemu wiedzy przydatnej do projektowania nowych osiedli lub modernizacji istniejących czy wznoszenia nowych budynków (zwłaszcza wysokich). Na podstawie badań ekspertów z Politechniki można będzie m.in. ocenić efektywność proponowanych rozwiązań już na wczesnym etapie procesu decyzyjnego w wymiarze programowym, planistycznym i projektowym. LAŚ, z imponującymi tunelami aerodynamicznymi i inną – unikatową w skali światowej – autorsko zaprojektowaną i skonstruowaną aparaturą badawczą, posłuży też do analiz wpływów środowiskowych i klimatycznych na ludzi, budowle i ich konstrukcje – np. przy narażeniu na oddziaływanie wiatru, nawalnych deszczów, obciążenia śniegiem, nagłe zmiany temperatur i inne zjawiska pogodowe, tak teraz dynamicznie się zmieniające. Będzie tu można także testować innowacyjne rozwiązania dla energetyki wiatrowej, rynku materiałów i produktów budowalnych. – To ważne tematy dla nas wszystkich – zwłaszcza mieszkańców Krakowa i Małopolski. Każdy z nas chce oddychać czystym powietrzem, żyć w zdrowym środowisku i takie zapewnić swoim dzieciom i wnukom. Dlatego przygotowując już plany badawcze dla nowego laboratorium przedstawiamy jego możliwości władzom miast i regionów – Krakowa i innych miast Małopolski, także ośrodków śląskich, w tym Żywca i Bielska-Białej. Wszystko po to, aby w pierwszej kolejności podjąć najpilniejsze wyzwania naszych miast i regionu i wspierać je w zrównoważonym rozwoju – podkreśla rektor PK prof. Andrzej Szarata.
Unikatowa infrastruktura Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej pozwoli specjalistom z Politechniki Krakowskiej na prowadzenie ważnych – dla mieszkańców Krakowa i Małopolski – badań, ekspertyz i analiz.
Oprócz rektora Politechniki, prezydenta miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego podjęli dziś także prorektor dr hab. inż. Tomasz Kapecki, prof. PK, dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej, który będzie zarządzał nowym centrum badawczym oraz zespół naukowy LAŚ z jego pomysłodawcą prof. Andrzejem Flagą na czele. Tematem rozmowy był szeroki zakres działań badawczych, którymi Politechnika Krakowska może wesprzeć Kraków. W czerwcu nowe laboratorium PK wizytował też wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.
Obecnie w Czyżynach, gdzie stoi gotowy już budynek Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej, trwają prace wykończeniowe, ostatnie montaże i testy aparatury badawczej przed jesiennym oficjalnym otwarciem. Sercem laboratorium są dwa tunele aerodynamiczne, każdy wyposażony w dwie przestrzenie pomiarowe i imponujący system wentylatorów.
Na pierwszym od lewej: Prof. Andrzej Flaga, pomysłodawca LAŚ, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, rektor PK prof. Andrzej Szarata, prof. PK Lucyna Domagała, dziekan Wydział Inżynierii Lądowej PK oraz prof. PK Tomasz Kapecki, prorektor uczelni; rektor PK prof. Andrzej Szarata, dr Łukasz Flaga, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski oglądają wyposażenie Laboratorium; budynek Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej / fot. Jan Zych
(mas)
![]() |
![]() |
{fastsocialshare}

W sobotę 8 lipca w Ośrodku Szkolenia Żeglarskiego w Żywcu odbyły się 45. Regaty o Puchar JM Rektora Politechniki Krakowskiej. Rywalizacja sportowa nie doszła jednak do skutku ze względu na panujące warunki pogodowe. Mimo wszystko, wydarzenie odbyło się w fantastycznej atmosferze. Organizatorami Regat były Centrum Sportu i Rekreacji PK i Klub Uczelniany AZS PK.
Piękne, bezchmurne niebo nad Jeziorem Żywieckim i brak podmuchów wiatru, spowodowały, że tegoroczną klasyfikację stworzono na podstawie losowania. W tegorocznych Regatach udział wzięli: JM Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata, prorektor ds. kształcenia i współpracy z zagranicą prof. Jerzy Zając oraz Kanclerz PK mgr inż. Sylwia Momot-Luzara, która wylosowała tegorocznych laureatów.
Wyniki końcowe:
- Klasa Omega:
-
- Robert Kiecak, Aleksandra Kożuch, Grzegorz Magiera
- Daniel Ciereszko, Katarzyna Szura, Marek Krupa
- Paulina Jagoda, Bartłomiej Jagoda, Marcin Tabin
- Klasa jachty kabinowe powyżej 6,5m:
-
- Paweł Fałat, Hanna Fałat, Wiesław Brannan, Kinga Tomaszek
- Michał Gaszczyk, Jędrzej Król
- Stanisław Dyduch, Krzysztof Dyduch, Andrzej Dyduch
- Klasa jachty kabinowe do 6,5m:
-
- Zbigniew Polański, Grzegorz Berek
- Klasa wolna:
-
- Radosław Droździk
- Leszek Wojnar, Julia Matysik
- Filip Szymik
Pierwsze politechniczne regaty odbyły się w 1977 r. Rozegrano wtedy wyścigi w klasie omega. Celem zawodów jest popularyzacja żeglarstwa na Jeziorze Żywieckim, propagowanie aktywnego i bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych, a także promocja atrakcyjnych terenów do uprawiania sportów wodnych. Sponsorem 45. Regat o Puchar JM Rektora Politechniki Krakowskiej była Energa – Grupa Orlen.
(Krzysztof Pszczółka, J. S.)
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
{fastsocialshare}

Studencki konkurs „Hrubieszowski dom i ogród z klimatem” został rozstrzygnięty. I nagrodę zdobył Mateusz Binda z Politechniki Krakowskiej. Oprócz trzech nagród głównych sąd konkursowy przyznał pięć wyróżnień i dwa wyróżnienia honorowe. W tym gronie również nie zabrakło studentów z WA PK.
W konkursie mogli brać udział (indywidualnie lub zespołowo) studenci, dyplomanci i absolwenci kierunków architektura, architektura krajobrazu i kierunków pokrewnych, którzy ukończyli studia nie wcześniej niż w roku akademickim 2020/2021. Ich zadaniem było stworzenie kompleksowej bio-klimatycznej koncepcji zagospodarowania działki siedliskowej z domem jednorodzinnym i ogrodem dla jednej z trzech proponowanych lokalizacji: domu miejskiego, domu podmiejskiego, domu nad rzeką.
Z zadaniem tym najlepiej poradził sobie Mateusz Binda z Politechniki Krakowskiej. Autor otrzymał nagrodę finansową, a przygotowany przez niego projekt zostanie opublikowany w „Katalogu 10+1 modelowych koncepcji hrubieszowskich domów i ogrodów z klimatem” przygotowanym w ramach projektu „Rozwój lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji”. Następne miejsca zajęli Joanna Kasperowicz z Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych (miejsce II) oraz Anna Raczyńska z Politechniki Świętokrzyskiej (miejsce III).

W uzasadnieniu wyboru napisano, że projekt przygotowany przez Mateusza Bindę nawiązuje do tradycji i tożsamości miejsca, a zarazem stanowi oryginalną i twórczą interpretację archetypu domu hrubieszowskiego. Autor zwycięskiego projektu został także wysoko oceniony za zrównoważony, pro-środowiskowy, funkcjonalny i wpisujący się w lokalne tradycje ogrodowe sposób zagospodarowania działki i ogrodu przydomowego. Pracę wyróżnia podział funkcjonalny ogrodu z wydzielonymi strefami, takimi jak: przedogródek, strefa izolacyjna, gospodarcza, wypoczynkowa, owocowa i wodna. Zastosowano w nim liczne gatunki drzew i krzewów owocowych, w tym rośliny przyciągające użyteczne owady. Istotną częścią zagospodarowania terenu jest także ogród deszczowy wspierający małą retencję.
Zarówno w domu, jak i zagospodarowaniu terenu autor zwycięskiego projektu zastosował wiele zrównoważonych, ekologicznych i przyjaznych dla klimatu rozwiązań. Widoczne są one m.in. w doborze materiałów budowlanych (produkty lokalne, prefabrykaty drewniane, wykorzystanie cegły z recyklingu), rozwiązaniach zwiększających efektywność energetyczną (naturalne doświetlenie pomieszczeń – rozkład okien, świetlik, podcień, instalacja fotowoltaiczna na ścianach i dachu budynku gospodarczego), jak również w rozwiązaniach z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury w ogrodzie.
![]() |
![]() |
Jury konkursu zdecydowało także o przyznaniu wyróżnień. Otrzymał je m.in. zespół z PK w składzie: Katarzyna Jamioł, Małgorzata Pięciorak i Krzysztof Pryt. Ich pracę wyróżnia m.in. koncepcja bioróżnorodnego i biofilicznego ogrodu, który dopełnia zabudowę siedliskową. Jury doceniło także wnikliwe studia regionalnych form i detali architektonicznych, analizy siedliska przyrodniczego oraz atrakcyjną prezentację graficzną pracy.
Wyróżnienie otrzymał także inny zespół z Politechniki Krakowskiej. Tworzyły go Wiktoria Chłopek i Angelika Kukla. Jury wysoko oceniło m.in. zaproponowaną przez studentki oryginalną koncepcję pawilonu snycerskiego. Warsztat otwiera się na ogród, a tym samym pracownia staje się przestrzenią integrującą życie, pracę i hobby mieszkańców w ramach tradycyjnego rzemiosła i sztuki. Autorki projektu zaproponowały także ciekawe rozwiązanie małej architektury jakim są ażurowe przesłony, które nawiązują do koronkowych detali drewnianej snycerki ganków hrubieszowskich.
Kolejny zespół wyróżniony przez jury konkursu składał się dwóch studentów ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – Joanny Skępiec i Piotra Wojciechowskiego oraz studentki Politechniki Krakowskiej – Wiktorii Kiełbasy. Wg oceniających przygotowana przez nich praca wyróżnia się kreatywnym podejściem do projektu ogrodu. Dobór gatunków do nasadzeń w ogrodzie sprawia, że przestrzeń ta zamienia się w mozaikę nie tylko barw, ale i funkcji roślin. Zdaniem oceniających, walorem pracy są schematy i diagramy ideowe wyjaśniające przyjęte rozwiązania projektowe.
W konkursie jury wyróżniło jeszcze Weronikę Roemer z Politechniki Wrocławskiej oraz zespół z Politechniki Rzeszowskiej – Zuzanna Dąbrowska, Armina Gevorgyan, Nicole Kwiatanowska-Nawrocka.
![]() |
![]() |
![]() |
Jury przyznało także dwa wyróżnienia honorowe. Jedno z nich trafiło do zespołu studentów z Politechniki Krakowskiej, a drugie do studentów z Politechniki Białostockiej – Marty Gryc, Karoliny Sadowskiej, Szymona Siwickiego.
Angelika Duda, Tomasz Jaróg, Natalia Rudnik i Maja Sobczak-Rzewnicka to studenci Politechniki Krakowskiej, którzy zdaniem jury zasłużyli na wyróżnienie honorowe. Jak czytamy w uzasadnieniu wyników: praca wyróżniona za estetykę i jakość układu kompozycyjnego i zróżnicowany program funkcjonalny ogrodu otaczającego dom oraz interesujący pomysł ogrodzenia z wykorzystaniem tradycyjnych elementów drewnianych i podpór na pnącza.
Studencki konkurs „Hrubieszowski dom i ogród z klimatem” został zorganizowany przez Katedrę Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w ramach projektu „Rozwój lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji”.
Konkurs objęty był patronatem Rektora Politechniki Krakowskiej, Dziekana Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) Oddział Kraków, Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu (SPAK) oraz Burmistrza Miasta Hrubieszów. Patronat medialny sprawują czasopisma: Architektura & Biznes oraz Architektura-murator.
(jg)
{fastsocialshare}


5 lipca 2023 roku odbyło się wyjątkowe spotkanie, podczas którego tegoroczni kandydaci na studia mogli uzyskać informacje o rekrutacji oraz studiach na Politechnice Krakowskiej. „Dołącz do Rodziny PK – Live Rekrutacyjny dla Maturzystów” to wydarzenie, które miało na celu zaprezentować osobom zainteresowanym studiami różnorodne możliwości, jakie czekają na nich, gdy wybiorą PK.
Bohaterowie wydarzenia podzielili się z widzami swoimi doświadczeniami i opowiedzieli o swojej przygodzie ze studiami na PK. – Rozmawialiśmy o tym, jak połączyć naukę z pasjami, jak odnaleźć się w nowym mieście, co czeka nowych studentów i studentki na obozie integracyjnym „Adapciak”. – mówi Bartłomiej Krystyński z Działu Promocji uczelni, który prowadził wydarzenie. – Ponieważ 7 lipca publikowane są wyniki egzaminu maturalnego, naturalnie pojawił się także temat matury i razem z naszymi gośćmi wspominaliśmy ich matury i emocje, jakie towarzyszyły im w tym okresie.
Wśród gości wydarzenia znalazły się osoby, które mogą służyć młodszym kolegom i koleżankom wiedzą oraz radami. O łączeniu pasji naukowych i artystycznych opowiedzieli Oskar Jurek i Kornelia Sowa. Oskar aktywnie działa w kole naukowym Footprint, które skonstruowało kajak z betonu, a także zawodowo tańczy. Kornelia studiuje na Wydziale Mechanicznym i jest członkinią Koła Naukowego Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego „Form&Function”. W tym roku jej projekt „Handy support – nakładka ułatwiająca chwyt dla osób z niepełnosprawnościami” zwyciężył w Uczelnianej Sesji Kół Naukowych.
Nasz live nie mógł się odbyć bez udziału przedstawicieli Samorządu Studentów Politechniki Krakowskiej. Krzysztof Kusak – wiceprzewodniczący Parlamentu Samorządu Studenckiego Politechniki Krakowskiej i przewodniczący Komisji Kultury – opowiedział o tym, jak miło spędzić czas w Krakowie i jak zacząć życie w nowym mieście. Dominika Wanat – przewodnicząca Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki – w plebiscycie Aktywności Studenckiej „Szafirowe Smoki” zdobyła pierwsze miejsce w kategorii „Działacz Roku”. I słusznie, bowiem chętnie i z zaangażowaniem włącza się w różne akcje. Jest koordynatorką tegorocznej edycji obozu integracyjnego dla nowych studentów. Dominika w czasie wirtualnego spotkania opowiedziała, co czeka na uczestników najbliższego „Adapciaka” oraz o swoim sukcesie naukowym – wygranej w Innovations Hub Foundation – MedBiz Innovations Program.
Tradycje sportowe na naszej uczelni są bardzo silne, więc ten temat także musiał się pojawić. O sportowych możliwościach, zaletach członkostwa w AZS PK oraz o nadchodzących 45. Regatach o Puchar JM Rektora Politechniki Krakowskiej opowiedział Krzysztof Pszczółka – pracownik Centrum Sportu i Rekreacji, prezes Akademickiego Związku Sportowego PK.
Dzięki takim inicjatywom maturzyści mogą dokonać świadomego wyboru swojej przyszłej ścieżki edukacyjnej, zdobyć cenne informacje i przekonać się, dlaczego Politechnika Krakowska jest jednym z najbardziej cenionych ośrodków akademickich w Polsce.
Ponieważ na kandydatów czeka teraz najbardziej stresujący okres – wyniki matury i wyniki postępowań rekrutacyjnych – w czasie spotkania ważny był także temat rekrutacji. O różnicy między starą a nową maturą, jak wygląda wpis na listę studentów oraz gdzie szukać wyników rekrutacji opowiedziała Joanna Skowrońska, która pracuje w Dziale Promocji i odpowiada na pytania Kandydatów poprzez Messengera.
– W tym roku wśród kandydatów pojawiło się wiele wątpliwości dotyczących nazewnictwa matur i podziału na starą i nową maturę. Uczniowie liceów ogólnokształcących zdawali w tym roku egzamin w nowej formule, tzw. „Formule 2023”, która nie dotyczyła na razie uczniów techników. Z tego powodu, wielu absolwentów techników założyło, że zdawali starą maturę. Tymczasem „Stara matura, to egzamin maturalny zdawany do roku 2004 w liceach ogólnokształcących oraz do roku 2005 w technikach. – tłumaczy Joanna Skowrońska – Od roku 2005 (w technikach od 2006) zdawany już jest egzamin maturalny zwany potocznie „nową maturą”. Dlatego też tegoroczni maturzyści – niezależnie od typu ukończonej szkoły – przy rejestracji, jako dokument stanowiący podstawę rekrutacji wybierają nową maturę.
"Dołącz do Rodziny PK – Live Rekrutacyjny dla Maturzystów" to jedno z wielu wydarzeń, które Politechnika Krakowska organizuje dla kandydatów. Uczelnia stawia na innowacyjne metody rekrutacji, dając młodym ludziom możliwość bliższego poznania świata nauki i technologii oraz samej uczelni. W tym roku w kwietniu na PK po raz pierwszy Dni Otwarte miały dwudniową formułę. Wydarzenie pod nazwą „Dni Otwarte: Dołącz do Rodziny PK” odbyło się zarówno w formie wirtualnej, jak i stacjonarnej.
Dzięki takim inicjatywom maturzyści mogą dokonać świadomego wyboru swojej przyszłej ścieżki edukacyjnej, zdobyć cenne informacje i przekonać się, dlaczego Politechnika Krakowska jest jednym z najbardziej cenionych ośrodków akademickich w Polsce.
ZOBACZ:
Relację „Dołącz do Rodziny PK – Live Rekrutacyjny dla Maturzystów”
Na zdjęciach: w studio Bartłomiej Krystyński rozmawia po kolei: z Oskarem Jurkiem, Dominiką Wanat i Joanną Skowrońską / Fot. Jan Zych
W galerii: studio w czasie nagrania live'a; Bartłomiej Krystyński rozmawia z gośćmi, od lewej: z Kornelią Sową, Krzysztofem Kusakiem, Krzysztofem Pszczółką / Fot. Jan Zych
(J. S.)
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
{fastsocialshare}

Zawodniczki i zawodnicy reprezentujący Klub Uczelniany AZS Politechniki Krakowskiej w różnych dyscyplinach sportowych wspólnie osiągnęli kolejny sukces. Ich sportowe osiągnięcia zaowocowały 17 miejscem w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski. Jest to najlepsza lokata zdobyta w tym rankingu przez KU AZS Politechniki Krakowskiej w XXI w.
Sezon 2022/2023 Akademickich Mistrzostw Polski obfitował w liczne sukcesy Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Krakowskiej. Jednym z największych osiągnięć sportowców z PK było zdobycie złotego medalu w klasyfikacji generalnej przez narciarzy oraz medale indywidualne Błażeja Budza.
W tym roku niezwykłych przeżyć kibicom dostarczył także m.in. koszykarski zespół kobiet 3x3. Zawodniczki pokazały swoje umiejętności i zdobyły srebrny medal. Warto podkreślić, że sukces ten osiągnęły mimo kontuzji jednej z koszykarek.

W minionym sezonie sukcesy odnosili również snowboardziści z Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Krakowskiej. Nie tylko zdobyli oni srebrny medal w klasyfikacji generalnej, a także mogą pochwalić się indywidualnymi osiągnięciami. W medalowej kolekcji znalazły się również brązowe krążki zdobyte w klasyfikacjach generalnych przez trójboistów, lekkoatletów, koszykarki i snowboardzistki KU AZS Politechniki Krakowskiej.
– Sezon 2022/2023 był długi i niezwykle pracowity dla nas wszystkich. Zawodniczki i zawodnicy ciężko trenowali przez cały sezon, a efekty tej pracy mogliśmy oglądać przez ostatnie 3 miesiące. Od początku semestru letniego nie było praktycznie tygodnia, w trakcie którego nie świętowalibyśmy mniejszych, czy większych triumfów naszych reprezentantów. Coraz lepsza współpraca pomiędzy sekcjami oraz zaangażowanie młodych ludzi w działalność organizacyjną, zaczynają wspaniale procentować. W naszym Klubie Uczelnianym drzemie ogromny potencjał, który trzeba konsekwentnie wykorzystywać – mówi mgr inż. Krzysztof Pszczółka, prezes Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Krakowskiej.
Akademickie Mistrzostwa Polski – klasyfikacja generalna (wyniki AZS PK)
- Sezon 2002/04: 32 miejsce (cykl 2-letni)
- Sezon 2004/06: 22 miejsce (cykl 2-letni)
- Sezon 2006/07: 21 miejsce
- Sezon 2007/08: 20 miejsce
- Sezon 2008/09: 23 miejsce
- Sezon 2009/10: 25 miejsce
- Sezon 2010/11: 27 miejsce
- Sezon 2011/12: 21 miejsce
- Sezon 2012/13: 27 miejsce
- Sezon 2013/14: 27 miejsce
- Sezon 2014/15: 26 miejsce
- Sezon 2015/16: 29 miejsce
- Sezon 2016/17: 27 miejsce
- Sezon 2017/18: 35 miejsce
- Sezon 2018/19: 30 miejsce
- Sezon 2019/20: 41 miejsce
- Sezon 2020/21: 28 miejsce
- Sezon 2021/22: 20 miejsce
- Sezon 2022/23: 17 miejsce
{fastsocialshare}
Coraz częściej na forum polskich wydawnictw akademickich i naukowych wyróżniana jest działalność Wydawnictwa Politechniki Krakowskiej. Tylko w ostatnich tygodniach praca Wydawnictwa aż dwukrotnie została nagrodzona w konkursach. Jedno z wyróżnień zostało przyznane w konkursie a najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2023, który odbywał się podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Drugie wyróżnienie trafiło na konto Wydawnictwa podczas posiedzenia Rady Krajowej FSNT – NOT (Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – Naczelna Organizacja Techniczna).
Posiedzenie Rady Krajowej FSNT – NOT odbyło się 28 czerwca w Warszawskim Domu Technika. Podczas tego wydarzenia zostały wręczone puchary i wyróżnienia w konkursie TECHNICUS 2023 za najlepszą książkę techniczną oraz na najlepszy poradnik techniczny. Jury konkursu w składzie: dr hab. inż. Tadeusz Pawłowski (wiceprezes FSNT NOT, przewodniczący), prof. dr hab. inż. Czesław Waszkiewicz (Towarzystwo Kultury i Historii Techniki), mgr inż. Magdalena Borek-Daruk (Prezes Wydawnictwa SIGMA-NOT Sp. z o.o.), Piotr Dobrołęcki (Polska Izba Książki), mgr inż. Andrzej Palacz (członek Zarządu Sekcji Poligrafów SIMP), mgr inż. Marek Bielski (redaktor „Przeglądu Technicznego”), mgr inż. Bronisław Hynowski (Prezes Towarzystwa Kultury i Historii Techniki), mgr inż. Józef Trzionka (Towarzystwo Kultury i Historii Techniki, dziennikarz) przyznało 2 nagrody główne oraz 6 wyróżnień i 2 wyróżnienia specjalne. Spośród 63 zgłoszonych pozycji wyróżnienie w kategorii „poradnik techniczny” otrzymała publikacja Wydawnictwa Politechniki Krakowskiej autorstwa prof. dr hab. inż. Agnieszki Generowicz oraz współautorów z krakowskiego MPO, Henryka Kultysa, Andrzeja Natkańca, Jacka Sobczyka i Tomasza Batora, pt. „Organizacja i eksploatacja systemów letniego i zimowego utrzymania obszarów miejskich”.
![]() |
![]() |
Wyróżniona publikacja to poradnik techniczny stworzony dzięki współpracy Politechniki Krakowskiej oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Kraków. Jest on jednym z pierwszych opracowań kierowanych do praktyków, eksploatatorów systemów utrzymania czystości, technologów i producentów sprzętu.
Za wydanie publikacji odpowiadał zespół redakcyjny w składzie: red. mgr Agnieszka Filosek (sekretarz sekcji Podręczników akademickich i pomocy dydaktycznych), red. mgr Michał Stachowski (opracowanie redakcyjne), inż. Małgorzata Murat-Drożyńska oraz Ludmiła Popova (projekt okładki).
Nieco wcześniej, bo podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, które odbyły się 26 maja, zostały wręczone nagrody w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2023. W tegorocznej, 16. już edycji konkursu wzięło udział 42 wydawców, którzy zgłosili 142 publikacje. Pośród nagrodzonych wyróżnieniem Rektora Politechniki Warszawskiej za najlepszą publikację akademicką w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych znalazło się Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej za książkę dr hab. inż. arch. Teresy Kusionowicz, prof. PK pt. „Innowacyjne rozwiązania architektoniczno-budowlane zamku Krzyżtopór w Ujeździe” (więcej na ten temat: Monografia prof. Kusionowicz doceniona w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową).
![]() |
![]() |
Wyróżniona praca to bogato ilustrowana monografia będąca zwieńczeniem badań naukowych nad strukturą budowlaną zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Publikacja zawiera krótką historię obiektu, szczegółowe przedstawienie rozwiązań konstrukcyjno-materiałowo-instalacyjnych, opis podejmowanych działań w zakresie inwentaryzacji zabytku oraz ocenę wykonywanych w nim prac konserwatorskich. Dzięki dogłębnym analizom architektoniczno-budowlanym zamku Krzyżtopór można ocenić stan budowli oraz określić działania niezbędne do jej ochrony.
Za wydanie publikacji odpowiadał zespół redakcyjny w składzie: red. mgr Marta Wlazło (sekretarz sekcji Monografii naukowych), red. mgr Małgorzata Mazur (opracowanie redakcyjne), Anna Pawlik (skład i łamanie), mgr Karolina Szafran (projekt okładki).
(Wydawnictwo PK / jg)
{fastsocialshare}

Europejski sojusz STARS EU, którego częścią jest Politechnika Krakowska, otrzymał grant w konkursie Erasmus+ Call 2023 European Universities. Przyznana kwota to 12,4 mln euro na najbliższe cztery lata. Sojusz, składający się z dziewięciu europejskich uniwersytetów, jest koordynowany przez Hanze University Groningen, Holandia. Politechnika Krakowska jest jedyną uczelnią z Polski wchodzącą w skład STARS EU.
– To wielki sukces dla STARS EU, dla naszej Uczelni, a przede wszystkim dla naszych studentów, naukowców i partnerów. Otwieramy nowy rozdział we współpracy międzynarodowej – powiedział Prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Dariusz Bogdał, główny koordynator STARS EU na Politechnice Krakowskiej. – Przyznane środki pozwolą nam jeszcze skuteczniej stawiać czoła naukowym i społecznym wyzwaniom XXI wieku. Dzięki współpracy z partnerami i nabywaniu od siebie nawzajem dobrych praktyk, wzmocnimy jakość edukacji i badań na PK, nie tylko w skali regionalnej czy krajowej, ale też europejskiej. W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim pracownikom naszej Uczelni zaangażowanym w prace nad rozwojem STARS EU. Przede wszystkim dziękuję niedawno powołanemu Centrum Wsparcia Projektów PK, którego pracownicy od początku uczestniczyli w przygotowaniu wniosków o finansowanie projektów. Bez Was ten sukces byłby niemożliwy.
STARS EU przyczynia się do realizacji unijnej Inicjatywy Uniwersytetów Europejskich: jednego z działań, poprzez które UE dąży do stworzenia Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego.
STARS EU to sojusz dziewięciu uniwersytetów ze wszystkich części Europy, które wyznają te same europejskie wartości i wnoszą wkład do zrównoważonego rozwoju Europy i świata. Członkami sojuszu są uniwersytety silnie związane ze swoimi regionami i zaangażowane we współpracę z lokalnymi partnerami.
Uczelniami partnerskimi STARS EU są: Hanze University of Applied Sciences (Holandia), University of La Laguna (Hiszpania), Polytechnic Institute of Bragança (Portugalia), Bremen University of Applied Sciences (Niemcy), Śląski Uniwersytet w Opawie (Czechy), University West (Szwecja), Politechnika Krakowska (Polska), University of Franche-Comté (Francja) oraz Aleksandër Moisiu University of Durrës (Albania).
Historia STARS EU sięga 2019 roku, gdy Hanze University Groningen podjął inicjatywę uruchomienia sojuszu europejskiego. Od tego czasu sojusz zbudował trwałą współpracę między partnerami i rozwinął różne formy współpracy, w których uczestniczą studenci, wykładowcy i badacze, takie jak na przykład Tematyczne Grupy Zainteresowań (Thematic Interest Groups), czy Programy Mieszane (Blennded Intensive Programmes).
STARS EU przyczynia się do realizacji unijnej Inicjatywy Uniwersytetów Europejskich: jednego z działań, poprzez które UE dąży do stworzenia Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego. UE zachęca do zawierania międzynarodowych sojuszy między różnymi europejskimi uniwersytetami w celu promowania europejskich wartości i tożsamości, a także wzmacniania jakości i konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego.
Więcej informacji na temat Inicjatywy „Uniwersytety Europejskie”:
https://education.ec.europa.eu/pl/education-levels/higher-education/european-universities-initiative
ZOBACZ:
(A. S.)
{fastsocialshare}
Decyzją JM Rektora Politechniki Krakowskiej prof. Andrzeja Białkiewicza, 2 listopada 2021 r. będzie dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.
{fastsocialshare}
Współpraca pomiędzy Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej a College of Architecture and Design, University of Tennessee w Knoxville w Stanach Zjednoczonych zainicjowana została w 1992 r. Obie uczelnie zamierzają kontynuować tę długoletnią kooperację.

Od 26 do 28 czerwca 2023 r. delegacja z University of Tennessee w Knoxville w Stanach Zjednoczonych gościła na Politechnice Krakowskiej. Mury krakowskiej uczelni odwiedził dziekan College of Architecture and Design, prof. Jason Young, oraz prof. Carl Lostritto, dyrektor programu Architektura. Podczas wizyty goście spotkali się z m.in. rektorem PK prof. dr. hab. inż. Andrzejem Szaratą, dziekan Wydziału Architektury dr hab. inż. arch. Magdaleną Kozień-Woźniak, prof. PK oraz z prorektorem ds. kształcenia i współpracy z zagranicą dr. hab. inż. Jerzym Zającem, prof. PK. Delegacja z University of Tennessee odwiedziła także politechniczne budynki i przestrzenie pracy przy ul. Podchorążych oraz przy ul. Kanoniczej.
Podczas wizyty przedstawiciele obu uczelni ustalili, że współpraca będzie kontynuowana. Umowa zostanie podpisana na kolejne pięć lat, a zatem do 2028 r. Obie strony będą dążyć do tego, żeby w każdym roku w semestrze letnim wymieniać od 9 do 12 studentów. W przyszłym roku jeden z nauczycieli z University of Tennessee otrzyma status profesora wizytującego (na zaproszenie WA PK). Rozmowy pomiędzy przedstawicielami obu uczelni dotyczyły także tematu praktyk projektowych, które po semestrze w Stanach Zjednoczonych zainteresowani studenci PK będą mogli realizować, pozostając w USA na wakacje i cały siódmy semestr. W planach jest także uruchomienie w lutym 2024 r. możliwości wyjazdu dla studentów architektury krajobrazu (studia inżynierskie) na WA PK.
W semestrze letnim 2023/2024 spodziewamy się wstępnie przyjazdu około 12-13 studentów z University of Tennessee. Ostateczna liczba będzie znana w połowie listopada. Z kolei na WA PK już teraz trwa rekrutacja (skierowana do studentów, którzy ukończyli właśnie czwarty semestr studiów I stopnia na kierunkach: architektura, architektura w języku angielskim oraz architektura krajobrazu) na wyjazd w lutym 2024. Zainteresowani studenci są proszeni o wypełnienie formularza oraz o kontakt ze mną – mówi dr inż. arch. Bartłomiej Homiński, wydziałowy koordynator wymiany studenckiej w ramach umów bilateralnych z zagranicznymi uczelniami (poza programem Erasmus+).
Warto podkreślić, że współpraca pomiędzy Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej a College of Architecture and Design, University of Tennessee jest najdłużej działającym programem wymiany oferowanym studentom architektury w Stanach Zjednoczonych i Polsce. Semestr w College of Architecture and Design UT daje studentom WA PK możliwość nauki w szkole, której program nauczania architektury został sklasyfikowany przez czasopismo „Journal of Architectural Education” wśród 10 najlepszych programów w USA. Centralnym elementem programu jest studio projektowe, realizowane trzy razy w tygodniu, a jego uzupełnienie stanowią zajęcia teoretyczne i praktyczne. W 2016 r. umowę dotyczącą wymiany studentów rozszerzono o prowadzenie wspólnych badań.
(WA PK / jg)
{fastsocialshare}



Politechnika Krakowska (PK) i Ojcowski Park Narodowy (OPN) rozpoczynają współpracę badawczą, edukacyjną i inżynierską. Jej celem jest wykorzystanie potencjału naukowego, intelektualnego i edukacyjnego uczelni dla wzmocnienia specjalistycznej ochrony cennego obszaru Ojcowskiego Parku Narodowego, enklawy unikatowych wartości przyrodniczych, kulturowych, społecznych i edukacyjnych. Umowę o współpracy sygnowali rektor PK prof. Andrzej Szarata i dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego Tomasz Gierat, przy koordynacyjnej współpracy dr hab. inż. arch. Tomasza Kapeckiego, prof. PK, prorektora ds. ogólnych uczelni.
W ramach współpracy studenci Politechniki Krakowskiej na cennych przyrodniczo terenach Parku będą mogli realizować plenery rysunkowe i malarskie, odbywać ćwiczenia projektowe w ramach zajęć na studiach i I II stopnia, przeprowadzać inwentaryzacje budowlane i inwentaryzacje zieleni, służące m.in. realizowaniu prac inżynierskich i magisterskich, poświęconych tematyce Ojcowskiego PN i chronionych rezerwatów przyrodniczych. Umowa zakłada także opracowywanie przez pracowników i studentów PK koncepcji architektonicznych i projektów urbanistycznych dla obiektów i obszarów Parku, a także przygotowywanie przez specjalistów uczelni ekspertyz, opinii i analiz, służących rozwiązywaniu problemów związanych z bieżącym gospodarowaniem bezcenną tkanką Ojcowskiego Parku Narodowego. Na terenie rezerwatu organizowane będą też wystawy prac studenckich dotyczących Parku.
Propozycję nawiązania trwałej współpracy złożył Politechnice Krakowskiej dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego mgr inż. Tomasz Gierat. – Zwróciłem się z takim pomysłem do zmarłego rektora PK prof. dr inż. Andrzeja Białkiewicza, a ta propozycja spotkała się z Jego dużą przychylnością. Zdążyliśmy umówić istotne ramy współpracy. Niestety nagła śmierć Pana Profesora na krótki czas zahamowała procedowanie porozumienia. Jednak dzięki kontynuacji tematu przez obecnego rektora - prof. Andrzeja Szaratę – oraz przy czynnym wsparciu prorektora Tomasza Kapeckiego współpraca pomiędzy Ojcowskim Parkiem Narodowym a Politechniką Krakowską dziś staje się faktem – mówi dyrektor Tomasz Gierat. – Dla Ojcowskiego Parku Narodowego bardzo istotną korzyścią ze współdziałania będzie wsparcie merytoryczne, naukowe, a przede wszystkim praktyczne ze strony studentów i ekspertów Politechniki Krakowskiej dla realizowanych przez nas działań, szczególnie w zakresie utrzymania i remontów naszych obiektów, zwłaszcza tych objętych ochroną konserwatorską. Ta pomoc ze strony specjalistów Politechniki będzie służyć zachowaniu substancji technicznej zabytków dla kolejnych pokoleń. Studenci oraz pracownicy naukowi PK będą mogli realizować wszelkie zadania dydaktyczne i naukowe w ramach realizowanych ćwiczeń terenowych na obszarze Ojcowskiego PN, także podejmować wyzwania architektoniczne i konserwatorskie, dotyczące obiektów wpisanych do rejestru zabytków, będących własnością Ojcowskiego Parku. Opracowania związane z architekturą krajobrazu czy projekty urbanistyczne będzoe można wykorzystywać jako cenne wsparcie np. przy procedowaniu lokalnych planów i studiów zagospodarowania przestrzennego – zaznacza dyrektor OPN.
Dla Ojcowskiego Parku Narodowego bardzo istotną korzyścią ze współdziałania będzie wsparcie merytoryczne, naukowe, a przede wszystkim praktyczne ze strony studentów i ekspertów Politechniki Krakowskiej…
Z nowym partnerstwem duże nadzieje wiąże także Politechnika Krakowska. – Współpraca z Ojcowskim Parkiem Narodowym daje naszym studentom szansę na przećwiczenie – w przestrzeni o silnych walorach kulturowych, zabytkowych i przyrodniczych – działań, które będą potem podejmować w zawodowej praktyce architektów, architektów krajobrazu i inżynierów. Położenie tej niezwykłej enklawy, porównywanej do dolinek szwajcarskich, w bliskości Krakowa na pewno będzie pobudzać wyobraźnię naszych młodych architektów i urbanistów. A późniejsze prezentacje prac projektowych czy studialnych studentów w tak niezwykłym krajobrazie będą bezcennym doświadczeniem, budującym zawodowe CV naszych absolwentów – podkreśla dr hab. inż. Tomasz Kapecki, prorektor PK, który koordynuje współpracę ze strony uczelni. Jak zaznacza prorektor Politechnika Krakowska, a zwłaszcza Wydział Architektury z Katedrą Architektury Krajobrazu oraz Wydział Inżynierii Lądowej, mają wiele do zaoferowania nowemu partnerowi. – Szczególnie cenne będą na pewno inwentaryzacje wielobranżowe, tworzone na potrzeby Parku koncepcje architektoniczne i urbanistyczne czy inwentaryzacje dendrologiczne – uważa prof. Kapecki.
Ojcowski Park Narodowy, został utworzony w 1956 r. dla ochrony cennych przyrodniczo, krajobrazowo i historycznie terenów Doliny Prądnika w Małopolsce. Obecnie obejmuje powierzchnię 2145,62 ha w gminach: Jerzmanowice – Przeginia, Skała, Sułoszowa, Wielka Wieś, Zielonki z czego ponad 70 procent stanowią zbiorowiska leśne. Powierzchnia strefy ochronnej wokół OPN, zwana otuliną, wynosi 6777 ha. Park udostępniany jest dla celów: naukowych (ma też własną pracownię naukowo-badawczą), edukacyjnych i turystycznych. Jest tu wiele cennych gatunków roślin i zwierząt, jaskiń, obiektów zabytkowych (Zamki w Pieskowej Skale i Ojcowie, zespół sakralny Pustelni bł. Salomei), malowniczych szlaków turystycznych.
>>> Więcej o Ojcowskim Parku Narodowym
Na zdjęciu
Prorektor Politechniki Krakowskiej prof. PK Tomasz Kapecki i dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego mgr inż. Tomasz Gierat przypieczętowali umowę o współpracy Fot. Jan Zych
(mas)
{fastsocialshare}

(promotorka: dr inż. arch. Ada Kwiatkowska)
(promotor: dr hab. inż. arch. Bartosz Hunger, prof. PŁ)
(promotor: dr inż. arch. Jerzy Wojewódka, prof. PŚ)

(promotor: dr inż. arch. Janusz Grycel)
(promotor: dr hab. inż. arch. Marcin Charciarek, prof. PK)
(promotor: dr inż. arch. Przemysław Bigaj)
Dr hab. inż. arch. Katarzyna Hodor, prof. PK oraz absolwent Politechniki Krakowskiej mgr inż. arch. krajobrazu Albert Rejman zdobyli pierwsze miejsce w konkursie „Zielona Architektura”. Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie ogrodów nawiązujących do tradycyjnych upraw Radziwiłłów, a efekty ich prac można podziwiać na terenie zespołu parkowo-pałacowego w Nieborowie.

Wyniki konkursu i uhonorowanie wyróżnionych twórców miało miejsce podczas tegorocznego Festiwalu Ogrodniczego w Nieborowie. Nagrodzonych zostało 10 projektów. Wśród nich pierwsze miejsce zajęli architekci krajobrazu z Politechniki Krakowskiej – dr hab. inż. arch. Katarzyna Hodor, prof. PK oraz mgr inż. architekt krajobrazu Albert Rejman. Zaproponowana przez nich kompozycja nawiązuje do tradycji ogrodów kuchennych doby baroku ze szczególnym uwzględnieniem aspektów użytkowych. Konkursowe ogrody można podziwiać w przestrzeni przy Pałacu Nieborowskim.
Koncepcja „Od ogrodu do stołu Pańskiego, ogród kuchenny Radziwiłłów” odnosi się do wzorców tego typu ogrodów, ale również historii miejsca (pałacu w Nieborowie). Podstawą założenia było połączenie jego prostoty związanej z użytkowym charakterem i bogactwem baroku. R